سکه و ارز در مسیر کاهش اخبار اقتصادی– ترکمن نیوز- رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: به صرافی‌ها مجوز داده‌ایم که خودشان ارز به کشور وارد کنند، از امروز هم به صورت گسترده این کار آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از مهر،عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: ارز صادرکنندگان غیرنفتی با متوسط قیمت حدود ۹هزار تومان در هر یورو در اختیار واردکنندگان قرار گرفته است؛ نزدیک به ۵/۲میلیارد دلار نیز ظرف یک ماه گذشته ارز برای واردات کالاهای ضروری، اساسی و مواد اولیه کارخانجات تهیه کرده‌ایم و این روند ادامه دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه من یک بار گفتم ذخایر ارزی بانک مرکزی ناموس بانک مرکزی است، افزود: درواقع ذخایر ارزی بانک مرکزی متعلق به ملت ایران است و ما به هیچ‌وجه مجاز نیستیم که این ذخایر را تضعیف کنیم. خوشبختانه ظرف یک الی دو ماه گذشته که در خدمت مردم در بانک مرکزی بوده­ام، ذخایر بانک مرکزی به صورت قابل توجهی تقویت شد.

وی با بیان اینکه معتقدم ذخایر بانک مرکزی باید تقویت شود و برای تامین نیازهای اساسی کشور کافی باشد، اظهار داشت: بنده نگفته‌ام که سایر منابع بانک مرکزی از جمله منابع ارزی جاری بانک مرکزی از طریق صادرات نفت به دست می‌آید، همچنین منابع ارزی که صادرکنندگان غیرنفتی در اختیار سامانه نیما قرار می‌دهند، در بازار وارد نمی‌شود؛ اینگونه نیست، حتما به بازار وارد می‌شود. این برداشت از صحبت‌های من اشتباه بود. همتی ادامه داد: بانک مرکزی در بازار ارز دخالت می‌کند و این دخالت موجب روند کاهنده در نرخ ارز در بازار شده است.

همتی اضافه کرد: من هیچ‌گاه در مورد اینکه نرخ ارز زیاد یا کم می‌شود، صحبت نکرده‌ام اما این ریسک در بازار وجود دارد و مردم باید به این ریسک توجه کنند. معتقدم وظیفه بانک مرکزی تامین نیازهای واقعی مردم در بازار صرافی‌هاست. این را وظیفه خود می‌دانیم و حتما این نیازها تامین می‌شود و تمهیداتی اندیشیده شده است که این کار از طریق بانک‌ها و صرافی‌ها انجام شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد: به صرافی‌ها مجوز داده‌ایم که خودشان ارز به کشور وارد کنند، بنابراین صرافی‌ها مجازند که ارز کاغذی را به کشور وارد کنند. از امروز هم به صورت گسترده این کار آغاز شده است.

همتی تصریح کرد: علاوه بر این اجازه داده‌ایم بخشی از ارز حاصل از صادرات که صادرکنندگان در سامانه نیما وارد می‌کنند، از طریق اسکناس وارد کشور شده و تحت نظارت بانک مرکزی عرضه شود. او ابراز امیدواری کرد با حمایت و کمک مردم، مشکلات ارزی کشور حل شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: دشمن تلاش دارد تا ما را تحت فشار قرار دهد. به گفته رهبر، تنها جنگ اقتصادی نیست، بلکه جنگ روانی و تبلیغاتی هم هست.

همتی ادامه داد: مردم پیروز این میدان خواهند بود و خدمتگزارانشان در سیستم اقتصادی و بانک مرکزی آماده هستند تا به مردم خدمت کنند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی صادرکنندگان ارز را وارد بازار ثانویه نمی‌کنند، بانک مرکزی برای اجبار این صادرکنندگان جهت واردکردن ارز به بازار ثانویه چه راهکارهایی دارد، گفت: بعضی از صادرکنندگان مهم مثل پتروشیمی‌ها و فولاد و فلزات رنگی و معادن کاملا مشخص است که صادراتشان در سال گذشته چقدر بوده است؛ اینها مکلف هستند که ارز حاصل از صادراتشان را به داخل کشور انتقال دهند.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار داشت: رئیس‌جمهور تاکید کردند که اگر این صادرکنندگان در واردکردن ارزشان به کشور تاخیر کنند، با آنها برخورد خواهیم کرد. نظام، بانک مرکزی و دولت به هیچ‌وجه از این موضوع نمی‌گذرد و کوتاه نمی‌آید.

همتی گفت: صادرکنندگان غیرنفتی نیز باید ارز خود را به کشور بیاورند. دیروز به گمرک بخشنامه‌ای ارائه دادیم که پیمان‌سپاری ارزی ضروری است و همه صادرکنندگان باید در زمان صادرات، تعهد پیمان ارزی را امضا کنند و تعهد بدهند که ارز را ظرف دو ماه به کشور بازگردانند.

وی

وی افزود: قیمت ارز هم‌اکنون برای صادرکنندگان خیلی به‌صرفه است؛ بنابراین باید این افراد ارز حاصل از صادرات را به کشور وارد کنند و اجازه دهند واردات، صادرات و تامین ارز به خوبی انجام شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص پیمان‌های دوجانبه ارزی نیز اظهار داشت: دیروز در حضور رئیس‌جمهور و روسای‌جمهور ترکیه و روسیه بحث‌های دوجانبه مفصلی داشتیم و توافقات خوبی در مورد صادرات انرژی مثل نفت و گاز و خرید کالاهای اساسی و حل مشکلات بانکی انجام شد.

همتی ادامه داد: تاکید هر سه کشور این بود که دلار از چرخه مبادلات سه کشور خارج شود و امیدواریم در مذاکراتی که در آینده با بانک‌های مرکزی ترکیه و روسیه داریم، توافقات هرچه سریع‌تر اجرایی شود. او تصریح کرد: در این صورت، معاملات با پول‌های ملی سه کشور انجام می‌شود و بر اساس نرخ واحدی که در نظر گرفته می‌شود، مبادلات انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که بزرگ‌ترین اشتباه استراتژیک دولت آمریکا این است که خودش کمک می‌کند تا دلار از صحنه مبادلات ارزی حذف شود.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۱۴

۱۸ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

34950

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک