ازبک 3 300x198 - دیدار روسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان برای گسترش مراودات دو کشور+عکستورکمن نیوز: در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹ رئیس جمهور قربانقلی بردی محمدوف برای گسترش مراودات دو کشور ترکمن-ازبک و برای حضور در نشست سران کشورهای آسیای مرکزی به تاشکند سفر کرده و با رئیس جمهور ازبکستان دیدار داشتند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  قربان قلی بردی محمدوف در بدو ورود از فرودگاه با هیئت همراه به جلسه نشست سران کشورهای آسیای مرکزی عازم شد و پس از آن با شوکت میرزایوف رییس جمهور کشور ازبکستان دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، در این دیدار روسای جمهمور ترکمنستان و ازبکستان روابط دوجانبه تورکمن-ازبک را تاکنون بررسی کرده و ادامه گسترش مراودات دو کشور را به تفصیل تا مرحله همکاری استراتژیک تاکید کردند.

همچنین در این دیدار در جهت افزایش همکاری های دو کشور در خصوص مبادلات اقتصادی، ایجاد شرکت های تولید خودروسازی و ماشین آلات، همچنین گسترش حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی و نیز تبادل علمی گسترش کشاورزی تصمیمات مشترک اتخاذ شد.

ازبک 2 300x167 - دیدار روسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان برای گسترش مراودات دو کشور+عکس

با توجه به تاریخ و فرهنگ مشترک دو کشور در این دیدار میرزایوف و بردی محمدوف بر اهمیت حفظ و گسترش زمینه های فرهنگی و هنری تاکید کرده در جهت تداوم برنامه های فرهنگی فیمابین دو کشور تورکمنستان ازبکستان تاکید کردند.

روز دوم این دیدار شوکت میرزایوف رئیس جمهور ازبکستان به رسم یادبود تصویر اسلامی کریموف (اولین رییس جمهور) ازبکستان را به قربان قلی بردی محمدوف تقدیم کرد سپس در ادامه مراسم روسای دو جمهوری با تقدیم گل به تصویر رییس جمهور فقد ازبک یک بار دیگر بر گسترش مراودات بین دو کشور دوست و فامیل تاکید داشتند.

ازبک 1 300x198 - دیدار روسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان برای گسترش مراودات دو کشور+عکس

در پایان سفر بردی محمدوف رییس جمهور تورکمنستان از فرودگاه ازبکستان که به نام اولین رئیس جمهور این کشور اسلام کریموف مزین شده بود به سمت تورکمنستان پرواز کرد.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۲۶

۱۰ آذر ۱۳۹۸

کد خبر :

65982

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک