ترکمن نیوز
تاریخ : امروز چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

معاون استاندار گلستان؛

محیط زیست-ترکمن‌نیوز- درحالی معاون استاندار گلستان خطر جدی برای خلیج گرگان را ورود آلاینده‌ها، پساب‌های صنعتی و کشاورزی و فاضلاب شهرهای ساحلی عنوان می‌کند که پسروی آب خلیج به‌ عقیده کارشناسان محیط‌زیست آغاز شمارش معکوس نابودی “تنها خلیج ایرانیِ خزر” است.

Khazar 22Az 300x209 - شمارش معکوس نابودی "تنها خلیج ایرانیِ خزر"/ وضعیت خلیج گرگان "بحرانی" است

به گزارش پایگاه خبر تحلیلی ترکمن‌های ایران، به نقل از تسنیم، ورود پساب‌های خانگی و صنعتی و دیگر آلاینده‌ها، مسدودشدن ۲ کانال خزینی و چپاقلی و هم‌چنین عدم مدیریت مناسب و منطقی در منطقه حفاظت شده میانکاله سبب شده تا “خلیج گرگان” به‌عنوان بزرگترین و تنها خلیج ایرانی دریای خزر در معرض یک فاجعه زیست‌محیطی قرار بگیرد؛ فاجعه‌ای که می‌تواند مرگ این اکوسیستم ارزشمند را در مدت کوتاهی رقم بزند.

در سفر سال ۹۳ دولت یازدهم به استان گلستان، احیاء و نجات خلیج گرگان به‌عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم این استان مطرح شد و هیئت دولت هم وعده حل مشکلات این خلیج را داد. سال ۹۴ زمزمه‌های تشکیل کمیته ملی نجات خلیج گرگان شنیده شد و پس از گذشت چندماه این کمیته شکل گرفت اما با گذشت ۲ سال نه تنها گام عملی برای حل مشکل خلیج گرگان برداشته نشده بلکه هنوز هم این خلیج به گِل نشسته، منتظر اتمام مطالعات مشاور است.

البته سرنوشت ۵ میلیارد تومان اعتباری که رئیس سازمان برنامه و بودجه از محل تبصره ۳۶ قانون اصلاح بودجه سال گذشته برای خلیج گرگان مصوب کرده بود، هم مشخص نیست. درباره آخرین وضعیت خلیج گرگان رضا مروتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان به تسنیم پاسخ می‌دهد.

چه راهکارهایی برای نجات خلیج گرگان پیش‌بینی شده است؟

مروتی: لایروبی دوره‌ای کانال‌های ورودی دهانه خلیج، بازگشایی کانال خزینی از طریق خاک‌برداری و لایروبی، احداث سازه‌های حفاظتی سنگی محافظ کانال های ورودی و انتقال آب از دریا و انتقال آب از نیروگاه نکاء به خلیج گرگان بخشی از راهکارهای اولیه پیشنهادی برای نجات خلیج گرگان به‌شمار می‌رود که ارزیابی خطرات زیست‌محیطی اجرای این اقدامات، توسط مشاور در حال انجام است.

امیدواریم مشاور طرح، خیلی زود بتواند این مطالعات را نهایی کرده تا بتوان گام‌های بعدی را برای بهبود شرایط این خلیج برداشت.

علت طولانی‌شدن انجام مطالعات برای احیاء خلیج گرگان چیست؟

مروتی: برای نجات خلیج، نیازمند انجام ۲ نوع مطالعه بودیم. نخست اینکه باید مطالعات اجرایی برای پیداکردن راهکار به‌منظور بهبود وضعیت آن انجام می‌شد و در ادامه هم باید مطالعات ارزیابی زیست محیطی اتفاق می‌افتاد. ارزیابی اولیه انجام شده و در گام دوم مطالعات قرار داریم.

انجام مطالعات زیست‌محیطی کار ساده‌ای نیست و در این مطالعات باید فاکتورهای مهمی از جمله شناسایی گونه‌های مهم جانوری و آبزی، تأثیرات پسروی آب خلیج بر این اکوسیستم، اینکه روند پسروی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و این فرآیند چه تبعاتی برای اقلیم پیرامون دارد، مورد توجه قرار بگیرد بنابراین این‌گونه نیست که تصور کنیم با موضوع ساده‌ای مواجهیم.

چه اقدامات عملی قرار است برای نجات خلیج انجام شود؟

مروتی: در این مورد نمی‌توانم اظهارنظر کنم زیرا آنچه که به عنوان معاون عمرانی استاندار وظیفه داشتم، ایجاد شرایط لازم برای انجام مطالعات بوده که این اتفاق رخ داده است.

اینکه آب خلیج در حال پسروی بوده موضوعی کاملا روشن است. البته دریای خزر دارای سیکل طبیعی و دوره‌ای بوده که در حال حاضر در سال‌های پسروی آب دریا به سر می‌بریم. دهه ۵۰ وضعیت خلیج گرگان به مراتب بدتر از شرایط کنونی بود و آب به شدت پسروی کرده بود و در دهه ۷۰ دوباره به بیشترین حد خود رسید.

چه خطراتی خلیج گرگان را تهدید می‌کند؟

مروتی: مطالعات تاریخی تأییدکننده وجود این سیکل طبیعی است و به‌همان نسبت که آب خزر دچار پسروی می‌شود در خلیج نیز بیلان آب، منفی خواهد شد. البته دلایل مختلفی برای پسروی آب دریای خزر وجود دارد که از آن جمله می‌توان خشک شدن و کاهش آورد رودخانه‌های منتهی به دریای خزر، سدسازی‌ها در بالادست، توسعه کشاورزی و البته تغییرات اقلیمی را نام برد. بیش از ۹۵ درصد آب دریای خزر از رودخانه ولگا تأمین می‌شود که در سال‌های اخیر آورد این رودخانه ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

خطر جدی برای خلیج گرگان ورود آلاینده و پساب‌های صنعتی و کشاورزی و فاضلاب شهرهای ساحلی به خلیج است و موضوع مهم در کنار سیکل طبیعی پسروی و پیشروی آب دریای خزر این است که در دهه ۵۰ که وضعیت خلیج به مراتب بدتر از شرایط کنونی بود، جمعیت حاشیه دریای خزر از نکا و بهشهر گرفته تا بندرگز تقریبا یک سوم جمعیت کنونی بود و فعالیت‌های کشاورزی، استفاده از سموم و کودهای شیمیایی نیز مانند اکنون گسترش پیدا نکرده و در این حد قدرتمندتر و پیشرفته‌تر نبود.

این آلایندگی‌ها بیش از پسروی آب برای خلیج تهدیدکننده است. درست است که در صورت خشک‌شدن خلیج، با پدیده ریزگرد مواجه خواهیم شد اما این بخش را می‌توان با انتقال آب و مرطوب نگه داشتن منطقه مدیریت کرد اما آلوده‌تر شدن خلیج عواقب بسیار شدید و وحشتناکی خواهد داشت.

وضعیت بودجه اختصاص یافته برای خلیج گرگان چه شد؟

مروتی: بودجه ۵ میلیارد تومانی سال گذشته برای نجات خلیج گرگان تصویب شده بود که این اعتبار برای برخی اقدامات در بالادست خلیج از جمله کارهای آبخیزداری و آبخوان‌داری، ساماندهی فاضلاب شهرهای ساحلی، کنترل و پایش رودخانه‌ها و غیره و البته بخشی از آن برای انجام مطالعات پیش‌بینی شده بود که بخشی از آن در اختیار شرکت آب منطقه‌ای استان قرار گرفته است.

نظرات



نظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

کشف ۱۶ کیلوگرم تریاک در آزادشهر

همایش دوچرخه سواری همگانی در گنبدکاووس...

دیدار چهره به چهره مدیر کل زندانها با مددجویان جرائم غیر عمد زندا...

باور ملی حلقه مفقوده حمایت از کالای ایرانی...

اخرین وضعیت چالش کم آبی در گلستان

توافق اولیه برای انتقال ۷۰۰محکوم ایرانی از ترکیه...

هفته ششم کورس بهاره گنبدکاووس برگزار می شود...

حضور ۵۷۸ ورزشکار در سومین المپیاد والیبال گلستان...

تصویب منطقه آزاد اینچه برون در صحن مجلس به رای گذاشته می شود...

کینوا بهترین گزینه برای مقابله با بحران آب...

روحانیان اهل سنت مشکل دریافت وام از بانک را حل کنند...

اراضی کشاورزی گلستان به کود بیشتر نیاز دارند...

اشعار مختومقلی فراغی صادقانه و همراه با معرفت است...

دومین همایش علمی مختومقلی فراغی در دانشگاه شمس گنبد کاووس/گزارش ل...

قطع آب در محلات و چند روستای شهرستان گنبد کاووس...

تاسیس بیشترین دهیاری ها در مراوه تپه...

مراسم تجلیل از معلمان برتر استانی و کشوری در گلستان برگزار می‌شود...

مسابقه نقاشی دانش آموزان گنبد کاووس به مناسبت هفته سلامت...

افزایش همکاری ترانزیتی ترکمنستان-افغانستان-آذربایجان و ترکیه...

ضرورت هوشمندی مدیران شهری گرگان در مواجهه با «تاکسی های هوشمند»...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 11

بازدید امروز : 5784

بازدید دیروز : 6884

بازدید این هفته : 18651

بازدید این ماه : 148433

بازدید کل : 225112

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا