رابطه ی روحانیون با موسیقیتورکمن نیوز: روحانیون یکی از قشرهایی هستند که خیلی از افراد آن دلبستگی عمیقی به موسیقی دارند، گرچه معتقدند گوش دادن به آن جایز نیست، اما علیرغم اینها از آن نمی توانند دل بکنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ چون گوش کسانی که به موسیقی و آواز عادت کرده باشد محال است آن را بتواند ترک کند. موسیقی و آواز با روح و روان انسان سرکار دارد و غذای روح انسان محسوب می شود. تعداد بزرگوارانی که از این شهد شیرین روح کسب فیض می کنند کم نیستند. ممکن است عده ای از این بزرگواران خود را از این نعمت معنوی محروم کرده باشند که برای آنها حرجی نیست. من چند تا را به عنوان مثال ذکر خواهم کرد تا بدون سند حرف نزده باشم.

تناقض درعمل و گفتار

یکی از مشکلاتی که این بزرگواران دارند دوگانگی در عمل و گفتار است. به گفته های خود باور ندارند و بیشترشان نمی توانند به آن جامه ی عمل بپوشانند چون با طبیعت انسان سازگاری ندارد. هنگام برگزاری عروسی‌ها با برپایی موسیقی و آواز این بزرگواران یکپارچه مخالفت می کنند. اما در محافل خصوصی اشتهای سیری ناپذیری برای مصرف آن از خود نشان می دهند.

یکی از آنها پدر خودم می باشد الان ۸۹ سالش است از طلبه های قدیمی هم می باشد ضمن حرام دانستن موسیقی گاهگاهی پیش من می آید حدود یک ساعت می نشیند و از کامپیوتر من موسیقی گوش می کند. اسم ترانه ها را هم می داند و می گوید این آواز مال فلان آخوند است چون قبلاً در حجره با نی آن را می خواند. اسم سه نفر از روحانیون منطقه را می برد که هر کدامشان در خواندن آن آواز تخصص داشته اند. اما همه این روحانیون آواز خوان در دوره جوانی، اخیرا همه در سن پیری فوت کردند. خدا رحمت کند.

دونفر از این بزرگواران در حال حاضر با من دوست هستند. چند وقت پیش به یکی از بزرگواران تلفن زدم گفتم به خانه ات می خواهم بیایم او در جوابم گفت: نه امشب نیا چون عازم پیش فلان سازنده هستم. گقتم: تو و ساز و آواز!!! پیش آن چکار می کنی؟!! گفت: پیش آن می روم تا ساز و آواز گوش کنم.!! من هم در جواب گفتم: پس آنتن شما مستقیم از نزدیک می گیرد و غیر مستقیم و دور را قبول نمی کند؟!! او فقط می خندید.

آن یکی دیگرش هم از طریق یکی از دوستان برایم پیام فرستاده بود اگر ترانه ی جدید دارم (یعنی من) برایش ارسال کنم. چون گفته است از آواز تکراری سخی جبار و اراز گلدی الیاس و خان گلدی آنا مراد و … خسته شده است. من هم از کانال تلگرامی میراث از آوازهایی که ذخیره کرده بودم را ۵۰ تا آواز جدید تصویری برایش ارسال کردم. این بزرگواران هم آواز تازه می خواهند و هم خوبش را. تازه این ترانه ها هم بعد از یکی دوسال کهنه و تکراری می شوند و چیز جدید می خواهند. یا للعجب!!

مگر این آوازهای جدید را چه کسانی خلق و ابداع و به جامعه تحویل می دهند. خلق زیبایی ها و شرینی ها و ذوق و احساسات و جذابیت ها متعلق به چه کسانی است؟ مال همین بخشی ها و شاعران و سازندگان و هنرمندان مطعون و نگون بخت است دیگه. من گاهی اوقات این دوستان روحانی را که از نزدیک ملاقات می کنم به آنها طعنه می زنم ومی گویم: این بی چاره ها را به صورت علنی می کوبید و در خفا هم به ترانه ها و تصنیف ها و آوازهایش گوش می دهید. کی می خواهید آدم بشوید!! جواب این دوستان فقط خندیدن است و خندیدن. به نظر من بقیه ی گفته ی این دوستان را هم به همین قیاس باید ارزیابی کرد. چون پای لذت، ذوق، شیرینی، کام جویی و منفعت درمیان باشد این دوستان هیچ تفاوتی با ما ندارند فقط دو چشم می خواهد که آنرا تماشا کنی؟!!

برتراند راسل فیلسوف معروف انگلیس معتقد است اعتقادات و عقیده ی افراد را از روی حرف و عمل آنها نمی شود تشخیص داد. بلکه زمانی مشخص می شود که افراد در سخت ترین و دشوارترین شرایط به اعتقادات و عقاید خود پای بند بمانند و آنرا زیر پا نگذارند. ولی چنین افرادی در ایران اگر نایاب نباشد بسیار کمیاب است. چون همه شبیه هم هستیم.

نوشته از: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۷

۰۷ خرداد ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک