گنبدکاووس,جلسه مبارزه با قاچاق کالا,مدیرکل گمرکات گلستانگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  مدیرکل گمرکات گلستان اعلام کرد: در نیمه نخست امسال ۱۸۵ هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، سیدابراهیم حسینی روز چهارشنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گنبدکاووس گفت: این میزان صادرات که از لحاظ وزنی ۵۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است، شامل انواع میلگرد و آهن، مواد لبنی، رب گوجه فرنگی و پلی استایرن بوده است.
وی، عمده مقصد کالاهای صادراتی گلستان را سه کشور ترکمنستان، افغانستان و عراق ذکر کرد و افزود: در نیمه نخست امسال ۳۷ هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۵ میلیون دلار از گمرکات استان وارد شده که ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
حسینی اضافه کرد: دراین مدت حجم صادرات چمدانی از گمرکات گلستان نیز دو میلیون دلار بوده که تفاوتی نسبت به مدت مشابه سال قبل نداشته است.

مدیرکل گمرکات گلستان با اشاره به ممنوعیت صادرات برخی کالاهای اساسی از جمله روغن نباتی، شیرخشک، قند و شکر گفت: ممنوعیت صادرات برخی اقلام مانند رب گوجه فرنگی نیز که اخیرا از سوی برخی ادارات و نهادها اعلام شده تا زمان تصویب آن در هیات دولت و ابلاغ آن به گمرکات قابل اجرا نیست.
وی گفت: برخی ادارات و نهادها پس از ارائه درخواست برای ممنوعیت کالایی فورا آن را رسانه ای می کنند درحالی که ممنوعیت یا موافقیت با صادرات یا واردات تمام کالاها باید به تصویب هیات دولت برسد و پس از ابلاغ به گمرک قابلیت اجرا پیدا می کند.
حسینی در خصوص قاچاق کالا و ارز از گمرکات گلستان افزود: خوشبختانه با مراقبت های مرزی توسط مرزبانی و نظارت های گمرکی، قاچاق کالا و ارز از گمرکات این استان به ندرت اتفاق می افتد.
گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت از شهرستان های شرقی گلستان است و اینچه برون به عنوان تنها گمرک زمینی و ریلی استان دربخش داشلی برون در ۸۰ کیلومتری شمال این شهرستان در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.
اینچه برون مرکز گمرکات استان گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن، گمرک فرودگاه بین المللی گرگان است.
در سال های اخیر با بهره برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستانایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان افزوده شد.
استان مرزی و شمالی گلستان با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۱۳

۰۴ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36183

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک