زهکشی 3500 هکتار از اراضی آزادشهر با هزینه 180 میلیارد ریالاخبار کشاورزی- ترکمن نیوز- مدیر جهاد کشاورزی آزادشهر در شرق گلستان از برنامه ریزی و مطالعه برای زهکشی ۳هزار و ۵۰۰هکتار از اراضی زراعی این شهرستان تا پایان سال جاری با هزینه ۱۸۰ میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، سید عبدالله حسینی گفت: مطالعات اولیه برای اجرای طرح زهکشی در سطح ۲هزار و ۲۰۰هکتار از اراضی در محدوده شمالی شهرستان انجام شد که بر این اساس میزان خروجی زه آب حاصل از طرح ۶،۶ میلیون متر مکعب خواهد بود.
وی بابیان اینکه مطالعات و زهکشی در سطح ۳هزار و ۵۰۰هکتار ادامه دارد، افزود: اجرای این طرح از منابع دولتی و بدون هزینه کرد کشاورزان بوده و عمر مفید آن ۳۰ سال است.
حسینی در خصوص فواید طرح، اضافه کرد: کنترل نسبی سطح ایستابی در منطقه، خروج آب و املاح اضافی از بستر و عمق خاک، جلوگیری از شور شدن خاک و استفاده از آب استحصالی از جمله این مزایا است.
به گفته وی، کنترل و جلوگیری از ماندابی شدن، کنترل آب های سطحی و سیل، حفاظت از محیط زیست، توسعه روستایی و امنیت غذایی، زودتر گرم شدن خاک در فصل بهار و شروع به هنگام کشاورزی، تامین آب مورد نیاز و کمک به افزایش تولیدات بخش کشاورزی از دیگر اهداف اجرای این طرح خواهد بود.
مدیر جهادکشاورزی آزادشهر ادامه داد: با اجرای این طرح می توان شاهد افزایش نسبی برداشت محصول گندم و کلزا به ترتیب به میزان ۲۸ و ۱۳ درصد و ارتقای سطح درآمد کشاورزان شهرستان بود.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: irna.ir/golestan

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۰۱

۰۹ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

30242

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک