ترکمن نیوز
تاریخ : امروز سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

یادداشت – تورکمن نیوز- این روزها سریالی از شبکه دوم صدا و سیمای ج.ا. ایران در حال پخش است بنام «بازی نقابها» که در مورد ترکمن های داخل ایران هست. که فکر می کنم تا حالا ۱۰ قسمت آن پخش شده. تا آنجا که می دانم و خواندم این سریال متشکل از ۴۰ قسمت است.

راستش من در این یادداشت قصد نقد این سریال را ندارم. زیرا معتقدم که هنوز برای نقد و عکس العمل جبهه گیرانه در برابر آن زود است. چون تابحال استارت قصه ای زده شده است. گره هایی انداخته شده و قهرمانان قصه در حال باز کردن این گره ها به پیش می روند. پس در چنین مرحله از چه چیز می توان انتقاد کرد؟

وقتی که قهرمانان قصه هنوز بدنبال چاره جویی هستند و گره های تازه هم انداخته می شود و از همه مهمتر هنوز تا مرحله نتیجه گیری خیلی مانده از چه چیز می توان شکایت کرد و درخواست جلوگیری از پخش آن نمود؟ در حالیکه من طی این مدت کوتاه پخش به نقدها و اظهار نظرهایی برخوردم که پخش این سریال را توهین به قوم ترکمن می دانستند و خواستار جلوگیری از پخش آن بودند. که حتی بخشی از این دوستان عنوان فعال سیاسی و نماینده ترکمن بودن را یدک می کشیدند. و جالب است که استناد همه این دوستان به حوادث قسمت اول و دوم بود که مزرعه ای آتش زده می شود و در پی آن گروهی از جوانان ترکمن با موتورسیکلت به خانه جوانی دیگر که فکر می کنند آتش زدن مزرعه کار اوست هجوم می برند و خانه او را آتش می زنند. این شروع یک قصه است. وقتی می گوییم قصه یعنی موضوعی که زاده ذهن و تخیل است. فیلم مستند نیست که بگوییم با واقعیت تطبیق ندارد. نویسنده سریال یک غیر ترکمن است. لذا طبیعی است که او نتواند ترکمن را مانند خود ترکمن تعریف و توصیف کند. ولی او ادعایی در این مورد نکرده و پذیرفته است که مشاوری ترکمن به هنگام ضبط حضور داشته باشد. خب پس تا اینجای کار ما با قصه ای مواجهیم که از طرف یک غیر ترکمن نوشته شده است.

انتقاد از سریال بازی نقابها

مشاور فرهنگی ترکمن این سریال هم تا آنجا که من می دانم در اواسط کار به این سریال پیوسته است. یعنی نیمی از کار ضبط شده. بنابراین باید قبول کرد که در آن مقطع نمی توان گفت باید به نقطه صفر برگشت و سناریو را از اول نوشت و ضبط کرد. که البته به قوت می گویم اگر لازم باشد آن کار را هم باید کرد. اما حالا ببینیم آیا با همین قسمتهای پخش شده – که باز تاکید می کنم تعریف یک قصه است – می توان گفت که باید جلوی پخش آنرا گرفت؟
نقد و اظهار نظر بی شک لازمه هر کار هنری است. اثر یک نویسنده به مثابه خمیری است که هنوز وارد تنور نشده است. این تنور مردم است که آن خمیر را تبدیل به نان می کند. اظهار نظر و عکس العمل مردم است که نشان می دهد این خمیر آیا نان شده یا اینکه هنوز خام است. اظهار نظر در مورد آثار عرضه شده ضمن اینکه حق بینندگان است نشاندهنده پویایی و زنده بودن ایشان است. بیننده با اظهار نظرش در واقع اعلام می کند که حاضر نیست هر نانی که به او عرضه می شود را بخورد.
حال بطور خلاصه ببینیم که تا اینجای کار چه دیدیم؟ دو گروه از ترکمنها همچون نیروهای خیر و شر باهم در گیرند. مزرعه یک طرف به آتش کشیده می شود که در ادامه می بینیم که عامل این کار یک فرد خارجی است که برای انجام این عمل از شخصیت منفی سریال پول گرفته است و اصلا در جریان دعوای طایفه ای نیست. شخصیت منفی بدنبال قدرت و اقتدار است و آشکارا اعلام می کند که بدنبال ایجاد شر و درگیری است. وی علیرغم ترکمن بودن هیچ جا لباس سنتی ترکمن را نمی پوشد. در مقابلش شخصیت مثبت بدنبال ایجاد صلح و دوستی است. تا حدی که حاضر می شود برای ایجاد پیوند دوستی بین دو طایفه نوه اش را به وصلت جوانی که از طایفه مقابل است در آورد. در حالیکه پدر این دختر از طرف پدر آن جوان یاد شده کشته شده است. این جوان نیز عاشق دختری است که از کودکی در خانه ایشان بزرگ شده. مادر این دختر نیز از طرف مرد مصلح دعوت به همکاری می شود تا آن وصلت برای ایجاد صلح صورت بگیرد… ما تا حالا تا اینجای قصه را دیدیم. ضمنا دیدیم که زن ترکمن مدیر کارخانه آرد است که کارکنانش اکثرا خانم هستند. سوار ماشین مدل بالا می شود و رانندگی می کند. با مسائل همچون مردها برخورد می کند و از حقوقش دفاع می کند. دخترش که بیمار است به پزشک خانم ترکمن مراجعه می کند. در ضمن به کودکان سرودهای ترکمنی می آموزد. پسر شخصیت منفی مخالف افکار پدرش است و طرفدار صلح و دوستی است. ریش سفیدهای ترکمن هم برای ایجاد صلح در تلاشند. افسر پلیس که غیر ترکمن است در جایی به همکارش می گوید: «ماها با حکم جدیدی که بهمان میدهند از اینجا میریم. اما این مردم همین جا هستند. اینها نیاز به رسیدگی دارند…»
حالا سوال من از دوستانی که مخالف پخش این سریال هستند اینست: دوست دارید ترکمن چطور نمایش داده شود؟ آیا زن ترکمن می نشست تو آشپزخانه و ضمن پوست کندن سیب زمینی از سرنوشتش شکایت می کرد و اشک می ریخت خوب بود؟ یا اینکه شوهرش معتاد باشد و او از یک طرف به شوهر و فرزندش برسد و از طرفی هم در فضای تاریک و کوچک بنشیند روی دار قالی و قالی ببافد. بعد هم به قیمت بسیار پایین به دلالی بفروشد. ما هم ضمن اشک ریختن به حال این زن از اینکه دارد مردانه مقاومت می کند لذت ببریم; اینطوری خوب است؟ البته اینها هم سوژه هایی هستند که میشود رویشان کار کرد. اما حرف من اینست که چرا باید جلوی آن قصه را گرفت و این یکی قصه را آزاد گذاشت؟ چرا یاد نگرفته ایم که حرف کسی را تا آخر گوش کنیم و در پایان جوابش را بدهیم. چرا دوست داریم حرف او را قطع کنیم و حرف خودمان را به عنوان حرف درست – آنهم به زور مداخله مسئولین – بقبولانیم؟ چرا شتابزده عمل می کنیم؟

انتقاد از سریال بازی نقابها

البته که این سریال کم و کاستی دارد و احتمالا در قسمت های آینده هم خواهد داشت. اما این دلیل نمی شود که نقاط مثبت کار را نبینیم و فوری به فکر جلوگیری از پخش آن بشویم. یادمان نرود که تقریبا ۴۵ سال از پخش سریال «آتش بدون دود» می گذرد و اکنون برای اولین بار ترکمن ها به عنوان قهرمانان یک قصه دارند از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران معرفی می شوند. آیا در زمان پخش سریال آتش بدون دود کسی از آقای نادر ابراهیمی پرسید که چقدر از تاریخ ترکمنها می داند؟ ترکمنها هیچوقت درخت پرست نبودند. اما می دانیم که یک فصل از رمان ایشان بنام درخت مقدس بود که ترکمنها به آن دخیل می بستند. که در سریال هم بود. و این سریال در زمان خود سریال بسیار محبوبی بود. چرا؟ برای اینکه همه می گفتند این یک قصه است که تعریف شده. ما چشممان به جوانمردی های قهرمان قصه است. ویا گوراوغلی افسانه خودمان علیرغم اینکه راهزن بود و زنهای زیبا را می ربود ما او را انکار نمی کنیم و می گوییم ما به مبارزه او علیه ظلم اهمیت می دهیم. و ضمنا او قهرمان یک قصه افسانه است. پس در اینجا هم خواهش می کنم که خوب و بد را باهم ببینیم. و انتقادمان از صاحب اثری که قصد تخریب قومیتی ندارد و تنها کم اطلاع است به این صورت باشد که به او بگوییم: دوست عزیز بخاطر معرفی جنبه های زیبا مثل فلان و بهمان بسیار متشکریم. فقط اگر فلان موضوع را این گونه مطرح می کردی بهتر بود. زیرا این رسم در میان ما ترکمنها این چنین است.
به امید دیدن آثار بیشتر و بهتر از قوم نجیب و ناشناخته مانده ترکمن و برخورد درست با این آثار.

نویسنده: حکیم قرنجیک               انتشار دهنده: یاشار نیازی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

نظرات


  1. Maschad Gesseljay گفت:

    فیلم ساختن از فرهنگ غنی تورکمنها به منظور معرفی سنتهای پاک و اداب رسومهای با ارزش قومی در چهارچوب هویت ملی و حریم ملی نه تنها جای سرزنش و جبهه گیری ندارد بلکه جای تقدیر و ستایش هم دارد . ولی اینطور که تورکمن و صحرایش را در طول این چهل سال نظام فاسد و شارلاتان بکمک تورکمن نماهای شیعه مسلک با هزار درد بیدرمان که بر سر تورکمن اوردند . حالا هویت ملی ما را نشانه گرفته اند و با تهیه چنین فیلمهای هدفدار . منتظر تصاحب سنگرهای بعدی فرهنگ ما تورکمنها هستند . بر طبق شنیده ها . خبرها و تصاویر قسمتهای ۲۶ تا ۳۱ نهایت حمله مغرضانه سازندگان این مجموعه به هویت تورکمنها را نشان میدهد . پس صبر پیشه میکنیم تا پایان داستان .

نظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

گنبدکاووس نامزد شهرجهانی فرش ترکمن انتخاب شد...

تنها خلیجِ«خزر» معطل تامین اعتبار/نجات گوهر فیروزه‌ای اولویت نیست...

درآمد روزانه بافندگان فرش دستباف در گلستان ناچیز است...

ضرورت ایجاد دانشکده پزشکی در گنبدکاووس...

ساخت «خانه سفال» در گنبدکاووس با ایجاد اشتغالزایی برای ۱۰ نفر...

فراخوان افسران ذخیره ترکمن به دفاتر ستاد کل نیروهای مسلح...

بازی بدون تماشاگر شهرداری گنبدکاووس در سالن المپیک...

آنه محمد گل عضو شورای هماهنگی روابط عمومی های گلستان منصوب شد...

واکسیناسیون دام در گلستان علیه بیماری لمپی اسکین...

کاهش هزینه‌ها در اپراتورها با جدیت پیگیری می‌شود...

آقای وزیر ورزش لطفا روشنگر فرمائید/ وقتی چند نفر حاضر نیستند در ک...

پیرامون سفر روحانی به گلستان و گنبدکاووس...

تسهیلات بهسازی خانه‌های روستایی با حفظ اصالت پرداخت می شود...

گلستان میزبان برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف می‌شود/فعال...

اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر به فرهنگ عمومی تبدیل شود...

آسفالت جاده نفت گنبدکاووس-اینچه برون شتاب می گیرد/اعتبار در راه ا...

متنفذین گنبدی به جای جیب خود به فکر منافع مردم باشند/ اگر نفوذی د...

ایران مهیای عبور از دیوار چین

مهمترین دستاورد سفر رییس جمهور به استان ۳ هزار میلیارد تومان اعتب...

اتمام احداث بیمارستان گمیشان تا دوسال آینده...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاين : 15

بازديد امروز : 2145

بازديد ديروز : 9374

بازديد اين هفته : 12602

بازديد اين ماه : 102365

بازديد کل : 15369528

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

مشاوره کسب و کار سفارش گل سفارش تاج گل خرید اینترنتی گل خرید آنلاین گل گرمایش تابشی

بالا