شورای شهر گنبد خواستار تلاش بیشتر برای جبران خسارت سیل شدگنبدکاووستورکمن نیوز:  اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس با ابراز گله مندی از روند کُند جبران خسارت شهروندان آسیب دیده از سیل امسال، از مدیران متولی درخواست کردند تا برای جبران خسارت شهروندان تلاش بیشتری داشته باشند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس شنبه شب در جلسه ای با حضور مدیران بنیاد مسکن و امور منابع آب این شهرستان به بررسی آخرین وضعیت محلات آسیب دیده از آبگرفتگی و سیل اخیر در برخی محلات شهری پرداختند.
رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس گفت: اهالی چند محله آسیب دیده این شهر با گذشت یک ماه از فروکش کردن آبگرفتگی ها و سیل بویژه افرادی که واحد مسکونی آنان در حریم رودخانه ها احداث شده، هنوز هیچ خسارتی دریافت نکرده اند.
بابک پاکدل افزود: مدیران دستگاه های خدمات رسان بالاخص بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و امور منابع آب این شهرستان و شهرداری می باید با تلاش مضاعف پیگیر جبران خسارت ها و بهره مندی آسیب دیدگان از کمک ها و تسهیلات پیش بینی شده ازسوی دولت باشند.
وی با بیان اینکه جبران خسارت آسیب دیدگان از سیل، وظیفه ای انسانی و قانونی است، اضافه کرد: همه دستگاه های متولی بایستی با همکاری یکدیگر نسبت به جبران خسارت ها اقدام کنند.
شهردار گنبدکاووس نیز در این جلسه گفت: شهرداری براساس قرارداد بیمه که با یکی از شرکت های بیمه گر داشته است، تا الان مبلغ ۵۰ میلیارد ریال از این شرکت دریافت کرده است.
منصور طعنه گنبدی گفت: براساس اعلام شرکت بیمه گر طرف قرارداد، تا الان ارزیابی خسارت ۲۵۰۲ واحد مسکونی پایان یافته و لیست آن به شهرداری ابلاغ شده تا نسبت به واریز خسارت به حساب شهروندان آسیب دیده اقدام نماید.
وی اضافه کرد: اسامی آسیب دیدگان به بانک عامل اعلام شده و ظرف یک تا دو روز آینده واریز وجه به حساب شهروندان انجام می شود و بقیه واحدهای آسیب دیده نیز در حال برآورد خسارت هستند.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گنبدکاووس نیز در این جلسه از تایید خسارت تعداد پنج هزار و ۳۵۵ واحد مسکونی شامل ۲۰۸۱ واحد در مناطق شهری و ۳۲۷۴ واحد درمناطق روستایی این شهرستان خبر داد و گفت: کار ارسال پرونده آسیب دیدگان مناطق روستایی به بانک ها آغاز و تا الان یک هزار پرونده ارسال شده است.
ولی الله رضایی افزود: از مجموع ۲۰۸۱ واحد مسکونی آسیب دیده درمناطق شهری که ۶۷ واحد آن نیاز به بازسازی مجدد و ۲۰۱۴ واحد نیاز به تعمیرات دارد به دلیل اینکه بخش قابل توجهی از واحدهای آسیب دیده در حریم رودخانه ها هستند باید برای آن تعیین تکلیف شوند.
وی اضافه کرد: با مشخص شدن حریم رودخانه ها ازسوی آب منطقه ای، پرداخت کمک ها و تسهیلات بانکی صرفا برای واحدهایی که نیاز به تعمیرات دارند، آن هم با تصویب ستاد مدیریت بحران شهرستان و استان، آغاز می شود.
رضایی تصریح کرد: برای تسریع در ساخت و ساز واحدهای تخریبی و تعمیراتی، گروهی از مهندسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان رضوی به عنوان معین، کار نظارت بر روند کارها در این شهرستان را برعهده دارند.
وی گفت: بنیاد مسکن با هدف کمک به سیل زدگان، تمامی هزینه ها اعم از نقشه کشی، نظارت فنی و بخشی از سیمان مورد نیاز را رایگان در اختیار آنان قرار می دهد و بهتر است در مناطق شهری نیز چنین رویه ای اتخاذ شود.
مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش نیز دراین جلسه با تشریح حوزه بستر رودخانه ها و دو نوع حریم کمی و کیفی آن، گفت: هر گونه ساخت و ساز در بستر رودخانه ها و حریم آن ممنوع است.
حسین قنبری افزود: حریم کمی رودخانه ها در گنبدکاووس ۲۰ متر و حریم کیفی آن نیز ۸۰ متر تعریف شده که فعلا ملاک، حریم کمی است و شامل واحدهای از قبل ساخته شده در محدوده این نوع حریم نمی شود.
وی از تدوین برخی برنامه ها برای دیواره سازی و لایروبی رودخانه های گنبدکاووس نیز خبر داد و اضافه کرد: از این پس هیچ اجازه ای برای ساخت و سازها در حریم کمی و کیفی داده نخواهد شد و با متخلفان نیز برخورد می شود.
دراین جلسه و پس از پاسخ مدیران به سوالات برخی اعضای شورای شهر گنبدکاووس، مقرر شد تا شورای شهر با هدف مساعدت به آسیب دیدگان سیل اخیر و صرفا برای ساختمان هایی که نیاز به تعمیرات دارند و درحریم رودخانه ها نیز واقع اند، جهت بهره مندی از کمک ها و تسهیلات پیش بینی شده دولتی، با مدیریت بحران شهرستان مکاتبه کند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۱۳

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52834

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک