تجاری چین و ترکمنستان 300x198 - رشد 1800 برابری مبادلات تجاری چین و ترکمنستان در گذر زمانتورکمن نیوز: سفیر چین در ترکمنستان با اشاره به وضعیت روابط ۲ کشور از رشد ۱۸۰۰ برابری مبادلات تجاری طی ۲۸ سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از فارس در بیشکک، «سون وی دون» به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خالق چین گزارشی درباره وضعیت روابط دوجانبه بین «پکن» و «عشق آباد» را منتشر کرد.

در این مقاله امده است: روابط دوجانبه بین چین و ترکمنستان در ماه ژنویه سال ۱۹۹۲ برقرار و موافقتنامه‌های اساسی امضا و تصویب شد.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ سفر دوره‌ای «شی جینگ پینگ» رئیس جمهور چین به کشورهای آسیای مرکزی انجام و در چارچوب آن رئیس جمهور چین، ترکمنستان به عنوان اولین کشور مورد سفر خود انتخاب کرد.

در نتیجه سفر توافقنامه همکاری استراتژیک بین چین و ترکمنستان امضا و انگیزه جدید برای تقویت ارتباطات دوجانبه ایجاد شد.

در حوزه سیاسی کشورها به طور دائم از همدیگر حمایت و در سازمان‌های بین‌المللی با یکدیگر تعامل می‌کنند.

چین سیاست بی طرف ترکمنستان را ارزشمند می‌داند و از ابتکارات بردی محمداف حمایت می‌کند.

ارتباطات تجاری ۲ کشور نیز تسریع و در سال ۱۹۹۲ مبادلات تجاری بین چین و ترکمنستان ۴٫۵ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۸ این شاخص به ۸٫۴ میلیارد دلار رسید یعنی رشد ۱۸۰۰ برابری دیده می‌شود.

هشت سال پشت سر هم چین بزرگترین شریک تجاری ترکمنستان بود که به نوبه خود ترکمنستان جزو سه شریک تجاری برتر چین در بین کشورهای عضو سازمان همسود است.

روابط ترکمنی- چینی استراتژیک، بلندمدت، سودمند متقابل و پاسخگوی منافع ملی هر ۲ کشور هستند.

در اواخر سال ۲۰۰۹ لوله انتقال گاز ترکمنستان- چین فعالسازی شد و از آن مدت زمان بیش از ۲۵۰ میلیارد متر مکعب گاز تولید شرکت‌های ترکمنی را وارد کرده است.

طی ۱۰ سال گذشته بستر خوب همکاری‌های گازی چین و ترکمنستان از جمله استخراج، فراوری، حمل‌ونقل، تجارت، عملیات ساخت و ساز و خدمات مالی انجام شده است.

دستاوردهای جدی حوزه فرهنگی هم حاصل شده و طرفین چند همایش علمی، فناوری، روزهای فرهنگی و مراسم‌ دیگر را برگزار کردند.

بیش از ۲۴۰۰ دانشجوی ترکمن در دانشگاه‌های چین درس می‌خوانند که با هدف تقویت روابط دوجانبه دولت چین سفر دوره‌ای برای جوانان، ورزشکاران، اساتید، دانشجویان ترکمنستان برگزار می‌کند.

همکاری ترکمنستان و چین توسعه یافته است و در حال حاضر ظرفیت‌های جدی برای ادامه تقویت آن وجود دارد.

یکسان بودن نظرات رؤسای جمهوری ۲ کشور مروبط به موضوع احیای جاده ابریشم عامل بسیار خوبی است.

شی جینگ پینگ در سال ۲۰۱۳ در قالب سفر دوره‌ای خود به کشورهای آسیای مرکزی این پروژه را معرفی کرد که طی شش سال اخیر بیش از ۱۳۰ کشور جهان و ۳۰ شرکت بین‌المللی با پکن توافقنامه‌های همکاری در این زمینه را امضا کردند و این پروژه فرصت‌های جدیدی برای همکاری را باز کرده است.

بردی محمداف نیز ابتکار احیای راه ابریشم را مطرح کرد و این سهم جدی ترکمنستان در قالب پروژه مذکور است و همچنین رئیس جمهور ترکمنستان در نخستین دوره همایش اقتصادی دریای «خزر» از تأسیس شدن پروژه یک کمربند یک مسیر و جاده ابریشم بر اساس اشتراکات فرهنگی و تاریخی مردمان منطقه و فعالیت انان به نفع منطقه خبر داد.

لوله انتقال گاز ترکمنستان- چین جاده ابریشم معاصر انرژی است.

در حال حاضر حمل‌ونقل کانتینرها در مسیر چین- قزاقستان- ترکمنستان- ایران برقرار شده و مسیر از ۲۸ روز تا ۱۴ روز و ۶۰۰ کیلومتر کاهش یافته که شرایط مطلوب برای توسعه تجارت را فراهم کرده است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۳۱

۱۳ مهر ۱۳۹۸

کد خبر :

62689

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک