سیل 13 هزار هکتار مزارع کلزا در گلستان را غیرقابل برداشت کردتورکمن نیوز: رییس اداره پنبه و دانه های روغنی جهاد کشاورزی گلستان گفت: بر اثر طوفان و سیلاب اخیر، محصول ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های کلزا استان قابل برداشت نیست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ علی موسی خانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: سال زراعی جاری در ۹۰ هزار هکتار از زمین های زراعی گلستان، کلزا کشت شد.
وی پیش بینی کرد که امسال از سطح قابل برداشت کشتزارهای کلزا در گلستان بین ۱۵۰ تا ۱۴۰ هزار تن محصول برداشت شود.
رییس اداره پنبه و دانه های روغنی جهادکشاورزی گلستان افزود: با توجه به وقوع طوفان و آبگرفتگی کشتزارهای کلزا در استان و افزایش رطوبت این دانه روغنی هنگام برداشت، لازم است محاسبه درصد افت محصول در زمان خرید افزایش داده شود.
امسال نرخ تضمینی خرید کلزا از سوی شورای اقتصاد ۳۴ هزار و ۳۹۴ ریال با افت دو درصد غیر مفید و ۱۰ درصد رطوبت تعیین شده است.
وی در خصوص مراکز خرید تضمینی کلزا در سطح استان نیز افزود: امسال ۶۵ مرکز در گلستان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی به عنوان مباشر خرید تضمینی، پیش بینی و دایر می شود.
به گفته مسوولان شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان، در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، برداشت و خرید تضمینی دانه روغنی کلزا از ابتدای دهه سوم اردیبهشت آغاز می شود.
استان گلستان در تولید دانه روغنی کلزا در ۲ سال اخیر رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داد.
سال زراعی گذشته کشاورزان گلستان ۵۷ هزار هکتار کلزا کشت کردند که از این سطح ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن محصول را برداشت و به صورت تضمینی به دولت فروختند.
زراعت کلزا یک محصول راهبردی در راستای پایداری کشت گندم و تحقق اقتصاد مقاومتی و تضمین امنیت غذایی کشور است که نظارت در زمان داشت، مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز این محصول اهمیت زیادی دارد.
همچنین کشت کلزا ضمن مشارکت در تولید روغن خوراکی مورد نیاز کشور و تلاش برای بی نیازی از واردات این محصول، بهترین تناوب برای گندم و جو است که رعایت این امر علاوه بر افزایش تولید سال آینده، آفات، بیماری ها و علف های هرز را کاهش می دهد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۳

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52950

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک