دیدار ظریف با رئیس جمهور ترکمنستانتورکمن نیوز: وزیر خارجه ایران که در رأس یک هیأت عالی رتبه به ترکمنستان سفر کرده با رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران که روز گذشته در در رأس یک هیأت عالی رتبه به ترکمنستان سفر کرده صبح امروز با «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، در این دیدار ظریف و بردی محمداف در خصوص ابعاد مختلف روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

طرفین در ادامه همچنین بر افزایش همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف دیدار کردند.

مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت منطقه از موضوعات دیگر دو مقام ارشد ترکمنستان و ایران بود.

ترکمنستان، کشوری با حدود ۶ میلیون نفر جمعیت و ۴۸۸۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت در شمال شرقی ایران است که به واسطه مرز مشترکی نزدیک به ۱۲۰۰ کیلومتر، دروازه ورود زمینی ایران به منطقه آسیای مرکزی محسوب می شود.

این کشور، به رغم جمعیت نسبتا اندک، از نظر بازار مصرف و مبادلات تجاری برای بخش هایی از اقتصاد ایران دارای اهمیت ویژه است. علاوه بر آن، موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی ترکمنستان، هم برای ایران و هم رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای ایران جالب توجه است.

ترکمنستان، علاوه بر این ها، با توجه به حضور جمعیت قابل توجهی از ایرانیان ترکمن در مجاورت مرز مشترک دو کشور، از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز دارای اهمیت مضاعفی است.

اما متاسفانه از سال ۱۳۹۵ روابط تهران و «عشق‌آباد» به دلیل بروز اختلافات کوچک کاهش یافت و مشکلاتی را نیز برای اتباع دو کشور ایجاد کرد که با انجام سفرهای مقامات دو کشور و حل این مشکلات شاهد روابط خوبی بین ایران و ترکمنستان در آینده نه چندان دور خواهیم بود.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۵

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

53374

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک