farsh1 22sh 300x195 - شهرستان گنبد کاووس قابلیت جهانی شدن در زمینه فرش ترکمن را داردگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  استاندار گلستان با اشاره به اینکه برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود، گفت: شهرستان گنبد کاووس قابلیت جهانی شدن در زمینه فرش ترکمن را دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،   به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، سید مناف هاشمی، استاندار گلستان در نشست بررسی وضعیت، اقدامات و مشکلات پروژه های محوری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: فرش در زندگی ترکمن های گلستان نقش مهمی دارد و آنها به نوعی با فرش زندگی می کنند که باید از اثر مشهور این قوم حمایت شود.

وی از مسئولان استان و شهرستان گنبد خواست که جهت ثبت جهانی این هنر اصیل استان و شهرستان گنبد کاووس حمایت ویژه کنند تا این شهرستان بعنوان موزه فرش ترکمن ثبت جهانی شود.

استاندار گلستان در ادامه با بیان اینکه موزه بزرگ استان و شمال کشور در گنبد در حال احداث است، یادآور شد: برای این پروژه مبلغ ۵۰۸ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و ۳۲۶ میلیون تومان هم اعتبار ملی در دو سال گذشته در نظر گرفته شده است.

هاشمی حفاظت، مرمت و ساماندهی میل گنبد را یکی از ضروریات این شهرستان عنوان کرد و افزود: در سال گذشته مبلغ یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شده است که به همکاری سایر دستگاه ها هرچه سریعتر مشکلات آن برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه پیش از مطرح شدن پروژه ها در استان، باید معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان توجیه باشند، گفت: با تایید و تصویب این دو نهاد اعتبارات ملی و استانی برای پروژه های مرتبط ابلاغ خواهد شد.

ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان نیز گفت: در نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان که در مجموعه جهانی کاخ چهلستون اصفهان برپا شده است، تعداد ۱۰۰ غرفه از ۳۰ استان کشور صنایع دستی خود را عرضه می کنند که از این تعداد، ۳۶ غرفه به شهرهای جهانی ایران در زمینه صنایع دستی از جمله اصفهان، مشهد، شیراز و مریوان اختصاص دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بازدید دکتر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از غرفه شهر ملی فرش ترکمن در سی امین نمایشگاه صنایع دستی تهران و کیفیت این غرفه و همچنین استقبال و توجه بازدید کنندگان و مسئولان سازمانی؛ غرفه شهر ملی فرش ترکمن مورد توجه ویژه دکتر مونسان قرار گرفت و ایشان خواستار شد غرفه شهر ملی فرش ترکمن از استان گلستان در نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان که شهرهای جهانی در آن حضور دارند شرکت کند.

کریمی افزود: در همین راستا استان گلستان با ۵ غرفه که شامل شهر ملی فرش ترکمن شهرستان گنبد کاووس، چاپ سنتی باتیک، سراجی سنتی، صنایع دستی ترکمن و البسه سنتی ترکمن می باشد در این نمایشگاه حضور یافتند.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۸

۲۲ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

35417

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک