ازبکستان 300x185 - سنت‌های مسلمانان ازبکستان در ایام روزه‌داریترکمن نیوز: ازبکستان یکی ازخاستگاه های علمای اسلام به شمارمی رود، اکثر مسلمانان ازبکستان به رغم سلطه بیش از ۷۰ سال رژیم کمونیستی شوروی سابق بر این دیار همچنان حافظ قرآن کریم هستند و به آداب و سنتهای مذهبی بجای مانده از اجداد خود پایبند می باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ازبکستان یکی ازخاستگاه های علمای اسلام بشمارمی رود که با پرورش اندیشمندان و نگارش کتاب های مختلف اسلامی به ترویج آخرین دین آسمانی خدا (اسلام) کمک های زیادی کرده است.

اکثر مسلمانان ازبکستان به رغم سلطه بیش از ۷۰ سال رژیم کمونیستی شوروی سابق بر این دیار همچنان حافظ قرآن کریم هستند و به آداب و سنتهای مذهبی بجای مانده از اجداد خود پایبند می باشند.

آنان هرسال بیش از پیش با برگزاری مراسم های ویژه ماه مبارک رمضان در مساجد درضیافت الهی حضوری گسترده می یابند.

«رمضان خوانی» نوجوانان ازبک درشبهای اول ماه مبارک رمضان یک سنت دیرینه برای ترویج انفاق و از آیینهای اسلامی در رمضان است.

در این شیوه که بعداز افطار شروع می شود کودکان و نوجوانان ازبکی با مراجعه به خانه همسایگان خود سرودهای ویژه ای از دعاهای سلامتی زمزمه کرده و احسان می گیرند.

دیدار از بزرگترهای خانواده ازقبیل والدین پدربزرگ مادربزرگ و عیادت ازبیماران بستری در منزل و بیمارستان با شیرینی و غذا ازجمله آداب و سنن مردم مسلمان ازبکستان درماه رمضان است.

قرآن جمعي
ازبك‌ها نيز مانند ديگر مسلمانان، در ایام ماه مبارک رمضان بیشتر به قرآن كريم توجه مي‌كنند. مردم در منازل یکدیگر دور هم جمع می‌شوند و يکی از آنها که می‌تواند قرآن را بخواند، می‌خواند و بقیه‌ی افراد که با حروف عربی آشنا نیستند به امید کسب ثواب به قرائت او گوش می‌دهند. قاريان نيز به مساجد اعزام می‌شوند تا مردم به همراه آنان روزانه يك جزء از قرآن كريم را تلاوت كنند.

مسجد
مردم این سرزمین در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌ها و عبادات مخصوصي در مساجد خود برگزار مي‌كنند. مساجد ازبكستان در اين ماه از مردم متدین پر مي‌شوند. يكي از اين عبادات خواندن نماز تراویح در آخر شب و بعد نماز عشا است. امام جماعت سعی می کند که هر شب در اثنای خواندن تراویح یک جزء قرآن را ختم کند.

تغذيه
مردم ازبكستان براي مراسم افطاري، شيريني مخصوصي مي‌پزند “نشالده ـ neshalde” نام دارد. اين شيريني از سفيده‌ي تخم مرغ، شكر و … تهيه مي‌شود.

نشالده را همراه با خرما در سفره افطاري مي‌گذارند و ميل مي‌كنند.

اطعام

بازار اطعام و ميهماني نيز بين ازبك‌ها داغ است. مردم غالبا همديگر را براي افطاري دعوت مي كنند تا در كنار هم افطار كنند.

عيد فطر

بزرگ‌ترين اعياد در ازبكستان “عيد فطر” و “عيد قربان” هستند. مردم اين دو عيد را سه شبانه‌روز جشن مي‌گيرند و به آنها بسيار اهميت مي‌دهند. مثلا همه‌ي مردم ـ چه بزرگسال وچه كودك، مرد باشند يا زن ـ حتما در اين عيدها لباس نو مي‌پوشند.

يكي ديگر از سنت‌هاي عيد فطر در اين كشور اين است كه نوعروسان در اين روز، در منزل خود ميهماني مي‌دهند و خويشاوندان و همسایگان را به اين ميهماني دعوت مي‌كنند.

در عيد فطر شيريني‌هاي خاصي از گندم و عسل درست مي‌شود و بزرگ‌ترها به همه‌ی اقوام عیدی می‌دهند.

گرداوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز

منبع: تقریب

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۴۵

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75003

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک