شکایت از خبرنگاریادداشت-ترکمن نیوز-  خبرنگاری و خبر نویسی کار ساده ای نیست. شغل نویسندگی یا خبرنگاری ذاتش خبرگیری و بیان حقایق در اسرع وقت است. بیان حقایق در کشوری مانند ایران که در آن مسئولان و قدرتمندان به پاسخگویی عادت نکرده اند نویسنده و خبرنگار یا روزنامه نگار را در معرض تهدید و استرس و اضطراب قرار می دهد. چون نوشتن و بیان حقایق یک طرفش به اصحاب قدرت می رسد خودش به تنهایی مخاطره آمیز است. با این مقدمه پیرامون شکایت شهردار شهر کوچک و مرزی مراوه تپه از لطیف ایزدی معلم ودوست خبرنگار ما می شود نکات زیر را مطرح کرد و جواب خواست.

یکم : شهرداران کار مردم را در امور شهری انجام می دهند و این انجام وظیفه می تواند خوب انجام شود یا بد یا متوسط. مردم هم در این خصوص نظر می دهند و خوب و بد و رضایت و نارضایتی خود را اعلام می کنند چون پیرامون کارهای انجام شده و نشده ذینفع هشتند.

دوم : خبرنگاران هم خواسته ها و نظرات مردم را منعکس می کنند و خواستار جوابگویی می شوند. این در ذات خود هیچ عیب و ایرادی ندارد. کار خبرنگاران از دو حالت خارج نیست یا حقیقت را بیان می کنند یا اشتباه می کنند. اگر حقیقت را می گویند بهتر است خطاهای صورت گرفته را تصحیح کنند. اگر اشتباه است آنهم با توضیح و روشنگری بر طرف می شود.

سوم : شکایت زمانی مطرح است که اختلاف دو طرف با توضیح و روشنگری برطرف نشود و طرف به خطای خود اصرار ورزد. البته بنده از کم و کیف و اختلاف دوست خوبم لطیف ایزدی با شهردار محترم مراوه تپه خبرندارم. قطعاً این اختلاف و درگیری پیرامون کارهای شخصی و خصوصی نیست و حتماً دعوا به کار شهرداری برمی گردد و گرنه ورود ما معنا ندارد.

چهارم : در ذات اکثر خبرنگاران و روزنامه نگاران و نویسندگان مستقل و غیر دولتی و غیر حکومتی حقیقت گویی و افشای فساد یا خطاها نهفته است. چون آنها می دانند فساد و قصور و کم کاری و اختلاس و رشوه خواری باعث عقب ماندگی کشور می شود و گرنه خبرنگاران و نویسندگان در قِبل این کارها هیچ منفعت و سودی جز دردسر ندارند. بعضیها خیال می کنند خبرنگاران و نویسندگان مستقل از یک جایی حقوق می گیرند و در مقابل پول می نویسند. در صورتیکه حقوق و مزایا مال خبرنگاران دولتی و حکومتی است و خبرنگاران و نویسندگان مستقل و فضای مجازی چنین امتیازی ندارند. امتیاز آنها فقط مردمی و مستقل بودن است.

پنجم : بیشترین شکافها و اختلافات ما با مسئولان و قدرتمندان به منش و نگرش ما به امور مختلف برمی گردد که چه نگرشی به اوضاع داریم؟ مسئولانیکه مردم و خبرنگاران را صاحب حق پرسشگری می دانند به این وادی کشیده نمی شود و بیشتر با توضیح و روشنگری کار را تمام می کنند. البته این بدین معنا نیست که خبرنگاران و روزنامه نگاران و نویسندگان اشتباه نمی کنند همه در معرض اشتباه و خطا هستیم. اما مهم این است این اشتباهات را چگونه می توان حل و فصل کرد تا هیچکس متضرر نشود و وقت هیچکس در رفت و آمد به دادگاه و پاسگاه تلف نشود و در عین حال خطاها هم جبران و مشکل حل شود.

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۲

۳۰ دی ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک