139507011548348228724294 300x209 - راه اندازی نخستین مرکز مهر خانواده استان گلستان در گنبدکاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  رئیس اداره بهزیستی گنبدکاووس گفت: برای نخستین بار در استان گلستان، مرکز مهر خانواده برای ارائه خدمات به کودکان طلاق در شهرستان گنبدکاووس راه‌اندازی شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، محمدرضا فشایی، ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: ۷ هزارو ۹۳۴ نفر در حوزه توانبخشی بهزیستی شهرستان تحت پوشش هستند و ماهانه ۶۷۵ میلیون و ۹۷۷ هزار تومان در این زمینه پرداخت می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی گنبدکاووس اظهار کرد: به جز این تعداد،در چند روز اخیر در طرح ارمغان، از محل هدفمندی یارانه، یک‌هزار و ۹۷۷ نفر برای پرداخت مستمری اضافه شدند که ماهانه ۱۱۲ هزار تومان به این افراد براساس تعداد خانوار پرداخت خواهد شد.

وی افزود: ۲۴۷ نفر بیمار اعصاب روان نیز از بهزیستی شهرستان مستمری دریافت می‌کنند که از این تعداد ۵۰ نفر امسال در سامانه به ثبت رسیدند.

۱۴ مرکز توانبخشی در گنبدکاووس فعال است

رئیس اداره بهزیستی گنبدکاووس بیان داشت: ۱۴ مرکز توانبخشی و ۳ تیم زیرگروه برای ویزیت و مراقبت در منزل فعال هستند که از این تعداد ۴ مرکز به صورت شبانه روزی ارائه خدمات دارند.

وی درباره مسکن مددجویان ادامه داد: امسال ۲۵ پرونده در حوزه مسکن مددجویان و خانواده دارای معلول در حال بررسی است که در حال حاضر ۳ مسکن خریداری، یک مورد برای مسکن خانواده یک معلول و یک مورد برای خانواده دارای ۲ معلول تسهیلات به مبلغ ۶ میلیون و ۱۸ میلیون تومان پرداخت شده است.

فشایی درباره جمع‌آوری متکدیان و وضع نابسامان تکدی گری در گنبدکاووس اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حوزه جمع آوری متکدیان ما مصونیت قضایی نداریم و جمع‌آوری این افراد باید به صورت تیمی به همراه دستگاه‌ها و سازمان‌هایی مانند نیروی انتظامی، نماینده دادستانی، نماینده فرمانداری و غیره انجام شود و بهزیستی به تنهایی وظیفه جمع آوری متکدیان را ندارد.

وی اضافه کرد: بر اساس مصوب شورای عالی، وزارت کشور وظیفه ساماندهی و جمع آوری متکدیان با همکاری برخی سازمان ها عهده دار است.

رئیس اداره بهزیستی گنبدکاووس یادآور شد: تاکنون ۲۴ نفر از متکدیان گنبدکاووس که اغلب مهاجران اتباع خارجه هستند در مراکز ترک اعتیاد و مرکز سالمندان شهرستان ساماندهی شدند.

بیش از ۴ میلیارد ریال مشارکت مردمی در گنبدکاووس جمع آوری شد

وی ابراز کرد: در شش ماهه امسال ۴۲۴ میلیون و ۱۸۶ هزار تومان مشارکت‌های مردمی به صورت نقدی و ۳۴۷ میلیون و ۳۰۲ هزار تومان به صورت غیرنقدی و ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در قالب ارائه خدمات جمع‌آوری شده و بین یکهزار و ۷۳۳ نفر مددجو توزیع شده است.

فشایی افزود: در گنبدکاووس ۳۸۴ کودک ۳ قلو به بالا در ۱۸۳ خانوار زندگی می کنند که خدمات غیرمستمر مانند تامین شیر خشک و پرداخت ۸۰ هزار تومان هر چند ماه یکبار پرداخت می‌شود.

وی در حوزه بینایی و شنوایی‌سنجی اظهار داشت: بهزیستی ۱۷۰ وظیفه دارد که یکی از وظایف مهم آن غربالگری بینایی و شنوایی کودکان زیر ۶ سال است و در ۶ ماهه امسال ۶ هزارو ۶۲۲ نفر در حوزه شنوایی و ۵ هزارو ۵۷۰ نفر در حوزه بینایی غربالگری شدند و جراحی و یا کاشت حلزون برای این کودکان با دریافت مبلغ بسیار ناچیز از طرف خانواده‌ها انجام می‌شود و در راستای تعمیر و تعویض قطعات عینک و یا حلزون نیز کمک هزینه‌هایی پرداخت می‌شود.

مرکز مهر خانواده به کودکان طلاق در گنبدکاووس خدمات رسانی می‌کند

رئیس مرکز اورژانس اجتماعی گنبدکاووس هم در این جلسه گفت: برای نخستین بار در استان گلستان، مرکز مهر خانواده برای ارائه خدمات به کودکان طلاق در گنبدکاووس فعال شد.

خلیل کاووسی اظهار داشت: ۳۰ درصد زوجینی که به هر علت در گنبدکاووس طلاق می‌گیرند دارای فرزند هستند و بیشتر برای دیدار با فرزندان خود بعد از طلاق مشکلاتی دارند.

وی افزود: برای ایجاد محیط آرام در زمان ملاقات فرزندان طلاق با والدین خود، با همکاری دادگستری و بخش خصوصی مرکز مهر خانواده با حضور روان شناس و مددکار فعال شده که در حین ملاقات والدین با فرزندان،مشاوره‌های روان‌شناسی ارائه خواهد شد.

رئیس مرکز اورژانس اجتماعی گنبدکاووس بیان داشت: ۷۳۸ پرونده زوجین در حال طلاق بررسی شده که ۵۰ درصد عامل طلاق آنها اعتیاد همسر بوده و خیانت عامل دوم طلاق در این شهرستان است که بر اثر استفاده از ماهواره و فضاهای مجازی است.

وی ادامه داد: ۷۹۶ زوج برای طلاق توافقی به مرکز اورژانس اجتماعی پذیرش شدند که این آمار جدا از طلاق عاطفی و طلاق رسمی است.

کاووسی درباره ساماندهی متکدیان گنبدکاووس گفت: در جمع‌آوری متکدیان اورژانس اجتماعی جز در موردهایی به صورت فوریت معرفی می‌شود، هیچ وظیفه‌ای ندارد و ساماندهی متکدیان بدون احداث و ایجاد اردوگاه در شهرستان ابتر خواهد ماند.

وی یادآور شد:امسال ۲۵۳ تماس مرتبط با شماره تماس ۱۲۳ اورژانس اجتماعی در حوزه کودک آزاری، همسر آزاری، خشونت علیه زنان و غیره برقرار شده و ۱۳۱ خدمات سیار و ۱۲۸ مورد مداخلات خانوادگی، فردی و اجتماعی توسط این اورژانس صورت گرفته است./تسنیم

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۲۸

۱۴ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

39636

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک