عیادت سفیر سابق ایران در ترکمنستان از نویسنده ترکمن

اخبار فرهنگی – تورکمن نیوز: کتاب دیوان انتقادی مخدومقلی فراغی به کوشش نور محمد آشورپور و بازخوانی و همت یوسف قوجق نویسنده بنام ترکمن صحرا چاپ و منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران، مخدومقلی فراغی (۱۱۴۶-۱۲۰۵ق) شاعر بزرگ و بنیانگذار ادبیات شعری ترکمن است و همان جایگاهی را در ادبیات مردم ترکمن دارد که فردوسی در ادبیات فارسی دارد. آرامگاه او در حدود ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان مراوه تپه در محلی به نام آق توقای در شمالی ترین نقطه از استان گلستان، نزدیک مرز کشورمان به ترکمنستان واقع شده است.

همه ساله در ماه اردیبهشت، مردم ترکمن با حضور در کنار مقبره ایشان، یاد او را گرامی می دارند. مخدومقلی به خاطر آشنایی با زبان فارسی و مطالعه عمیق آثار سخنوران بزرگ ایران زمین، تأثیر زیادی از بزرگان ادب فارسی پذیرفته و شعرهای او مملو از عشق به میهن، عدالت طلبی، مبارزه با ظلم و بی عدالتی، توصیف های بدیع دشت ترکمن و آرزوهای عموم بشری و… است.

بر اساس این گزارش؛ در این تصویر محمد رضا فرقانی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان را مشاهده میکنید که به عیادت استاد گرانقدر ترکمن صحرا نورمحمد آشورپور رفته و با همت بر چاپ کتاب دیوان انتقادی مخدومقلی فراغی موجبات شادی این نویسنده را در آخرین روزهای زندگی آن بزرگوار پیش آورده است.

این کتاب با تلاش فراوان و بازخوانی و ویرایش نویسنده به نام ترکمن؛ یوسف قوجق برای چاپ تدوین شده و مالکیت حقوقی اثر متعلق به این رمان نویس معاصر کشور است.

یاشار نیازی

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۱۷

۲۴ دی ۱۳۹۷

کد خبر :

43769

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک