در گفتگو با یک نماینده مجلس و یک روان‌شناس زنان مطرح شد:

636163788346030753 300x196 - راه حل‌های کاهش خودکشی زنان در استان گلستان/ نیاز به افزایش اقتدار افزایی در بین زناناخبار اجتماعی– ترکمن نیوز- آمارها از افزایش خودکشی زنان در استان گلستان خبر می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، اولین بررسی آماری خودکشی زنان در استان سبز و شمالی کشور نشان می‌دهد که خودکشی زنان گلستانی از سال ۸۳ به بعد، سیر صعودی داشته است.

مطالعات آماری بسیاری در زمینه مجموع خودکشی‌ها در استان گلستان صورت گرفته و نتایج این مطالعات نشان داده است که اقدام به خودکشی در بین افراد جوان، مجرد، با جنسیت زن و دارای سطح تحصیلات پائین فراوانی بیشتری دارد.

*نباید اجازه داد قبح خودکشی از بین برود

در این باره اسدالله قره‌خانی، نماینده شهر علی‌آباد از توابع استان گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: «متاسفانه خودکشی زنان در استان گلستان و به‌خصوص شرق این استان فراگیر شده است.»

قره‌خانی با اشاره به تاثیر مسائل فرهنگی در فراگیر شدن خودکشی زنان در استان گلستان گفت: «عوامل بسیاری در بوجود آمدن این مسئله دخیل است. مشکلات اقتصادی یکی از این عوامل است. سنت‌ها و آداب و رسوم بسیاری از خانواده‌های ساکن استان گلستان باعث بسته‌تر شدن فضای فکری خانواده‌ها می‌شود و این تا جایی ادامه می‌یابد که زنان گاهی اجازه مراجعه به مشاورین و روان‌شناسان را ندارند و همین باعث می‌شود مشکلات روحی و روانی آنها حل نشود.»

او افزود: «وقتی بیماری‌های روانی درمان نشوند احتمال خودکشی هم بیشتر خواهد شد.»

این نماینده مجلس ازدواج‌های ناموفق زنان را یکی دیگر از ریشه‌های خودکشی گسترده زنان در استان گلستان دانست و افزود: «بسیاری از دختران در این استان با فشار خانواده تن به ازدواج می‌دهند و بعد هم که با مشکل در زندگی روبرو می‌شوند اجازه و توانایی جدا شدن را ندارند.»

اسدالله قره‌خانی در پایان تاکید کرد: «متاسفانه قبح خودکشی شکسته شده و با اینکه تا سال‌های گذشته این دست اتفاقات مورد ملامت قرار می‌گرفت اما حالا بسیار عادی شده است. وقتی اتفاق خودکشی عادی می‌شود تعداد این موارد افزایش می‌یابد.»

*نیاز به فرهنگ‌سازی و افزایش قدرت زنان

سیدمحمود میرزمانی، روان‌شناس و کارشناس حوزه زنان، درباره ریشه‌های خودکشی زنان در گلستان به خبرنگار برنا گفت: «اگرچه زنان توانمندی بیشتری برای تحمل مشکلات زندگی دارند اما مانع اساسی‌ که زنان با آن روبرو هستند، ناتوانی در بیان مشکلات و تصمیم‌گیری درست در مواجهه با مشکلات است.»

او تاکید کرد: «اعتقادات بومی، عوامل محیطی و شرایط اجتماعی فضا را برای زنان می‌بندد و حل منطقی مشکلات را از آن‌ها می‌گیرد و در نتیجه آن‌ها به راه‌ها غیرمنطقی‌ مثل خودکشی دست می‌زنند.»

این روان‌شناس درباره مقایسه خودکشی مردان و زنان گفت: «تحمل برخی اتفاقات برای آقایان در جامعه سخت نیست اما همین اتفاقات به دلیل موانعی که در جامعه وجود دارد زندگی را برای زنان دشوار می‌کند. از همین رو ممکن است در جوامع سنتی خودکشی زنان بیشتر از مردان باشد.»

میرزمانی با تاکید بر لزوم تغییر زیرساخت‌های فرهنگی در شهرستان‌ها گفت: «ما باید بین زنان این شهرستان‌ اقتدارافزایی کنیم تا آن‌ها قدرت تصمیم‌گیری و حل مسئله را داشته باشند. در این صورت است که وقتی زنی با مشکلی در زندگی خود مواجه شود توانایی تصمیم‌های منطقی را خواهد داشت و دست به خودکشی نخواهد زد.»

منبع: جلائی- برنا

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۵۵

۱۰ بهمن ۱۳۹۷

کد خبر :

44512

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک