ترکمن نیوز
تاریخ : امروز جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

فرماندار ویژه گنبدکاووس؛

گنبدکاووس-ترکمن‌نیوز- معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس باسخت و دشوار دانستن شرایط فعلی آموزش و پرورش از حیث کمبود برخی تجهیزات، فضای آموزشی و نیروی انسانی، خاطرنشان کرد: رفع این کمبودها نیازمند مشارکت همگانی و استفاده از همه ظرفیت‌ها است.

Farmandari G 27Az 300x182 - رفع کمبودهای آموزش و پرورش نیازمند مشارکت همگانی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن​های ایران، به نقل از ایرنا، عبدالقدیر کریمی روز دوشنبه در هفتمین جلسه شورای آموزش و پرورش گنبدکاووس گفت: اگرچه مسائل و مشکلات اشاره شده به دلیل مشکلات اقتصادی کشور، مبتلابه بیشتر شهرهای کشور است اما باید از ظرفیت‌های موجود برای رفع آن استفاده کرد.
وی، خانواده‌ها، خیرین، بنیادها و بانک‌ها را از جمله ظرفیت‌های موجود برای مشارکت در کاهش مشکلات نظام آموزش و پرورش دانست و افزود: آموزش و پرورش نیز بایستی زمینه مشارکت و استفاده بیشتر از این ظرفیت‌ها را فراهم کند.
عبدالقدیر کریمی با اشاره به اعلام آمادگی چند ماه پیش یکی از خیرین برای احداث مجتمع آموزشی در شهر گنبدکاووس، اضافه کرد: قرار بود زمین مورد نیاز برای احداث این فضای آموزشی پس از تصویب در جلسه شورای آموزش و پرورش استان در اختیار این خیر گذاشته شود که متاسفانه هنوز این امر محقق نشده است.
وی، نظارت جدی و مستمر بر توزیع متمرکز تغذیه مدارس برای حفظ سلامت دانش آموزان و توسعه فضای سبز در مدارس گنبدکاووس را مهم دانست و تصریح کرد: بسیاری از مدارس ما بویژه درمناطق روستایی فضای مناسب برای توسعه فضای سبز دارند که بایستی آموزش و پرورش برنامه ریزی لازم برای کاشت نهال با مشارکت منابع طبیعی و شهرداری و مراقبت از آن توسط دانش آموزان انجام دهد.
فرماندار ویژه گنبدکاووس از وضعیت فضای سبز درمناطق روستایی گنبدکاووس نیز انتقاد کرد و گفت: بااینکه در بسیاری از روستاهای این شهرستان ظرفیت کاشت چند نهال درحیاط منزل یا حاشیه معابر آن وجود دارد اما به این مقوله کم توجهی می‌شود که باید شوراها و دهیاران روستایی دراین حوزه وارد شوند.
کریمی همچنین برلزوم فعال شدن کارگروه‌های زیرمجموعه شورای آموزش و پرورش این شهرستان و برگزاری مراسم بزرگداشت هفته شورای آموزش و پرورش (۲۰ تا ۲۷ دیماه) در بخش مرزی داشلی‌برون تاکید کرد و گفت: تلاش‌های نهضت سوادآموزی در برگزاری کلاس‌های سواد آموزی نیز قابل تقدیر است.
مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس نیز دراین جلسه با بر بررسی مصوبات جلسه قبل، به برخی مسائل و مشکلات آموزش و پرورش بویژه درمقطع متوسطه اشاره کرد و گفت: کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی با توجه به افزایش جمعیت دانش آموزی درسال تحصیلی آینده از جمله این مشکلات است.
فرج الله رزاقی افزود: درمقطع متوسطه دوره اول و دوم و برای سال تحصیلی آینده باتوجه به افزایش ۳۶۲۰ نفری جمعیت دانش آموزی، تعداد ۱۳۰ کلاس درس و ۴۲۲ نیروی انسانی (دبیر) کمبود داریم که باید برای آن چاره اندیشی شود.
وی گفت: برخی از این کمبودها باید با استفاده از ظرفیت مدارس غیردولتی و بخشی با دو نوبته کردن مدارس فعلی رفع شود اما برای رفع کمبود نیروی انسانی با توجه به بازنشسته شدن برخی همکاران، باید چاره اندیشی شود.
فرج الله رزاقی، تعداد فعلی دانش آموزان مقطع متوسطه دوره اول و دوم گنبدکاووس را ۲۳ هزارو ۷۲۲ نفر اعلام کرد و افزود: درسال آینده که پایه ۱۲ تحصیلی از نظام فعلی تعلیم و تربیت مستقر و پایه پیش دانشگاهی حذف می شود، ۳۶۲۰ نفر به جمعیت فعلی اضافه می شود.
وی در خصوص توسعه فضای سبز مدارس گفت: برای توسعه فضای سبز مدارس که ظرفیت خوبی در این حوزه دارند، رایزنی هایی با منابع طبیعی و شهرداری در خصوص تامین نهال مورد نیاز شده است.
فرج الله رزاقی پیشنهاد کرد: برنامه‌های هفته بزرگداشت شورای آموزش و پرورش (۲۰ تا ۲۷ دی) از جمله زنگ شوراها و همایش بزرگداشت این هفته در بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس برگزار شود.
رئیس اداره سواد آموزی گنبدکاووس نیز دراین جلسه با اشاره به سهمیه یک هزارو ۸۲۳ نفری این اداره برای برگزاری کلاس های سواد آموزی درسال جاری و در سه دوره سواد آموزی، تحکیم و انتقال و نیز افغان‌ها، گفت: با همکاری ادارات و نهادها بویژه شوراها و دهیاران روستایی یک هزارو ۸۶۴ نفر جذب کلاس های سواد آموزی شدند که ۴۱ نفر بیش از حجم ابلاغی است.
حاجی قربان شیری قابوس با اشاره به ثبت نام از یکصد نفر از سوادآموزان دوره انتقال برای آموزش رایانه در گنبدکاووس و آغاز برنامه های آموزشی آنان در آینده نزدیک، گفت: این برنامه برای نخستین بار در حال اجراست و شهرستان گنبدکاووس به عنوان پایلوت اجرای آن در استان گلستان انتخاب شده است.
وی افزود: علاوه بر فعالیت های آموزشی، برخی فعالیت‌های مکمل برای سواد آموزان از جمله خواندن با خانواده به تعداد ۳۶۰ نفر در دوره سوادآموزی، حلقه های کتابخوانی به تعداد ۲۴۰ نفر برای دور انتقال و مسابقه انشا نویسی به مناسبت هفت دی سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی در بین سوادآموزان دوره انتقال برای ۵۰۰ نفر برگزار شد.
وی همچنین برضرورت انتقال دو مرکز یادگیری دولتی به بخش غیردولتی در روستاهای آق آباد و کرند این شهرستان تا سال آینده تاکید کرد و گفت: این اقدام با هدف ارتقای سطح کیفی آموزش‌های سوادآموزی انجام می‌شود.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و آموزش و پرورش آن حدود ۷۰ هزار دانش آموز دارد.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

کشاورزان گنبدکاووس می توانند از برق رایگان استفاده کنند...

چرا از بعضی آدم‌ها خوشمان می‌آید از برخی دیگر نه؟...

شناسایی افراد بازمانده از تحصیل، اولویت کاری شورای سواد آموزی است...

گلزار شهدای بندرترکمن غبارروبی و عطرافشانی شد...

غروب صحرا؛ حسرت دیروز، هراس فردا

گلستان میزبان جوانان والیبالیست قهرمان کشور...

چرا گاهی فراموشکار می شویم؟ با علل اصلی این مسأله آشنا شوید...

تولید بیش از ۶۰ هزار تن باقلا در گلستان...

بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای ایجاد شغل...

مراسم آغاز فصل رهاسازی بچه ماهیان خاویاری و استخوانی به رودخانه ق...

محمد بن سلمان یا محمد MBS ؟

گزارش تصویری آیین غبارروبی و عطر افشانی گلزار شهدای امامزاده یحیی...

هواپیما ربایی در آسمان ایران

اعلام نرخ برداشت محصولات پائیزه گلستان...

کشف ۶۰ قطعه شی تاریخی در گنبدکاووس

پوشش بومی – محلی ترکمنی در مدارس آموزش و پرورش ، دانشگاه ها...

آئین‌ها و آداب و رسوم ترکمن‌ها در ماه مبارک رمضان...

۶۰ ورزشکار در مسابقات اسکواش جام رمضان گرگان رقابت می کنند...

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانک ها به بنگاه های اقتصادی...

پیش بینی هوای پنجشنبه ۳ خرداد ماه

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 6

بازدید امروز : 286

بازدید دیروز : 6248

بازدید این هفته : 23700

بازدید این ماه : 139745

بازدید کل : 397663

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا