دولت شرایط ویژه برای کنکوری‌های سیل‌زده گلستان فراهم کندگستان-ترکمن نیوز-  نماینده شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به سیل استان گلستان و مشکلاتی برای مردم سیل‌زده به ویژه در آق‌قلا، گنبدکاووس و گمیشان انتظار می‌رود دولت شرایط ویژه‌ای را برای کنکوری‌های این مناطق فراهم کند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛شهرام کوسه‌غراوی اظهار کرد: بیشتر واحدهای مسکونی شهری و روستای در شرق گلستان مقاوم نبوده و کلنگی و یا کاهگلی هستند. حجم بالا بارندگی‌های اخیر و جاری شدن سیلاب سبب خسارت ۱۰ درصد تا ۱۰۰ درصدی به این واحدها شده است.
وی افزود: بیش از چندین یک‌هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاهای شرق گلستان تخریب شده و یا خسارت دیدند، این بارندگی‌ها سبب خسارت‌هایی به دام‌های سبک و سنگین، مزارع کشاورزی، راه‌های ارتباطی و تاسیسات و ابنیه شده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان داشت: کارشناسان مرتبط در حال بررسی دقیق میزان خسارت وارده در چهار شهرستان حوزه انتخابیه بنده هستند و پیش‌بینی می‌شود میزان خسارت در این شهرها به چندین میلیارد تومان برسد.
وی ادامه داد: با رایزنی‌های صورت گرفته قرار است نخستین غرامت بخش کشاورزی در نخستین روز بازگشایی بانک‌ها در ۱۵ فروردین ماه به کشاورزان پرداخت شود، همچنین تسهیلات حدود ۵۰ میلیون تومان نیز برای جبران خسارت به واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با رایزنی‌های صورت گرفته با آقای جهانگیری تلاش می‌کنیم تا این تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه و بدون کارمزد در اختیار مردم سیل‌زده قرار گیرد، ضمن اینکه تضامین این تسهیلات در استان گلستان به ویژه روستاهای آن به صورت زنجیره‌ای باشد تا مشکلی در دریافت این تسهیلات به وجود نیاید.
وی بیان داشت: نیروهای انتظامی، سپاه و ارتش اقدامات گسترده و خوبی را در مناطق سیل‌زده به ویژه آق‌قلا و گمیشان انجام دادند و کار جهادی و انقلابی را بعد از سال‌ها در مردم تداعی کردند.
غراوی گفت: در سیل اخیر بیشتر افرادی که برای کنکور امسال تلاش می‌کردند در شرایط بحرانی بسر می‌برند و انتظار می‌رود دولت برای این افراد شرایط ویژه‌ای در نظر بگیرد.
وی با اشاره به سیل‌خیز بودن استان گلستان و خسارت‌های ناشی از آن خاطرنشان کرد: باید مطالعات جدی برای پیشگیری از اینگونه حوادث در سال‌های آتی صورت گیرد، طرح جامع سیلاب در استان گلستان مطالعه، طراحی و تدوین شود تا مردم گرفتار چنین مشکلاتی نشوند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: عشایر استان گلستان در این سیل دچار آسیب جدی شدند و خسارت‌های زیادی به مزارع کشاورزی، دام‌ها و روستاهای محروم وارد شده است.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

منبع:فارس

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۱۹

۱۲ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

50430

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک