مریم آتابای:

آق آتابای 300x300 - ساخت و ساز در تپه‌های ثبت ملی میراث فرهنگی غیرمجاز استترکمن نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گنبدکاووس گفت: در صورت ثبت ملی تپه‌های باستانی میراث فرهنگی امکان ساخت و ساز در آن مکان مجاز نیست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مریم آق آتابای در جلسه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز اظهار داشت: در زمان سیل به دلیل اینکه برخی منازل قابلیت سکونت نداشت بنیاد مسکن مجوز ساخت و سازهای منازل مسکونی در تپه‌های باستانی را صادر کرده است که با تصمیم گیری شورای راهبردی کمیته میراث فرهنگی در همان متراژ منزل سابق، مکان تخریبی به عنوان منزل جدید ساخته شود.

آتابای تصریح کرد: با توجه به اینکه مجموعه سوارکاری گنبدکاووس در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید دخل و تصرف در این مجموعه قانونی نمی‌باشد.

بر اساس گزارش: مجموعه سوارکاری گنبدکاووس به علت استقبال دوستداران سواركاری در سال ۱۳۴۰ با هدف برگزاری كورس اسبدوانی و پرورش اسب‌های نژاد تركمن پایه گذاری و در سال ۱۳۵۲بنای آن ساخته شد و همواره میزبان مسابقات و كورس‌های مختلف بوده است.

مجموعه سوارکاری گنبدکاووس ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۵ به ثبت ملی رسیده است و از نظر ویژگی معماری نیز در منطقه خاصی بوده و نخستین بنای مجموعه سوارکاری در کل استان گلستان می‌باشد.

این مجموعه دارای ۱۲۰ هكتار زمین كشاورزی، پاركینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هكتار، سوئیت، ویلا، اصطبل زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا می‌باشد.

گزارش از: آرزو بسیا

خبرنگار ترکمن نیوز در استان گلستان

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۵۲

۲۷ مهر ۱۳۹۹

کد خبر :

84468

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک