ضرورت تدوین سند راهبردی توسعه استان گلستانیادداشت-ترکمن نیوز-  به نظر می‌رسد که برای توسعه استان و بویژه شهرستان گنبد، فقط مطالبه‌گری نهادهای اجتماعی، یا لابی نمایندگان با مسئولین دستگاههای اجرایی و یا ایجاد کمپین‌هایی نظیر مجمع حمایت از توسعۀ شهرستان کافی نباشد.
تا امروز به دلایل مختلف، استان گلستان فاقد “سند راهبردی توسعه” بوده است.

الان جاده‌های دسترسی به روستاها اجرا شده، به بسیاری از روستاها گازکشی شده، شبکۀ برق گسترش یافته است، اما استان گلستان همچنان در قعر جدول تولید ناخالص ملی جزو ۱۰ درصد از استانهای توسعه نیافته کشور است، زیرا تولید سرانه ناخالص استان بجز در دو سال، طی پانزده سال گذشته روند کاهشی داشته است.

کاهش تولید ناخالص به معنای کاهش درآمد مردم، افزایش فقر و بیکاری است. به نظر می‌رسد که راه حل چیز دیگری است که از نظرها پنهان مانده است. ما نیازمند به “سند توسعه راهبردی با تأکید بر اشتغال و افزایش درآمد جوامع شهری و روستایی برای استان گلستان هستیم. این سند باید توسط مشاوران متخصص در زمینۀ اقتصاد، شهرسازی، توسعۀ روستایی و فناوری‌های نوین پیشنهاد شود.

اگر من به جای مسئولین استان بودم، قبل از افتتاح هر زیرساختی (مدرسه، پست برق و پل و جاده)، بودجه‌ای برای تدوین برنامۀ اشتغال و توسعۀ اقتصادی استان گلستان با مشارکت نهادهای مدنی و متخصصین مستقل، در نظر می‌گرفتم. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان سندی را تحت عنوان آمایش استان گلستان تهیه کرده که تمام آن را طی هفته‌های اخیر خواندم، حاوی هزاران صفحه کاغذ و نقشه است و دریغ از ۱۰صفحه پیشنهاد اثربخش و مفید و خلاق برای توسعۀ اشتغال و افزایش تولید …

ریشۀ مشکلات به نظر من در برنامه‌ریزی است. در روزها و ماههای سخت پیش رو ما بیشتر از گذشته نیازمند چنین سندی خواهیم بود.

 

تورکمنیا- دکترحمید رضا احراری

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۷

۲۱ بهمن ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک