شهرستانی که سیلاب آن مهارشدتورکمن نیوز: ۲ میلیارد و ۲۵۰ مترمکعب سیلاب وارد شده به گلستان بدون هدایت به مسیرهای انحرافی در بالادست تمامآ به ضلع سفلی شهرهای تورکمن صحرا هدایت شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ دربخش اول نگاه کلی به مدیریت سیل در شهرستان ترکمن داشتیم در این بخش به آبهای ورودی و . . . اشاره خواهم کرد، آبهای ورودی به حوزه بندر ترکمن قبل از سیل مشکل آبهای سطحی شهر بود که بر اثر بارندگی شدید بخش هایی از شهر را فرا گرفت که با درایت فرماندار، شهردار و شورای شهر و با کمک بخش خصوصی و مردمی مدیریت شد بنا به اظهار مدیریت بحران شهرستان ترکمن دوم فروردین سیل از مسیر یساقی راهی قره سو شده آبهای سطحی شهر گرگان آبهای تجمیع شده در قربان آباد آق قلا و رود زیارت بخشی از آبهای کردکوی، سرریز سد نومل از جنوب و جنوب شرق بندرترکمن به حوزه شهرستان وارد، سپس بخشی از آبهای سطحی علی آبادکتول و روستاهای غرب آن و سرریز سدهای آبخیزداری آن منطقه ورودی آبها به قره سو را دو چندان کرده است.

الیاس هیوه چی در ادامه گفت : بخش سوم ورودی سیلاب به شهرستان از طریق گرگانرود از شرق و جنوب آق قلا به بندرترکمن سرازیر شد که مشکل مدیریت سیلاب در حوزه بندرترکمن و بخشی از آق قلا را سختتر کرد.
آبهای ورودی ۳۸ مترمکعب در ثانیه ۳۱ روز بدون کاهش درحوزه بندر جریان داشته است.
درسیل بی سابقه اواخر اسفند۹۷ دومیلیارد و ۲۵۰ متر مکعب آب وارد استان گلستان شده است که طی یک قرن و احتمالا ۱۵۰ سال بی سابقه بوده است سیلاب یادشده از ۳ مسیر وارد دریای خزر گردید بخشی ار طریق رود گرگان بخش دوم از طریق شمال آق قلا از جنوب کوموش دفه و بخش قابل ملاحظه آن از جنوب آق قلا، بندر ترکمن از طریق قره سو به دریای خزر سرازیر شده، شایان ذکر است متاسفانه در شهر های بالا دست تورکمن صحرا هیچ گونه آبی ذخیره یا به مسیری انحرافی هدایت نشد، در گزارش بعدی به چگونگی مهار سیل در بندر ترکمن خواهیم پرداخت.

گزارش از: آنه محمد بیات

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۶

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

53218

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک