معاون جهادکشاورزی گلستان:

گنبدکاووس-ترکمن نیوز-  معاون رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: شرایط برای کشت محصولات پاییزه گندم، جو و بویژه کلزا در مناطق شرقی استان گلستان فراهم است و از کشاورزان منطقه خواست از این فرصت استفاده نمایند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمنهای ایران،  غلامعلی نورا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: بارش های چند روز پیش در شرق گلستان که از ۱۰ میلیمتر در بخش مرزی داشلی برون گنبد تا ۵۲ میلیمتر در رامیان بوده رطوبت کافی را برای کشت محصولات پاییزه بویژه دانه روغنی کلزا فراهم کرده است.

مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس افزود: اگرچه به دلیل بارش های نامناسب در زمان فصل طلایی کشت کلزا ( ۱۵ مهر تا پایان آبان)، افزون بر ۹۰ درصد قراردادها برای کشت این محصول در شرق گلستان را به تاخیر انداخت اما با توجه به بارش های بسیار خوب اوایل هفته جاری و مهیا شدن رطوبت مناسب، کشاورزان می توانند نسبت به کشت دانه روغنی کلزا اقدام نمایند.

نورا اضافه کرد: علاوه بر مهیا بودن شرایط برای کشت دانه روغنی کلزا، شرایط برای کشت دو محصول دیگر پاییزه یعنی گندم و جو نیز در منطقه شرق گلستان فراهم شده که کشاورزان باید از این فرصت استفاده نمایند.

وی به کشاورزان توصیه کرد، برای کشت دانه روغنی کلزا و برای جبران زمان از دست رفته در رشد گیاه، قبل از کشت ابتدا از کودهای پایه (فسفات و پتاس) به مقدار ۱۰۰ کیلوگرم و کود اوره نیز به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار استفاده نمایند.

مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس همچنین استفاده از ردیف کارهای ریزدانه کار برای کشت دانه روغنی کلزا و استفاده از چهار کیلوگرم بذر برای هر هکتار را از دیگر توصیه های خود به کشاورزان منطقه شرق گلستان ذکر کرد.

نورا درخصوص کشت گندم و جو نیز گفت: کشت این دو محصول در منطقه شرق گلستان از ۱۵ آبان شروع شده و تا پایان آذر ادامه دارد و کشاورزان می توانند با استفاده از شرایط جوی و رطوبت مناسب به وجود آمده، نسبت به کشت این دو محصول اقدام نمایند.

به گفته وی، در گنبدکاووس افزون بر ۱۹ هزارهکتار قرارداد کشت دانه روغنی کلزا منعقد شده که تاکنون سه هزار هکتار آن کشت شده و برنامه ابلاغی برای کشت گندم در این شهرستان درسال زراعی جاری ۹۳ هزار هکتار است.

نورا اضافه کرد: مدیریت جهاد کشاورزی گنبدکاووس و دیگر مدیریت های جهادکشاورزی در شرق گلستان بذرهای گواهی شده و انواع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان را تامین و در اختیار آنان قرار داده اند.

بر اساس اعلام اداره هواشناسی گنبدکاووس میزان بارش باران روزهای جمعه و شنبه گذشته در شهرستان گنبدکاووس حدود ۲۹ میلی متر، آزادشهر ۴۳ میلی متر و رامیان ۵۲ میلی متر بوده است.

میزان بارش در بخش های مختلف این سه شهرستان نیز از ۱۰ تا ۲۰ میلی متر در نوسان بوده است.

درهمین پیوند، سیدعبدالله حسینی مدیر جهادکشاورزی شهرستان آزادشهر، حبیب الله زارع مدیرجهادکشاورزی شهرستان گالیکش و علی علیزاده مدیر جهادکشاورزی شهرستان کلاله هر سه درشرق استان گلستان نیز در گفت و گوهای جداگانه با خبرنگار ما با ابراز رضایت از بارش های اوایل هفته جاری، از کشاورزان خواستند نسبت به کشت محصولات پاییزه بویژه دانه روغنی کلزا اقدام نمایند.

این مدیران جهاد کشاورزی نیز با اشاره به نامناسب بودن شرایط بارش ها در سال آبی جاری و تاخیر ایجاد شده برای کشت دانه روغنی کلزا، یادآور شدند: بارش ها اخیر رطوبت مورد نیاز و کافی برای کشت این محصول را فراهم کرده است./ایرنا

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۵۷

۰۷ آذر ۱۳۹۶

کد خبر :

7124

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک