سهمیه بنزین افزایش پیدا می کند؟ تورکمن نیوز سهمیه بندی و گران شدن بنزین همچنان از موضوعاتی است که میان کارشناسان ، مسئولان و مردم پیرامون آن بحث و نظرهای مختلفی مطرح می شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  طرح گران شدن و سهمیه بندی بنزین به یکباره و در یک شب اجرایی شد و به تبعات آن مشکلات زیادی در این خصوص وجود دارد.

به گزارش افکارنیوز، برخی نمایندگان مجلس معتقدند اجرای طرح سهمیه بندی بنزین دارای اشکالات فراوانی است که باید بررسی و رفع شود.

امیر خجسته از نمایندگان مجلس خبر داده که در مجلس به‌دنبال راهکاری هستیم که طرح افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین را اصلاح کنیم و ایراداتی را که به طرح وارد است برطرف کنیم.

وی می گوید  یکی از ایراداتی که به این طرح وارد است، کم بودن سهمیه تخصیص‌یافته به هر خودرو است که نمایندگان به‌دنبال رفع این ایراد هستند، به‌اعتقاد ما باید میزان سهمیه از ۶۰ به ۱۰۰ لیتر برسد و این موضوع را در مجلس مطرح کرده‌ایم.

این نماینده مجلس درباره جزئیات این طرح گفت: جمعی از نمایندگان طرحی را تهیه و تدوین کردند که براساس آن تمامی درآمدهای حاصل از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین توسط دولت، به مردم و به‌ویژه  اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه اختصاص داده شود تا دولت موظف شود ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین را فقط و فقط در اختیار مردم قرار دهد.

از سوی دیگر سید ناصر موسوی لارگانی دیگر نماینده مجلس معتقد است که درگام دوم باید بیاییم قیمت بنزین را تک نرخی کنیم تا جلوی فسادگرفته شود؛ چرا که دولت هم بارها اذعان کرده بود سهمیه بندی بنزین فساد آور است.

وی افزود: بعضی از سرمایه‌داران ۶ خودرو دارند که اتفاقا الان به آنها سهمیه بیشتری در نظر گرفته می‌شود و آن فقیری که هیچ ماشینی ندارد اگر یک نفر باشد فقط ۵۵ هزار تومان یارانه بابت آن دریافت می‌کند که این اجحاف در حق مستضعفان است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به استدلال‌های دولت در رابطه با سهمیه بندی و گران شدن بنزین اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر به خودرهای با ۱۵ سال ساخت به بالا سهمیه بنزین تعلق نگرفته است و از طرفی هم دولت می‌گوید این طرح را اجرا کرده ایم تا به مستضعفان کمک شود در حالی که این هدف با عدم تخصیص بنزین به برخی خودروهای قدیمی در تعارض است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: افراد محروم جامعه که نمی‌توانستند خوردهای مدل بالا خریداری کنند به سمت خرید خودروهای با کارکرد بالاتری رفتند اما متاسفانه الان به آنها سهمیه بنزین داده نشده است.

همچنین قره‌جه طیار نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس در این خصوص معتقد است که دولت باید پیش از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین برای این کار در جامعه زمینه‌سازی و افکار عمومی را برای اجرای این طرح آماده می‌کرد.

به نظر می رسد طرح سهمیه بندی و گران شدن بنزین بدون کار کارشناسی رخ داده و باید بیشتر مورد دقت قرار می گرفت. دولت می توانست این طرح را با شیب ملایم در جامعه اجرا کند که مشکلات کمتری به بار آورد.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۱

۰۵ آذر ۱۳۹۸

کد خبر :

65098

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک