زندانیان ازبک برای نخستین بار رای می‌دهندتورکمن نیوز وزیر کشور ازبکستان گفت: برای فراهم کردن شرایط لازم برای رای گیری از زندانیان این کشور در این محل‌ها ۲۵ حوزه ایجاد شده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   «پولات باباجان اف» گفت: تا ساعت ۱۲:۰۰ به وقت محلی بیش از ۷۸ درصد و یا ۲ هزار و ۸۰۰ زندانی پای صندوق های رأی حاضر شدند.
به گفته وی، در مجموع ۳ هزار و ۶۱۹ نفر زندانی در فهرست قرار دارند که برای فراهم کردند شرایط لازم رای گیری برای آنها در این محل ها ۲۵ حوزه انتخاباتی ایجاد شده است.
«باباجان اف» خاطرنشان کرد: ۶ ناظر بین المللی خواستار حضور در محل حوزه انتخاباتی زندانیان برای نظارت بر رای گیری زندانیان شده است.
طبق قانون جدید انتخاباتی، رای گیری در زندان ها در تاریخ ازبکستان نخستین بار برگزار می شود.
هم اکنون در ازبکستان ۵ حزب سیاسی از جمله حزب دموکراتیک خلق ازبکستان، حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان، حزب دموکراتیک ملی ازبکستان «ملی تیکلانیش» (رستاخیز ملی)، حزب سوسیال دموکراتیک ازبکستان «عدالت» و حزب اکولوژی ازبکستان به طور رسمی ثبت شده است.
در انتخابات پارلمانی ماه دسامبر ۵ حزب سیاسی برای کسب ۱۵۰ صندلی در مجلس عالی با هم به رقابت خواهند پرداخت.
انتخابات پارلمانی قبلی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ و ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شد.
پارلمان ۲ مجلسی در ازبکستان نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی تشکیل شد.
در مجلس عالی ۱۵۰ نماینده که در تاریخ ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ۴ حزب سیاسی و نهضت محیط زیست ازبکستان برای ۵ سال انتخاب شده، به طور دائم فعالیت می کنند. 

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۳۴

۰۱ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

66431

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک