گمیشان 300x185 - شناسایی عوامل موثر بر حیات و مرگ تالاب کوموش‌تپه در دستور کار دانشگاه تهرانترکمن نیوز: محققان دانشگاه تهران با انجام تحقیقاتی عوامل موثر بر حیات و نابودی تالاب‌های دریای خزر را با محوریت تالاب گمیشان اجرایی کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه تهران با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوری، عوامل موثر در گسترش و نابودی تالاب‌های دریای خزر با محوریت تالاب گمیشان را با انجام پژوهشی بررسی کردند تا با کمک آن مدیریت سواحل را بهتر عملی کنند.

تالاب‌ها محیط‌های دینامیکی منطقه ساحلی محسوب می‌شوند. آنها به شدت تحت تاثیر تغییر تراز دریا، محیط‌های خشکی و به ویژه میزان ورودی رودخانه‌ها و اثرات انسانی قرار دارند. از سویی نقش آنها در زیست بوم و اثرات محیطی، ناحیه‌ای و حتی جهانی غیر قابل انکار است.

تالاب‌ها را می‌توان جزء اشکال ثانویه منطقه ساحلی بر شمرد که توسط ماسه‌های سدی، جزایر سدی و نیز در آب‌های آزاد توسط جزایر مرجانی تشکیل می‌شوند. محیط تالابی در دریای خزر محیط حساس اکولوژیکی محسوب می شوند که تحت تاثیرات تغییرات سیستم‌های خشکی و دریایی قرار می‌گیرند. به دلیل تغییرات شدید دریای خزر تحول این اشکال نزدیک به ساحل نیز آسیب پذیرتر و تحولات مورفولوژیکی آنها نسبت به تالاب های دریای آزاد سریع‌تر است.

تالاب گمیشان در منتهی الیه سواحل شرقی ایران به عنوان تنها منطقه بکر دریای خزر محسوب می‌شود که چندین بار و در ترازهای مختلف تشکیل شده و نیز به طور کامل از بین رفته است. تصاویر ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که متاسفانه تالاب گمیشان به طور کامل خشک شده است. شواهد زمینی و داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این تالاب از سال ۱۸۵۰ میلادی تاکنون حداقل ۳ بار تشکیل و خشک شده است.

در این پژوهش ابتدا جلگه ساحلی بخش شرق دریای خزر با استفاده از تصاویر ماهواره و بازدید میدانی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت و سپس مراحل بعدی گسترش و نابودی تالاب گمیشان بررسی شد. نقشه‌برداری زمینی، نمونه‌برداری و پردازش تصویر از جمله برنامه‌های مورد نظر در انجام این پروژه بود.

تالاب‌ها در زیست بوم ۳ مقیاس محلی، ناحیه‌ای و جهانی نقش دارند و آنها پالس‌های قوی از شرایط آب و هوایی را بروز می‌دهند بنابراین اجرای چنین طرحی ضروری است.

کاربرد این پژوهش با توجه به نقش و اهمیت دریای خزر جنبه‌های مختلف را دربرگیرد. از آنجاکه تغییرات دریای خزر بر همه فعالیت‌های کنونی ساحلی از جمله سکونتگاهی، زیستی، ارتباطی، توریستی، تفریحی تاثیر می‌گذارد، بنابراین زمینه‌های استفاده و کاربرد نتایج آن گسترده است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۲۸

۳۰ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

79399

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک