Mirabi 18F 300x167 - روحانی اهل سنت: به دیپلماسی دکتر روحانی می بالیمبندرترکمن-ترکمن‌نیوز- مدیر حوزه علمیه اهل سنت قره تپه بندرترکمن در استان گلستان گفت: اقدام رییس جمهوری در آزادی زندانیان ایرانی از زندانهای ترکمنستان مایه مسرت همه اقشار منطقه شد و ما به این دیپلماسی دکتر روحانی می بالیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران، حاج آخوند عبدالجبار میرابی اظهارکرد: آزادی زندانیان ایرانی از زندان های ترکمنستان یک حرکت خداپسندانه و البته مردم پسند بود که خوشحالی همه اهالی این منطقه را باعث شد.
این روحانی اهل سنت اضافه کرد: وقتی خیلی از فرزندان این مرز و بوم که سالها در زندان های ترکمنستان بودند مبادله و به میهن بازگشتند، باعث شادمانی مردم و البته ترکمن های استان گلستان شد.
وی افزود: این اقدام مبارک و زیبنده می تواند برادری، همدلی و محبت مردم و دولت دو کشور را تقویت کند و سطح ارتباطات دو همسایه را در همه جنبه ها ارتقا دهد.
آخوند میرابی گفت: وقتی طرفین زندانیان خود را مبادله و آزاد می کنند یعنی برادری را به اثبات می رسانند و این اقدام در همه جنبه ها و حوزه های سیاسی اقتصادی و حتی امنیتی مفید و پرثمر خواهد بود.
وی با قدر دانی از تلاش های استاندار گلستان در پیگیری آزادی این زندانیان، تصریح کرد: آزادی زندانیان یک اعتبار و ره آورد مهم در حوزه مسائل امنیتی برای دو کشور محسوب می شود.
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اوایل سال جاری در راس هیاتی که سیدمناف هاشمی استاندار گلستان نیز از آن جمله بود، به ترکمنستان سفر کرد.
در این سفر ۱۳ سند همکاری بین دو کشور به امضا رسید و ۲۸۳ نفر از ایرانیان زندانی در ترکمنستان به کشور بازگشتند.
علی اصغر طهماسبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود که حدود ۴۰ نفر از ۲۸۳ زندانی ایرانی آزاد شده از ترکمنستان اهل استان گلستان هستند.
استان گلستان در کرانه شرقی دریای خزر؛ مرز مشترک آبی و خاکی با ترکمنستان دارد.
گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد که از اقوام و مذاهب مختلف هستند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

گردآوری‌: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۲۶

۱۸ فروردین ۱۳۹۷

کد خبر :

15397

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک