استاندار گلستان:

Meigo 1O 300x200 - سایت پرورش میگو در شهرستان گمیشان زمینه ساز افزایش رونق درآمد و توسعه اقتصادیگلستان-ترکمن نیوز- استاندار گلستان گفت: گسترش سایت پرورش میگو در شهرستان ساحلی گُمیشان زمینه ساز افزایش اشتغال، رونق درآمد مردم مرزنشین منطقه و توسعه اقتصادی استان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، سیدمناف هاشمی در بازدید از سایت میگوی گمیشان در شمال غرب استان اظهار کرد: از محل اعتبارات ملی و استانی هزینه های خوبی در جهت گسترش زیرساخت های این مجتمع و احداث کانال های آبرسان انجام شده است که به افزایش تولید ۱۰۰درصدی آن کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به تولید حدود یکهزار و ۷۰۰تن میگو این مجتمع در سال ۹۶، اضافه کرد: در سال جاری برای تولید افزون بر ۳ هزار تن میگو باید تلاش شود.
هاشمی؛ خودکفا شدن در پرورش بچه میگو در استان را اتفاق خوبی دانست و افزود: این مرکز به لحاظ کیفیت بچه میگوهای تولیدی بهترین مرکز کشور محسوب می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده مراکز عمل آوری و فرآوری میگو نیز در شهرستان گمیشان ایجاد و توسعه یابد.
استاندار گلستان به همراه جمعی از مدیران کل استان و سرمایه گذاران و فعالان عرصه میگو ازبخش های مختلف سایت گمیشان دیدن کرد.
سایت پرورشی گمیشان واقع در شمال غرب گلستان، تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است.
به گفته کارشناسان شیلات گلستان؛ میگوی تکثیری در مجتمع پرورشی گمیشان از گونه ‘وانامی’ است، این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی ۱۲۰ روز در این منطقه پرورش و به وزن ۱۵ گرم می رسد.
از استخرهای مجتمع پرورش میگوی گمیشان به طور متوسط سه و نیم تن در هکتار می توان برداشت کرد.
این طرح از سال ۹۰ پس از مدتها مطالعات، در سطح ۷۰ هکتار از اراضی این منطقه عملیاتی شد و در اولین مرحله ۱۴۰ تن محصول برداشت شد که ۱۰۲ تن به کشورهای اروپایی و عربی صادر و مابقی به مصرف داخلی رسید.
هم اینک سطح زیرکشت ۳۲ مزرعه پرورش میگوی شهرستان گمیشان افزون بر ۶۵۰ هکتار است، طبق سند آمایش و چشم انداز امکان توسعه این طرح تا ۴۰ هزار هکتار، تولید ۷۵ هزار تن میگو و ۲۵ هزار تن ماهی قزل آلا وجود دارد.
این ظرفیت در مجموع برای ۳۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.
وجود چنین ظرفیت مطلوبی در پرورش میگو در گمیشان و در شهرستانی که شغل عمده ساکنان آن به دلیل همجواری با دریای خزر ماهیگیری بوده، فرصتی برای هدایت سرمایه گذاری ها در صنعت شیلات و پرورش آبزیان بویژه میگو است.

 

https://t.me/ITNAnews

لینک عضویت در کانال تلگرام

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۶

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

16618

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک