صادرات گوجه فرنگی گلخانه ایاقتصادی-ترکمن نیوز-  مدیرکل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات گوجه فرنگی گلخانه‌ای ممنوعیتی برای صادرات ندارد و تولید کنندگان این بخش با ادامه صادرات خود در روزهای اخیر به تعهدات خود عمل کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: با توجه به افزایش ۲٫۵ برای صادرات گوجه فرنگی در سال جاری، صادرات نوع فضای باز این محصول به صورت موقت ممنوع شده است و در صورتی که بازار دوباره به تعادل برسد صادرات این محصول از سر گرفته می شود.

وی افزود: صادرات گوجه فرنگی در سال گذشته ۱۳۶ هزار تن بود که در سال جاری به ۳۰۶ هزار تن رسیده و بازار خوبی در کشور های همسایه، آسیای میانه و روسیه پیدا کرده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی ادامه داد:در حال حاضر صادرات گوجه فرنگی گلخانه ای آزاد است زیرا این محصول با هدف صادرات، تولید می‌شود و بازار خوبی نیز در روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان دارد.

وی تصریح کرد: تشخیص گوجه فرنگی که در فضای باز و گلخانه‌ای تولیدی می‌شود برای کارشنان جهادکشاورزی به راحتی امکان پذیر است به همین منظور امکان اختلاط گوجه گلخانه‌ای و فضای باز در زمان صادرات وجود ندارد.

تقوی گفت: با ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی فضای باز، قیمت این محصول در روزهایی اخیر هزار تا هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است که این امر نشان می دهد ادامه صادرات گوجه فرنگی گلخانه ای مشکلی بر ای تولید ایجاد نکرده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی اظهار داشت: بیش از ۲ میلیون تن گوجه فرنگی در کشور تولید می‌شود اما میزان تولید گوجه فرنگی گلخانه ای ۲۲۰ هزار تن است و صادرات گوجه گلخانه‌ای تاثیری روی قیمت‌ها ندارد./تسنیم

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۵

۰۷ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36437

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک