فرماندار ترکمن در دوازدهمین جلسه کمیته ساماندهی سواحل گلستان مطرح کرد:

چی مدیریت ساحلی ترکمن گلستان 1 300x187 - زمین‌های جا مانده از پسروی آب دریا در چاپاقلی بندرترکمن زمین‌های اجدادی مردم این روستا است+عکسگلستان-ترکمن نیوز-  فرماندار ترکمن گفت: مسائلی که در حوزه مدیریت سواحل وجود دارد موضوعاتی است که از دیرباز مطرح می‌شود ولی نتایج مورد انتظار حاصل نشده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ الیاس هیوه‌چی در دوازدهمین جلسه کمیته ساماندهی مدیریت مناطق ساحلی گلستان به مدیر کل مهندسی سواحل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در جمع مسئولان استان و شهرستانی با اشاره به موضوعات شهرستان ترکمن و مسئله روستای چاپاقلی گفت: این روستا در سال ۷۰ که آب دریا پیشروی می‌کند تخلیه شده و مردم روستا با پول خود در جای دیگر زمین خریداری کرده و مستقر می‌شوند درحالیکه هیچ کمکی از جانب دولت به آنها نشده است.
وی افزود: حال بعد از سالها که آب پسروی داشته مردم این روستا ادعا می‌کنند که زمین‌ها مال آنها است و با منابع طبیعی در این مورد مسائلی دارند.

 

چی مدیریت ساحلی ترکمن گلستان 4 300x187 - زمین‌های جا مانده از پسروی آب دریا در چاپاقلی بندرترکمن زمین‌های اجدادی مردم این روستا است+عکس

هیوه چی ادامه داد: منابع طبیعی سال ۷۴ برای این زمینها سند می گیرد. در صورتی که مردم معترض هستند و می گویند آنجا خاک آبا اجدادی آنهاست و به خاطر پیشروی دریا مجبور به ترک زمین‌هایمان شدیم.

فرماندار ترکمن گفت: مردم می گویند اگر آن زمان دولت تعیین تکلیف می کرد و به ما زمین می داد و میگفت دیگر آن زمینها مال شما نیست الان تکلیف ما مشخص می شد و ما ادعایی نداشتیم.

وی افزود: چون آنجا روستا بوده و در آن زمان سندی وجود نداشته، اما با تحقیق اثبات می شود که آن محل قبلا روستا بوده است.

هیوه چی گفت: این مسئله ای است که ما هر روز در فرمانداری درگیر آن هستیم.

چی مدیریت ساحلی ترکمن گلستان 2 300x187 - زمین‌های جا مانده از پسروی آب دریا در چاپاقلی بندرترکمن زمین‌های اجدادی مردم این روستا است+عکس

نماینده عالی دولت در شهرستان ترکمن تاکید کرد: برخی مدیران حوزه استانی فکر می کنند که فرمانداری یک دستگاه اجرایی است، ولی فرمانداری ها یک دستگاه حاکمیتی و نظارتی هستند.
هیوه چی افزود: باید نگاه ها و رویکردها با توجه به ماموریت های سازمانی فرمانداری ها تغییر یابد. و اینکه نگاه اجرایی به فرمانداری داشته باشند درست نیست.
وی تاکید کرد: در هر حوزه ای که شما با مانع بر می خورید ما تدبیر می کنیم، مدیریت می کنیم و کمک می کنیم.
فرماندار ترکمن گفت: در حوزه سواحل دارند سازه های موقت و دائم می سازند که ما با تدبیر آنها را جمع آوری کردیم.

چی مدیریت ساحلی ترکمن گلستان 3 300x187 - زمین‌های جا مانده از پسروی آب دریا در چاپاقلی بندرترکمن زمین‌های اجدادی مردم این روستا است+عکس

الیاس هیوه چی در این جلسه گفت: اتفاقاتی که در این شهرستان و این حوزه می افتد باید با فرمانداری هماهنگ باشد.
هیوه چی تاکید کرد: بین دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری شهرستان باید هماهنگی باشد تا بدون تنش شهرستان را مدیریت کنیم و پاسخگوی نیازهای مردم باشیم.
فرماندار ترکمن با اشاره به جذب سرمایه گذار و خرید یک کشتی کروز ۵ طبقه مسافرتی و گردشگری افزود: در حال حاضر این کشتی در آبهای کشور ترکیه بلاتکلیف مانده است و در سفری که مهندس راستاد (معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی) به بندرترکمن و بازدید از سواحل این شهرستان داشتند قول اخذ اجازه این شناور را دادند ولی تا این زمان این مهم اتفاق نیافتاده است.

 

وی ادامه داد: درست است که زیرساخت کاربری این کشتی در حال حاضر در سوال بندرترکمن وجود ندارد. اما بهتر است مجوز صادر شود تا کشتی وارد کشور شده در یکی از سواحل کشور مستقر شود تا زمانی که بتوانیم امکانات کاربری آن را در سواحل گردشگری آشوراده و بندرترکمن فراهم آوریم و با این کار سرمایه ی داخلی در کشوری دیگر بدون استفاده نمی‌ماند و مستهلک نمی‌شود.
فرماندار در خاتمه تاکید کرد: مسئولین قولهای که میدهند باید پیگیری کنند تا منتج به نتیجه شود که این موجب دلگرمی مردم منطقه خواهد شد.
گزارش از: یاشار نیازی

 

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۰۰

۲۲ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

48793

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک