وزیر جهاد کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی در استان گلستاناخبار اقتصادیتورکمن نیوز ظهر پنجشنبه در سالن اجتماعات فرمانداری ویژه گنبد کاووس؛ با حضور وزیر جهاد کشاورزی، استاندار گلستان، رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان وتنی چند از معاونین وزیر و مسئولین استانی و شهرستانی همچنین مدیر کل تعاون روستای استان گلستان نشستی با کشاورزان، دامداران و تولید کنندگان صنعت طیور تشکیل شد که در این جلسه رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران استان گلستان و جمعی از اعضای هیات مدیر به دنبال افزایش مشکلات صنعت طیور و بالارفتن نرخ نهاده ها در ماه های اخیر طی سخنان مبسوط از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی درخواست توجه و رسیدگی به مسائل این صنعت تولید کننده کشور را داشتند:


به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  در این نشست مشهدقلی سلاقی رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران استان گلستان با اشاره به اینکه این استان دومین تولید کننده در سطح کشور محسوب می شود گفت: استان گلستان با عنوان رتبه دوم تولید کننده مرغ یکی از قطب های مهم طیور کشور است و با تولید بیش از ۲۱۵ هزار تن گوشت مرغ، سهم عمده ای در تولید گوشت سفید در کشور دارد.

مشهد قلی سلاقی نشست با وزیر کشاورزیوی افزود: حدود ۱۰۰۰ واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت بیش از ۲۸ میلیون قطعه سهم به سزایی در اشتغالزایی دارد اما مسائلی چون تولید بیش از نیاز مصرف در کشور، عدم وجود امکانات صادرات مازاد تولید مرغداران و زحمت کشان این صنعت در سالهای اخیر با فروش محصول نهایی به زیر قیمت تولید دچار زیانهای سنگینی شده اند و اکثر واحدهای تولیدی از عهده بازپرداخت تسهیلات بانکی برنیامده اند.

سلاقی با اشاره به بالا بردن نرخ بهره تسهیلات بانکها افزود: بانکهای عامل در حال تصرف مرغداری ها هستند و کمبود تسهیلات بانکی مناسب و نرخ بهره زیاد این تسهیلات از عمده مشکلات و تهدید کننده صنعت طیور به شمار می آید.

رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گلستان تصریح کرد: تامین نهاده های تولید از جمله کنجاله سویا، ذرت و نوسانات شدید قیمت با توجه به ظرفیت تولید استان در چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته و همچنان سیر صعودی را طی می کند.
سلاقی با اشاره به انحصاری بودن واردات ذرت و سویا تاکید کرد: ورادات ذرت و سویا با ارز ۳۸۰۰ تومان باعث تحت کنترل بودن و انحصار بازار برای عده ای خاص شده است و یکی از بزرگترین عوامل نارضایتی در عرصه تولید طیور به شمار می رود.
وی در ادامه افزود: تاکنون با وجود اعتراضات و درخواست های رسیدگی مرغداران گلستان در این خصوص هیچ اقدام قانونی صورت نگرفته است و با توجه به نیاز مبرم مرغداران به نهاده ها کمبودها، نوسانات قیمت و ازطرفی افزایش هزینه های نگهداری و تولید مرغ طی دو ماه گذشته مرغ با قیمت بسیار پایین تر از قیمت تمام شده به بازار عرضه می شود.

مهم​ترین عناوین درخواست و پیشنهاد رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران استان گلستان از وزیر جهاد کشاورزی و مسئولین
با ایجاد مشوق های صادراتی میتوان یک میلیون تن مرغ در سال به کشورهای همسایه صادر کرد که نتیجه افزایش فعالیت ۳۰ درصدی واحدهای غیر فعال است و سهم به سزایی در اشتغال خواهد داشت.
بخشودگی جرائم و استمهال وام ها ضمن تامین تسهیلات ارزان قیمت به تولید کنندگان و دستور منع تعقیب قضایی مرغداران توسط سیستم بانکی
اعلام قیمت حمایتی کف و سقف متناسب با هزینه های تولید در حمایت از تولید کنندگان و کاهش ریسک تولید
ایجاد کارگروه و یا کمیته تعیین قیمت مرغ زنده با محوریت اتحادیه مرغداران و حضور نماینده در بخش دولتی
کاهش قیمت ذرت، کنجاله سویا و خروج از انحصار واردات نهاده ها
و سخن آخر – رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران افزود: ممنوع شدن واردات مرغ به کشور، صادرات مرغ توسط خود تشکل های مرغداران استان و واردات نهاده های طیور و اهمیت ویژه به زنجیره تولید مرغ مهم ترین عوامل در حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان است.

هاشمی استاندار گلستان 264x300 - صادرات مرغ استان گلستان افزایش می یابد

 استاندار گلستان نیز در این نشست پس استماع سخنان رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گلستان در تایید درخواست های بجای این حوزه اظهار داشت: یک‌هزار واحد تولیدی مرغ در استان گلستان فعال است و در این صنعت استان گلستان ظرفیت بالایی در تولید مرغ گوشتی و صادرات به کشورهای همسایه دارد.
سید مناف هاشمی در ادامه افزود: از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران که باعث اشتغالزایی و تولید در استان و کشور هستند حمایت میکنیم.

 

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت تسهیل مسیر سرمایه گذاری بخش خصوصی گفت: مدیران و مسئولان باید مسیر سرمایه گذاری ها را تسهیل کرده و با گره بروکراسی اداری باعث ناامیدی سرمایه گذاران و فرار سرمایه نشوند.

به گزارش خبرنگار ترکمن نیوز، محمود حجتی ظهر پنجشنبه در نشست با کشاورزان، دامداران و مرغداران استان گلستان افزود: بخش خصوصی با سرمایه گذاری در امور تاثیرگذار، ضمن رشد اقتصادی باعث ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم شده و نیازمند توجه بیشتر است.
وی تصریح کرد: صادرات مرغ تا به امروز آزاد است و تلاش داریم تا صادرات مرغ همچنان ادامه یابد و امید داریم این صادرات را افزایش دهیم.
محمود حجتی اظهار داشت: واردات نهاده و دان مرغ انحصاری نیست و در حال حاضر ۱۷۰ شرکت نهاده و دان مرغ را وارد می‌کنند، اما برخی شرکت‌ها کمتر و چند شرکت هم چون بالاترین واردات را دارند، به نظر انحصاری می‌رسد.

وی افزود: مسائل و مشکلات مطرح شده در حوزه صنعت طیور استان گلستان را در جریان هستم و جلساتی در این چند ماه برگزار شده تا بتوانیم این مشکلات را به نفع زحمت کشان صنعت مرغداران حل کنیم.

خبرنگار: ياشار نيازی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۰۹

۰۹ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

34249

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک