گردشگری در باجیگران

سفر به نقطه صفر مرزی را در تابستان تجربه کنیدگردشگری- ترکمن نیوز- گردشگری در مناطق مرزی ایران لذت دوصد چندانی دارد چون تجربیات مرزنشینی چیزی نیست که مرکزنشینان تصور روشنی از آن داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، کافی است پایتان به ماکو برسد یا سفر باجگیران را تجربه کنید.

در خیلی از کشورهای اروپایی مرز بی مفهوم شده. مثلا در آلمان که عضو اتحادیه اروپاست، می‌توانید به راحتی با قدم زدن، از مرز هلند و بلژیک بگذرید اما در ایران عبور از مرز به همین سادگی نیست.

شهر باجگیران از توابع قوچان در استان خراسان رضوی در شمال شرق ایران، نقطه صفر مرزی میان ایران و ترکمنستان است.

از اصفهان به سمت مشهد تورهای مختلفی باقیمت‌ها و کیفیت‌های متفاوت در همه مواقع سال وجود دارد، بنابراین اگر کمی اهل ماجراجویی باشید می‌توانید بعد از زیارت در مشهد راهی این منطقه شوید و تجربه متفاوتی را در نقطه صفر مرزی داشته باشید.

چمدان در مطلبی به معرفی این مقصد گردشگری پرداخته و نوشته است: فاصله باجگیران از مشهد حدود ۲۰۰ کیلومتر است که طی کردن آن با اتومبیل دو ساعت زمان می‌برد، همچنین این شهر با عشق آباد ۵۵ کیلومتر فاصله دارد که با یک ساعت رانندگی می‌توان به آن رسید.

البته اگر قصد سفر زمینی به ترکمنستان را دارید پیش از سفر به باجگیران مراحل نسبتا دشوار گرفتن ویزا را در سفارت این کشور طی کنید تا بتوانید از طریق مرز باجگیران -اینچه برون به صورت زمینی به ترکمنستان بروید.

شهر باجگیران بازارچه مرزی دارد و خریداری صنایع دستی ترکمن‌ها در آن حسن بزرگی محسوب می‌شود.

در کل استان خراسان رضوی چند بازارچه مرزی مشترک با کشورهای افغانستان و ترکمنستان دارد.

سه گمرک در مرزهای رسمی سرخس، لطف آباد و باجگیران این استان با کشور ترکمنستان دایر است.

در مرز رسمی دوغارون با افغانستان نیز قدیمی ترین گمرک ایران فعالیت دارد که فقط مختص صادرات است.

مزیت عمده بازارچه دوغارون این است که هزینه های صادرات کالا در آن به شدت پایین بوده و امکان تخلیه و بارگیری کالا در داخل بازارچه با نظارت گمرک و مرزبانی مهیاست.

باجگیران از نظر تاریخی نیز اهمیت دارد. از آنجا که یکی از قدیمی‌ترین گمرک‌های ایران در آن منطقه قرار داشته، انبارهای قديمی گمرک باجگيران در دهستان دولتخانه، شرق شهر، همچنان وجود دارد و به عنوان میراث تاریخی حفظ می‌شود.

در دوره‌ قاجار امتیاز گمرک باجگیران به بلژیکی‌ها داده شده و آنها برای برقراری، قوانین خود در مرز چندین باجگیر را که افرادی با تفنگ و اسب سوار بودند، به کار می گرفتند.

باجگیران به جاذبه‌های طبیعی‌اش از جمله روستا و دره شمخال هم معروف است. شهر باجگیران یک مهمانسرا دارد که مسافران می‌توانند از آن استفاده کنند؛ علاوه بر اینکه باجگیران با قوچان حدود یک ساعت فاصله دارد و گردشگران می‌توانند برای اقامت از این شهر که امکانات بهتری دارد استفاده‌کنند.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۰۹

۲۹ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33306

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک