ازبکستان 300x198 - دومین جشنواره گردشگری نقشبندیه به میزبانی ازبکستان برگزار می‌شودتورکمن نیوز: سفیر کشور جمهوری ازبکستان در ایران از برگزاری دومین “جشنواره گردشگری نقشبندیه” با میزبانی این کشور در تاشکند خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   بهادر عبدالله اف در گفت و گو با خبرنگار تورکمن نیوز اظهار داشت: دومین “جشنواره گردشگری نقشبندیه” در تاریخ ۳۱ اکتبر الی ۷ نوامبر ۲۰۱۹ در تاشکند توسط مرکز جهانی تصوف (مالزی) برگزار می‌شود.

وی افزود: نقشبندیه طریقتی است که بنیانگذار آن خواجه بهاء الدین محمد اویسی نقشبند (۷۹۱–۷۱۸ هـ. ق) و (۱۳۸۹-۱۳۱۸ میلادی) متولد بخارا و یکی از شخصیت‌های برجسته مذهبی ازبکستان که به اقتباس از نام وی طریقت نقشبندیه نامگذاری شده است.

عبدالله اف افزود: نقشبندیه موحب همبستگی اهل تصوف بوده و در سراسر جهان بیش از ۴۰ میلیون نفر پیرو این طریقت تصوف وجود دارد که فقط ۱۵ میلیون نفر آن از کشور مسلمان مالزی است.

سفیر ازبکستان در ایران با اشاره به اهمیت شناخت دانشمندان جهان اسلام گفت: هدف اصلی این جشنواره، شناخت اقدامات دانشمندان بزرگ ازبکستان در توسعه اسلام و تمدن جهانی و همچنین بازدید از اماکن زیارتی و انجام مناسک مذهبی در چارچوب “سیاحت – زیارت” می‌باشد.

وی تصریح کرد:  مرکز جهانی تصوف ازبکستان، تورهای سیاحتی و زیارتی در مالزی و سایر کشورها برای علاقمندان تصوف نقشبندیه تهیه کرده و خدمات گردشگری ارایه می‌دهد.

بر اساس گزارش خبرنگار تورکمن نیوز: پیش بینی می شود بیش از ۲۵۰ نفر از پیروان طریقت نقشبندیه از سراسر جهان به ویژه از مالزی، اندونزی، ترکیه، انگلیس، نیوزیلند، چین، هند، استرالیا، ایالات متحده، آفریقای جنوبی و سایر کشورها در این جشنواره شرکت نمایند.

در چارچوب این جشنواره، تورهای زیارتی برای؛ زیارتگاه حضرت بهاءالدین نقشبندی، حضرت عبدالخالق غیژدوانی، خوجه محمود انجیر فغنوی، خوجه عارف ریوگری، سعید امیر کولال، مدرسه میری عرب و مجموعه پای کلان در بخارا، خوجه احرار، امام ابومنصور الماترودی و بازدید از مجموعه شاه زنده، میدان ریگستان و رصدخانه اولوغ بیک در سمرقند و مجموعه امام ترمذی در شهر ترمذ برنامه ریزی شده است.

گزارش از: یاشار نیازی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۳۸

۰۶ آبان ۱۳۹۸

کد خبر :

63983

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک