موتور سیکلت برای زنان 300x190 - زمزمه صدور گواهینامه موتور سیکلت برای زنانتورکمن نیوز: ماجرای گواهینامه موتورسیکلت برای زنان از آن دست داستان‌های پیچیده و با ابعاد حقوقی گسترده است که هنوز نتوانسته به مرحله مشخصی برسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حکم یکی از شعبات دیوان عدالت اداری منتشر شده که نشان می‌دهد این شعبه در پاسخ به شکایت یک زن از اصفهان نسبت به عدم صدور گواهینامه موتورسیکلت حق را به شاکی داده و پلیس را ملزم به صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان کرده است.

پیش از این مقامات نیروی انتظامی موتورسواری زنان را ممنوع اعلام کرده‌اند و سال ۹۶ نیز دو دو دختر موتورسوار در دزفول بازداشت شده بودند.

532918 707 189x300 - زمزمه صدور گواهینامه موتور سیکلت برای زنان

قانون در مورد گواهینامه موتور برای بانوان چه نظری دارد؟

ماده ۲۰ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی عنوان کرده است که صدور گواهی نامه برای مردان به عهده نیروی انتظامی است. در همین قانون شرایط صدور گواهینامه موتور نیز با جزئیات قید شده که حرفی از جنسیت زده نشده.

اما به هر ترتیب گواهینامه موتور برای بانوان صادر نمی‌شود و بانوان نمی‌توانند از وسیله نقلیه موتور برای جابجایی استفاده کنند. ایران جز معدود کشورهایی است که در آن صدور گواهی نامه موتور برای بانوان انجام نمی‌شود در حالیکه بسیاری از کشورهایی که شرایط و هنجارهای سختگیرانه‌ای نیز دارند اجازه استفاده از موتور سیکلت را برای بانوان صادر می‌کنند، این وسیله ارزان است و برای مسیرهای کوتاه و پر ازدحام وسیله‌ی ایده‌آلی است.

علاوه بر عدم صدور گواهینامه موتور برای بانوان، استفاده از دوچرخه نیز در مواردی از طرف برخی نهادها با ممانعت روبرو می‌شود. به طور کلی مسئله ساده و پیش پا افتاده‌ای مانند استفاده از یک وسیله نقلیه این روزها به دغدغه عده‌ای تبدیل شده که نتیجه تفکرات و اظهار نظرهای شخصی عده‌ای تبدیل به ممنوعیت بزرگ و مهم برای نیمی از جمعیت این کشور شده است.

رای دیوان عدالت ادرای به نفع موتور سورای زنان

از یک سو برخی زنان که متقاضی اخذ گواهینامه موتورسیکلت هستند می‌گویند در جایی از قانون عنوان نشده که گرفتن گواهینامه موتورسیکلت برای زنان جرم است.

در همین رابطه حکم یکی از شعبات دیوان عدالت اداری منتشر شده که نشان می‌دهد این شعبه در پاسخ به شکایت یک زن از اصفهان نسبت به عدم صدور گواهینامه موتور سیکلت حق را به شاکی داده و پلیس را ملزم به صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان کرده است.

دیوان عدالت اداری در بخشی از حکم خود نوشته است: قید مقرر در ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که بیان کرده: صدور گواهینامه برای مردان بر عهده پلیس است نافی صلاحیت آن مرجع مبنی بر اختیارات و وظایف صدور گواهینامه برای زنان نیست و به عبارت دیگر اثبات شی نفی ماعدا نمی‌کند.

در بخشی دیگر از این حکم آمده است: رانندگی برای زنان جامعه ایران اعم از رانندگی خودرو‌های سبک و سنگین و یا موتور سیکلت و سایر وسایل نقلیه موتوری در هیچ یک از مقرارت موضوع منع نشده است و با عنایت به اصل اباحه رانندگی موتورسیکلت نیز برای آنان مباح تلقی می‌گردد.

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۲۸

۱۳ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

58904

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک