ماه رمضان1 300x200 - سنت‌های مسلمانان «بوسنی» در ایام ماه رمضانترکمن نیوز:  مردم بوسنی و هرزگوین سنت های ویژه ای برای رمضان دارند. آنها پیش از آغاز ماه رمضان مساجد را تمیز می‌کنند و جوانان مشغول تزئین مسجدهای محله ها می شوند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  رمضان زیباترین و جالب ترین ماه در بوسنی و هرزگوین، یکی از شناخته شده ترین کشورهای اروپایی، محسوب می شود، به طوری که حتی غیرمسلمانان نیز از فعالیت ها و مراسم های قبل و بعد از ماه رمضان نقل می کنند. و مردم برنامه هایشان را بر اساس رویدادهای این ماه برنامه ریزی می کنند، ساعات کار براساس آن تنظیم شده و حداقل دو روز مرخصی برای عید اختصاص می‌یابد.

آماده شدن برای رمضان

آماده سازی برای ماه رمضان مدتی قبل از شروع ماه آغاز می شود ، مسلمانان مساجد را تمیز می کنند و جوانان و داوطلبان به تزئین و زیباسازی مسجدهای محله می پردازند. با تایید ماه رمضان توسط دولت، جشن ها و اعیاد به شیوه های مختلف در بوسنی آغاز شده و فانوس ها و چراغ ها را می توان همه جا مشاهده کرد.

بیدار شدن برای سحری

در بوسنی هنگام رمضان، شور زندگی به شکل متفاوتی تغییر می کند. و روز با خوردن سحری آغاز می گردد. چراغ های متعدد در خانه ها و آپارتمان ها شب تیره را نورانی کرده و تضادی میان تاریکی کیهانی و چراغ هایی که در تک تک ساختمان ها روشن شده به وجود می آید.

همسایگان با هم تماس می گیرند و همدیگر را برای سحری بیدار می کنند. در قدیم وظیفه بیدار کردن مردم به عهده تلال بود، مردی که در خیابان ها راه می رفت و بارها و بارها با صدای بلند مردم را به برخاستن و سحری خوردن تشویق می کرد، به این فرد «تلال» می گفتند که هم اکنون این رسم دیگر وجود ندارد.

ماه رمضان3 300x166 - سنت‌های مسلمانان «بوسنی» در ایام ماه رمضان

فضای معنوی افطار
در مجموع باید گفت فضای شهر در طول روز آنچنان تفاوت معناداری با ماه‌های دیگر ندارد؛ مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها در ایام ماه رمضان به فعالیت خود همچون سایر روزهای سال ادامه می‌دهند و مشتریان خود را پذیرایی می‌کنند اما در زمان افطار فضای معنوی بر شهر حاکم می‌شود و انگار شور و شوق بیشتری در شهر به جریان می‌افتد؛ در زمان نزدیک به اذان مغرب برنامه‌های تلویزیونی متعددی از چند شبکه به همین مناسبت پخش می‌شوند که معروف ترین و پرمخاطب‌ترین برنامه، به شبکه حیات تی وی« Hayat TV» اختصاص دارد که برنامه ضبط شده‌ای با عنوان« ramazanski program» را پخش می‌کند؛ این برنامه از بخش‌های مختلف آشپزی، دعوت مهمان و … تشکیل شده است؛ در این برنامه تلویزیونی معمولا دو مجری حضور دارند و درباره برکات ماه رمضان صحبت می‌کنند و در زمان پخش برنامه، ارتباط مستقیمی با منطقه «ژوتا تابیا» برقرار کرده و گاه گاه به آنجا نیز سری زده می‌شود تا مجریان مستقر در آن مکان نیز به گفت‌وگو با مردم یا مهمانان برنامه بپردازند.

به فراخور این ایام، مهمانان مختلف دینی و غیردینی نیز در این برنامه شرکت کرده و با مجریان به گفت‌وگو می‌پردازند؛ جالب است که مهمان شب اول این برنامه در رمضان امسال «شفیق جعفروویچ» عضو بوشنیاک شورای ریاست جمهوری بوسنی وهرزگوین بود؛ در این برنامه هر روز نحوه پخت یک غذا برای بینندگان به نمایش گذاشته می‌شود و آشپز غذا را طبخ می‌کند؛ در این بین به طور متعدد خوانندگان مختلفی به اجرای یک آهنگ دینی با موضوع رمضان می‌پردازند؛ با نزدیک شدن به زمان اذان، تواشیح معروف صلوات خاص بر پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) خوانده می‌شود و در ژوتا تابیا طی یک مراسم با تشریفات، توپی شلیک می‌شود که به شکل آتش بازی در آسمان نمایان شده و چند ثانیه بعد اذان مغرب سر داده می شود.

نشست‌ها و مهمانی‌های رمضانی بخشی مهم از فرهنگ این ماه در بوسنی به حساب می‌آید. از قدیم الایام این سنت وجود داشت که پس از خواندن نماز عشا، مردها عموما در قهوه خانه‌ها و خانم‌ها در محله و یا منازل یکدیگر جمع شده و با هم گپ می‌زدند؛ مهمانی‌های زنانه کوتاه‌تر است، چون آن‌ها موظفند سحری را آماده کنند؛ در دوران جدید، مهمانی‌های رمضانیه کمتر به مردانه و زنانه تقسیم می‌شوند.

ماه رمضان4 300x231 - سنت‌های مسلمانان «بوسنی» در ایام ماه رمضان

غذاهای رمضانی

«سومون» یکی از نان های شیرین محبوب مردم بوسنی است که مردم آن را سحرها می خورند. و یکی از خوردنی های سنتی است که در ایام ماه مبارک رمضان تهیه می شود.  نانی گرد و معطر که روی آن  را دانه های سیاه ریخته و هنگامی که به طور تازه پخته می شود بوی فوق  العاده ای دارد. و هم روزه داران و هم دیگران از خوردن آن لذت می برند.

رمضان در اینجا عادات خاص خودش را دارد. به عنوان مثال از آنجا که همه می خواهند شیرینی سومون تازه و گرم بخورند صبر می کنند تا ساعت آخر و کمی پیش از افطاری آن را بخرند. اگرچه سومون را بیشتر برای سحری می‌خورند اما خوردن آن در افطار نیز مرسوم است.

این مسئله تصویر جالبی را در خیابان های سارایوو (پایتخت بوسنی) ایجاد می کند. صف های طولانی مردم در مقابل نانوایی ها با سبد که به بحث و گفتگو می پردازند و  چهره های نگران و عصبی که به ساعت نگاه می کنند و گاهی سرعت ترافیک را نیز کم می کند؛ خودش یک آزمایش خویشتن داری است.

یکی دیگر از ویژگی های آشپزی در ماه رمضان غذای اشتها آور دیگری به نام «توپا» است که از پنیر (گاهی اوقات از چندین نوع پنیر مختلف) کره و احتمالاً تخم مرغ و برخی از محصولات لبنی دیگر تهیه شده ، تقریباً اجباری افطار محسوب می شود. در حالی که می توان آن را با یک قاشق غذا خورد ، روش سنتی مصرف آن با نان سومون است.

مصرف این وعده غذایی خاص توسط برخی به عنوان مهمترین مقصر افزایش وزن در ایام رمضان در بوسنی محسوب می شود. مصرف خرما نیز در ایام رمضان زیاد است.

کشور بوسنی پس از جنگ شاهد درگیری میان سه اسلام «سنت گرا»، «مدرن» و «سلفی بوده است.  متاسفانه سلفیت در بخش هایی از بوسنی در حال پا گرفتن بوده و با وجود مقاومت دو اسلام دیگر، سلفین تا حدودی به برخی نهادها و مردم نفوذ کرده است و این مسئله در سنت های رمضانی بوسنی نیز تاثیراتی گذاشته است. و نمازخواندن و عبادت ها را تحت تاثیر قرار داده است. صرف نظر از تعیین زمان آغاز و پایان ماه رمضان که خودش میان این گروه ها اختلافاتی به وجود آورده است.

دورهمی‌های قرآنی
در سنت بوشنیاک رسم است که در طول ایام رمضان در مساجد «مقابله» و دورهمی‌های قرآنی برگزار کنند؛ در این برنامه‌ها یک یا چند نفر از افراد (معمولا حافظان) قرآن تلاوت می‌کنند و دیگران با دقت به وی گوش می‌دهند؛ مقابله در برخی مساجد سه روز پیش از آغاز رمضان آغاز می شود، تا بتوان آن را تا شب ۲۷ رمضان ( شب قدر) پایان داد.

در بوسنی همیشه رسم به مقابله‌های خانگی بوده است؛ به طوری که افراد خانواده‌های بزرگ و یا دوستان و آشنایان پس از نماز عصر دور هم جمع می‌شوند و قرآن می‌خوانند و یا از حافظ قرآن دعوت می‌کنند تا به خانه آن‌ها بیاید؛ امروزه این فرهنگ بیشتر در خانواده‌های بوسنیایی طبقه بالادست مرسوم است.

مردمان کاتولیک، ارتودوکس و یهودی، همواره در شادی ماه رمضان با مسلمانان بوسنی و‌هرزگوین شریک بوده‌اند و مخصوصا در زمان افطاری همواره سعی کرده‌اند در کنار مسلمانان لحظات خوبی را سپری کنند.

صدقه دادن در رمضان

هنگامی که شروع ماه رمضان توسط دولت تأیید می شود ، اشکال مختلف جشن در بوسنی آغاز می شود و شما می توانید فانوس ها و چراغها را در همه جا مشاهده کنید.

تکافل (حمایت مالی از نیازمندان) و پرداخت بدهی افراد بدهکار، صدقه دادن و خیریه از دیگر فعالیت های رمضانی مردم بوسنی و هرزگوین است.

سفره های افطاری
در بوسنی ، مائده الرحمان (میز رحمت) مردم از همه مذاهب را گرد هم می آورد و خانواده ها ، بستگان و همسایگان همه دعوت می شوند.

ارگ تاریخی زرد یکی از زیباترین مکان هایی است که مردم بوسنی برای افطار انتخاب کرده اند و با توجه به چشم انداز زیبا، از آنجا می توان صدای اذان و صدای توپ اعلام زمان افطار را شنید.

شلیک توپ سنتی است که در قرن بیستم شکل گرفت و در دوره ای پس از جنگ جهانی دوم، به دلیل ممنوعیت شلیک توپ، متوقف شد. این سنت دو سال بعد از جنگ بوسنی و هرزگوین ، در سال ۱۹۹۷ میلادی دوباره زنده شد.

بازارهای شلوغ
در ماه رمضان در بوسنی و هرزگوین ، بازارها شلوغ می شوند زیرا دوره بین ظهر و بعد از ظهر شاهد تقاضای زیاد روزه دارانی است که سبزیجات ، گوشت و حبوبات خود را خریداری می کنند و نیاز به تهیه افطار قبل از اذان مغرب را دارند. سیاستمداران و شخصیت ها در ماه رمضان در بوسنی دعای تراویح را در سراسر کشور بدون امنیت شدید اقامه می کنند.

پس از نماز افطار و تراویح، کافی شاپ ها درهای خود را در مقابل مردم شهر و گردشگران کشورهای مختلف باز می کنند.

قرآن خوانی و جشنواره رمضان

یکی از اصلی ترین عادت های روزمره مردم بوسنیایی ها در ماه رمضان شامل خواندن قرآن در دوره از ظهر تا بعد از ظهر است. این به بوسنیایی هایی که عربی بلد نیستند اجازه می دهد تا به زبان عربی به قرآن گوش دهند. در پایتخت ، سارایوو ، جشنواره ای در ماه رمضان برگزار می شود تا بسیاری از فعالیت های فرهنگی ، اجتماعی و مذهبی مانند افطار گروهی ، نمایش ها و کلاس های مساجد را ارائه دهد. این جشنواره از روز اول ماه رمضان در ارگ زرد آغاز می شود. این فعالیت ها در ساختمان های مختلف تاریخی در شهر ادامه دارد.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۰۱

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75074

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک