سیل 21 میلیارد ریال به برج جهانی قابوس خسارت زد/جشن ملی « هیرکان» در گرگان و گنبد برگزار می‌شود+عکسگنبدکاووستورکمن نیوز:  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: سیل امسال ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان وارد کرده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ابراهیم کریمی ظهر امروز در نشست خبری اظهارداشت: خسارت ناشی از سیل اخیر در حوزه میراث فرهنگی ۳۸ میلیارد تومان، حوزه گردشگری ۳۶ میلیارد تومان و حوزه صنایع دستی ۱۲۶ میلیارد تومان بوده و در هر سه حوزه کارگروه تخصصی تشکیل شده است.‌

وی افزود: همچنین سیل اخیر مبلغ دو میلیارد و یکصد میلیون تومان به برج جهانی قابوس و دو میلیارد تومان به شهر تاریخی جرجان خسارت زد.

کریمی در ادامه با تاکید بر در اولویت قرار داشتن حفظ و مرمت برج قابوس افزود: رویش گیاه در برج قابوس مساله جدیدی نیست و در تمام آثار تاریخی کشور به ویژه در استان های شمالی با توجه به شرایط اقلیمی این رویش بیشتر مشاهده می شود و این برج نیز در طول عمر افزون بر هزار ساله خود با این پدیده مواجه بوده که در بارندگی های اخیر بیشتر شده است.

وی بیان داشت: در سه سال گذشته اعتبارات خوبی در حوزه برج جهانی قابوس اختصاص یافته است و محدودیت اعتباری در ساماندهی این برج وجود ندارد. مشکل ما عدم‌ همکاری بین دستگاهی بین ‌مدیران شهرستان برای ساماندهی محوطه برج‌جهانی قابوس است.

کریمی افزود: در دو سال گذشته حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل بودجه‌های ملی و استانی به این برج اختصاص یافت. امسال پیشنهاد شده مبلغ دو‌میلیارد تومان برای این برج تخصیص یابد.

وی بیان کرد: امروز تفاهم نامه ای با دانشگاه آزاد اسلامی گنبد منعقد شد که از جمله مفاد آن برگزاری جشنواره اقوام در این دانشگاه و ایجاد رشته های صنایع دستی و گردشگری بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان گفت: پیشنهاد میزبانی برگزاری جشن ملی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در گلستان را دادیم و از ۲۳ تا ۲۹ مرداد در گرگان و گنبدکاووس جشنواره تابستانی هیرکانی برگزار می شود.

گزارش از:یاشار نیازی

پایگاه خبری و تحلیلی تورکمن نیوز

http://turkmensnews.com/

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۵۸

۳۰ تیر ۱۳۹۸

کد خبر :

57861

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک