یادداشت-تورکمن نیوز: سوالات نقشه راه برای حرکتهای اجتماعی فرهنگی ترکمنها

۱٫ آیا مانیفست و چارت و چارچوب مطالبات و خواسته ها ی آنها در یک هم گرایی و هم افزایی تعریف شده است و اجماعی بر سر آن توسط نخبگان صورت گرفته است؟

۲٫آیا اساس و مبدا حرکت های اجتماعی ترکمنها براساس هویت آنها است یا جریانات و احزاب نزدیک و شبه همذات پندارانه با دردها و مطالبات آنها…مثل اصلاح طلب-اصولگرا و اعتدال و توسعه…

۳٫٫آیا پیشروان و فعالین ترکمنها از هیجانات شخصی و کمبودهای شخصیتی و منافع شخصی رنج نمیبرند؟…آیا واقعا فعالان ترکمن میدانند دنبال چی هستند؟ به هروسیله ای میخواهند به جایی برسند و فرمانداری و پمپ بنزینی دست و پا کنند ….؟

۴٫آیا پیشروان توسط جامعه محل زندگیشان از عقبه اجتماعی برخوردارند میتوانند زبان گویای جامعه خویش باشند؟

۵٫آیا فعالین کارزار اجتماعی بیشتر رقابت درون گروهی نمیکنند تا برون گروهی ؟

۶٫ایا پیشروان ترکمن مظلوم پرست نیستند؟ تا مادامیکه یک نفر بخواهد حرکتی بکند و مطرح شود فارغ از نیت طرف شروع به تخریبش نمیکنند؟

۷٫ آیا من اگر مشاور یا مسوول دفتر یک نماینده نباشم یا عضو حزبی و تشکیلاتی هم نباشم باز هم منصفانه قضاوت میکنم ؟

۸٫آیا در رسیدن به جایگاه و مناصب اداری و قدرتهای سیاسی و اجتماعی راضی میشوند نماینده دیگری از هم کیشان خویش را فداکارانه ساپورت کنند یا این که حسادتها گل میکند.؟..
من اگر نباشم بگذار اشکال ندارد اجنبی باشد…

۹٫ برخی معتقدند که اگر قومیت‌ها آزادی‌های مد نظر خود را به دست بیاورند، دیگر آن علقه‌ای را که باید نسبت به مرکز داشته باشند، ندارند. این ایده چقدر به واقعیت نزدیک است.؟

۱۰٫ برخی از افراد تصور کنند که اگر مدتی به قومیت‌ها بی‌توجه شویم، آنها نیز زبان، آداب و رسوم خود را از دست می‌دهند و به آداب و رسوم مورد نظر مرکز گرایش پیدا می‌کنند؛ تردید است که چنین اتفاقی رخ دهد؟

۱۱٫برخی معتقدند قومیت‌ها هم همواره نگاهی سلبی و غیرایجابی دارند و به‌جای ارائة ایده و راهکار واقعی، صرفاً مخالفت می‌کنند.. ایده‌ای دارید که در آن فرهنگ‌ها به صورت منطقی رشد کنند؟

۱۲٫چطور وجود نام‌هایی که معلوم نیست از کجا آمده‌اند، اشکالی ندارد اما یک اسم بومی مشکل ایجاد می‌کند؟!

۱۳٫آیا زبان مهم‌ترین مسئلة قومیت‌ها شده است ؟

۱۴٫امروز در ترکمنصحرا فضا طوری شده که مردم حتی فکر نمی‌کنند زبان ترکمنی را باید یاد بگیرند. اینها نتیجة چیست؟

۱۵٫مخالفان آموزش زبان‌ قومیت‌ها می‌گویند آموزش زبان موجب ارتباط تنگاتنگ اهالی یک زبان با تاریخشان می‌شود و در نتیجه با تهدید وحدت ملی، موجب وا‌گرایی می‌شود. نظر شما چیست؟

۱۶٫ایا فعالین ترکمن با دوست و همفکرشان احیانا قصد کاندیداتوری داشته باشد چه رفتاری میکنند؟
در ازای دریافت پول و پیشنهاد جایگاه و مسوولیت احتمالی از رقیب فکری دوستشان حمایت نمیکنند؟

۱۷٫احساس نمیکنید افراد قوی و نخبگان واقعی جامعه ترکمن وارد گود مسائل اجتماعی نمیشوند و تمام فعالان حاضرنمایندگان واقعی جامعه نیستند؟ به علتش فکر کرده ایم؟

۱۸٫ آیا بیشتر استفاده ابزاری نبودیم؟ آیا به این مسائل فکر کرده ایم یا در مقابل منافع درونمان اسیریم؟

۱۹٫اگر فعالان به فکر منافع عمومی جامعه ترکمنها نیستند این همه انشقاق و پراکندگی و پراکندگی بیشتر بعد از هر نشستی برای چیست؟ خودمان بلد نیستیم با هم باشیم یا نمیگذارند ؟ مگر می‌شود سیاست یک‌بام و دوهوا را ادامه داد؟!

۲۰- چرا حتی وقتی جمع می شویم و جلساتی برگزار میکنیم و استانداری و مدیر کلی برای منصبی معرفی میکنیم توسط جریانات و احزاب و مسولان جدی گرفته نمیشویم؟ ایا در ازای پیشنهاد یک نفر به مدیریت جایی سه نفر علیه اش حرکت نمیکنیم؟

۲۱٫ آیا دور خودمان نمیچرخیم و . . .؟

 

نوشته: رشید نافعی

کانال تلگرام تورکمن نیوز

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۵

۲۲ خرداد ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک