آلات ترکمن 300x195 - رشته زیورآلات ترکمن دارای گواهی‌نامه ثبت نشانه جغرافیایی ملی شدترکمن نیوز: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از دریافت گواهی نشان جغرافیایی ملی رشته زیورآلات ترکمن برای استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  احمد تجری با اشاره به این‌که از اهداف نشانه جغرافیایی، شناسایی دقیق صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بومی و مزیت‌دار هر منطقه است، خاطرنشان کرد: «نشان جغرافیایی، نشانه‌ای است که مبدأ یک کالا را به قلمرو، منطقه یا ناحیه‌ای از کشور منتسب می‌کند؛ مشروط بر اینکه کیفیت و مرغوبیت یا سایر خصوصیات کالا اساساً قابل انتساب به آن مبدأ جغرافیایی باشد.

وی از معرفی رشته صنایع‌دستی برای دریافت نشان جغرافیایی تا سقف دو رشته در طول یک سال خبر داد و اضافه کرد: «نشان جغرافیایی ملی تشکل‌های غیردولتی نظیر شرکت تعاونی، انجمن‌ها، مؤسسات، شرکت‌ها، نهادها و اشخاص حقیقی را شامل می‌شود و متقاضیان برای ثبت نشان جغرافیایی می‌بایست نسبت به تشکیل پرونده و تکمیل اظهارنامه‌های ثبتی در سامانه ثبت اداره‌کل ثبت‌اسناد و املاک کشور اقدام کنند.

تجری یادآور شد: این اداره‌کل در سال ۹۷ دو رشته صنایع‌دستی بومی شاخص استان شامل سوزن‌دوزی ترکمن (شرکت تعاونی نقش سوزن به مدیریت عصمت مجیدی) و زیورآلات ترکمن (شرکت تعاونی تولیدات صنایع‌دستی نگین ترکمن گلستان به مدیریت زهرا مرادی) را برای ثبت نشانه جغرافیایی به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیشنهاد کرد که گواهی‌نامه ثبت نشانه جغرافیایی رشته زیورآلات ترکمن تایید و صادر شد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان تصریح کرد: نشان جغرافیایی ملی درواقع شناسه‌ای است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص هستند و یا کیفیت و شهرت آن به‌واسطه یک منطقه جغرافیایی بکار می‌رود اطلاق می‌شود. این درواقع برندسازی جغرافیایی برای رشته‌های صنایع‌دستی است. این علامت تجاری یا نشان ملی است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد که فرآوری و فروش انحصاری آن را در اختیار گیرد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۲۲

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

73609

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک