ساخت زیور آلات سنتی زنان و دختران ترکمن رو به فراموشییادداشت- ترکمن نیوز- ساخت زیور آلات زنان و دختران ترکمن که نشانی از فرهنگ، آداب و سنن این قوم اصیل است امروزه توسط تعداد معدودی از صنعتگران ترکمن انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ترکمن سسی، زیور آلات سنتی ترکمن انواع گوناگونی دارد شامل قبه، دستبند، گردن بند، آویز ها، منجیق ها وانگشتر ها در گذشته زیاد استفاده می شد و ماهیت همه آنها تا به امروز تغیر چندانی نکرده است.

استفاده از زیورآلات سنتی که حاصل زحمات و کار ظریف استادکاران ماهر این حرفه است در حفظ اصالت فرهنگی و سنتی قوم ترکمن اهمیت دارد ولی امروزه استفاده از این همه زیورآلات قدیمی و زیبا عمومیت ندارد و صرفا در مراسم های عروسی و جشن‌ها توسط دختران و زنان ترکمن استفاده می شود.
این موضوع موجب شده است تا استادکاران این حرفه به دلیل عدم استقبال و کسادی بازار زیورآلات سنتی این حرفه را رها کرده اند و روز به روز هم از تعداد آنها كاسته شده است.
هم اکنون استادکاران معدودی هستند که این کارپرمشقت را انجام می‌ دهند و تعداد انگشت شماری از آنان این شغل را تنها به صورت موروثي در خانواده ادامه می دهند و برای فراموش نشدن آن نیاز به حمایت دارد.

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۲۷

۱۷ دی ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک