1 160 300x201 - شادمهر چگونه می تواند در انتخابات آینده مجلس پیروز شود؟ (بخش 1)ترکمن نیوز: سوال کانال اولکامیز و آقای لطیف: مهم ترین خواسته و انتظارات شما بعنوان فعال رسانه و روزنامه نگار از آقای شادمهر چیست ؟ و نماینده گنبد چه مواردی را در اولویت کاری خود قرار دهد؟

به نظرمی رسد که این سوال را بایستی به دو قسمت تقسیم کرد و پاسخ داد.

در بخش اول مواردی را مطرح کنیم که آقای شادمهر شایسته است انجام ندهد و شجاعانه به برخی از سنت های غلط و بی فایده بی اعتنایی و به تعبیری “سنت شکنی” کند. و در بخش دوم، مواردی را لیست کنیم که بهتر است آقای شادمهر انجام دهد و “غیر کلیشه ای” رفتار کند.

در حالت کلی، بخش اول و دوم پاسخ دهی را در قالب، آقای شادمهر چگونه می تواند در انتخابات آینده مجلس پیروز شود؟ گنجاندم.

چرا که به نظر می رسد این موارد می تواند زمینه های پیروزی آقای شادمهر (و البته هرشخص دیگری در جایگاه نماینده فعلی) در دوره آتی مجلس را مهیا نماید.

البته منظور از طرح سوال، آیا شادمهر می تواند در انتخابات آینده مجلس پیروز شود؟ ورود به انتخابات آینده مجلس از حالا نیست ، بلکه این سوال را به نحوه دیگری هم می توان طرح کرد که ممکن است دغدغه خیلی از افراد باشد؛ روی دیگر سوال طرح شده این است :

چرا آقای طیار در انتخابات دوره یازدهم مجلس شکست خورد؟ و اساسا چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه گنبد کاووس، نمی توانند بیش از یک دوره در مجلس باقی بمانند؟

اما در بخش اول پاسخ و اینکه شایسته است آقای شادمهر چه رفتارهایی انجام ندهد …

۱٫ قربانی مطالبات قومیتی نشود :

گنبد کاووس باتوجه به سکونت اقوام مختلف از جمله شهرهایی است که در ایام انتخابات ، اقوام ساکن در شهر جهت حمایت از “نامزد قومی” فعال می شوند و متصبانه برای پیروزی کاندیدای مطلوب تلاش می کنند.

تجربه انتخابات گذشته (به جز چند دوره) نشان می دهد که کاندیدای پیروز بر اساس تحریک احساسات قومیتی توانسته است به مجلس راه پیدا کند.البته در این مورد در سال گذشته و در ایام انتخابات طی یادداشت های شماره (۱۱ – ۱۶ – ۲۰ – ۲۱) این موضوع را ازجنبه های مختلف توضیح دادم و قصد ندارم دوباره باز گو کنم.

در حال حاضر و در ابتدای شروع به کار آقای شادمهر ، ممکن است فرد و افرادی تلاش کنند که وی را نماینده قشر خاصی از شهروندان گنبد کاووس معرفی نمایند و ذهن آقای شادمهر را به محدوده ای معطوف کنند.

این رویکرد دقیقا در مقابل این نظر است که نماینده منتخب” نماینده همه شهروندان” گنبد کاووس است و نماینده بدون در نظر گرفتن وابستگی قومی بایستی به همه نقاط شهر نظر یکسان داشته باشد و مطالبات همه شهروندان گنبدی را پی گیری نماید.

در واقع یکی از عواملی که پیروزی آقای شادمهر در دوره آینده مجلس را ممکن می کند این است که قربانی خواسته های قوم خاصی قرار نگیرد و همه را” یکسان” ببیند و” خود را متعلق به همه “بداند.

۲٫ عوام فریبی و وعده های غیر قابل اجرا را کنار بگذارد :

بر کسی پوشیده نیست که تصاحب منصب و نشتن بر صندلی بهارستان شیرین است و همین امر خواه یا ناخواه بر روی افکار نماینده تاثیر گذار خواهد بود و ممکن است که نماینده را به سمت عوام فریبی سوق دهد و او را ناچار کند برای جلب توجه و رضایت مردم وعده هایی دهد که انجام آنهاغیر ممکن باشد.

۳٫ با گروه و افرادی توافقات پشت پرده و پنهانی انجام ندهد :

انتخابات شورای شهر نزدیک است و از هم اکنون گروه و افرادی فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز کرده اند ودر حال چینش تیم و طراحی برنامه های آینده هستند. در این میان و ازنظر این افرد خیلی مهم است که نماینده شهر به کدام تیم گرایش پیدا می کند.

۴٫ در نصب و عزل مدیران، ملاحظات قومی را لحاظ نکند :

بطور معمول نماینده شهر در عزل و نصب مدیران گنبد کاووس نقش دارد و دستگاه های مربوط برای جابجایی مدیران، نظر نماینده را هم در نظر می گیرند. حال در این پروسه ممکن است نماینده با عزل و نصب مدیری مخالفت کند و تا اینجا هیچ ایرادی به رفتار نماینده نیست.

انتظار این است که در عزل و نصب مدیر و یا مدیران بحث های مربوط به شایستگی و صلاحیت و توانمندی لحاظ شود و اگر با عزل مدیر و نصب فرد دیگری موافقتی (یا مخالفتی) صورت می گیرد، صرفا ملاحظات قومیتی مطرح نباشد.

ادامه دارد …

✍️ شکور زیرک

روزنامه نگار – کارشناس ارشد علوم سیاسی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۷

۲۰ خرداد ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک