manabetabii neshast3 1 300x225 - دهیاری ها و شوراها همگام با منابع طبیعی جهت حفاظت از طبیعت+تصاویرمحیط زیست-ترکمن نیوز-  پیرو تفاهم نامه وزارت کشور و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه حفاظت از منابع طبیعی جلسه ای بین دهیاران و شوراهای اسلامی بخش داشلی برون و مسئولین منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس به همراه مدیر کل محترم منابع طبیعی استان گلستان برگزار گردید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  شیرمحمدلی بخشدار بخش داشلی برون  در این جلسه اشاره داشتند که حفاظت از منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است که آن را پربارتر از گذشته به آیندگان برسانیم.

شیرمحمدلی افزود:  یک کارگروه از کارشناسان منابع طبیعی، شورای بخش، امور دام، عشایری، بخشداری و امور آب ایجاد گردد که مسائل منطقه به صورت کارشناسی مورد بحث قرار گیرد تا بتوان از این طریق هم اقتصاد منطقه را بهبود بخشید و هم از منابع طبیعی منطقه حفاظت کرد. به عنوان مثال کشت گیاهان داروئی را در منطقه داشته باشیم و یا از گیاهان داروئی خودرو بهره برداری کنیم به طوری که به منابع طبیعی نیز آسیب نرسد که در این موضوع می‌توان از پتانسیل دانشگاه ها نیز استفاده گردد که نظرات کارشناسی تر گردد.
قربانعلی گرایلو رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس به وضعیت منابع طبیعی منطقه اشاره داشتند و گفتند با توجه به سیر قهقرایی پوشش گیاهی منطقه احتمال طوفان های گرد و غبار و ریزگردها در منطقه افزایش پیدا کرده است به طوری که در طول سال این طوفان ها قابل مشاهده می باشد.

وی از دهیاران و شوراهای روستاها درخواست کرد که همکاری خود را بیش از پیش در جهت جلوگیری از کشت یا تصرف عرصه های ملی داشته باشند تا از تخریب طبیعت و افزایش پرونده های قضائی منطقه جلوگیری بعمل آید.

گرایلو به مسئله توسعه فضای سبز منطقه نیز اشاره داشتند و از دهیاران منطقه خواستند تعداد نهال مورد نیاز خود رابا شناسایی گونه¬های بومی منطقه اعلام کنند تا توزیع نهال بر این اساس باشد که با حفاظت پس از کشت این گیاهان بتوان فضای سبز منطقه را توسعه داد.

وی افزود: قطع درختچه گز در هر حالتی چه در عرصه های ملی و چه اراضی کشاورزی ممنوع بوده و در صورت مزاحمت این گونه در عرصه های کشاورزی نیز تنها با درخواست قطع و نظارت کامل کارشناسان اداره ممکن می باشد که در این زمینه نیاز به اطلاع رسانی در روستاها می‌باشد.

گرایلو تاکید کرد: محدوده طرح هادی روستاها توسط شوراها و دهیاری ها و بخشداری منطقه بهمراه بنیاد مسکن مشخص گردد تا از هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز در منطقه ممانعت بعمل آید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان در پایان از تمامی دهیاران و شوراهای روستاها درخواست کرد که با پیوستن به همیاران طبیعت اداره منابع طبیعی ما را در تحقق اهداف حفاظتی کمک کرده و جهت عضویت فرم های عضویت بهمراه دو قطعه عکس و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی خود را به اداره تحویل نمایند.
قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان اشاره داشتند که فلسفه این جلسه تحقق اهداف تفاهم نامه ای است که بین وزرات کشور و وزرات جهاد کشاورزی منعقد شده که به تمام استانداری ها نیز ابلاغ گردیده است و حفاظت از منابع طبیعی و توسعه فضای سبز به عنوان وظیفه‌ای برای دهیاران معرفی شده است.

وی اظهار داشت: که از لحاظ یونسکو فرد باسواد به کسی تلقی می شود که جدا از داشتن سواد خواندن و نوشتن، بلد بودن زبان انگلیسی و کامپیوتر به مسائل محیط زیستی خود نیز حساس باشد و اگر فردی حتی با داشتن مدرک دکتری به طبیعت آسیب برساند باسواد تلقی نمی شود.

قزلسفلو خاطر نشان کرد که این سازمان بین المللی اخیراً عنوان دیگری را نیز به این موارد اضافه نموده است که آن این است که فرد توانایی تغییر شرایط خود را داشته باشد و بتواند با ایجاد شرایط جدید وضعیت اقتصادی خود را مناسبتر نماید.

وی افزود: هدف از حفاظت این منطقه حفاظت از زندگی شماست به طوری که ذینفع این منطقه خود شما هستید لذا در صورت مشاهده هر گونه تجاوز و تخریب منابع طبیعی می‌توانید با کد رایگان ۱۵۰۴ که همکاران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی آماده دریافت پیام های شما می باشند تماس حاصل کنید.

قزلسفلو گفت: شرایط نامناسب در منطقه باعث کوچ کردن افراد جوان روستاها به شهرها می شود که این روستاها حتی در صورت داشتن زیرساخت مناسب نمی تواند دلیلی بر بر بهتر شدن وضعیت معیشتی مناسب برای مردم باشد لذا اولویت اول بایستی ایجاد اشتغال برای روستاییان باشد که بتواند ایجاد درآمد کند. این در حالی است که مردم این منطقه حتی آب شرب دام های خود را خریداری می کنند که این شرایط مردم روستا را دچار چالش می کند و با خرید علوفه و آب امکان دامداری با صرفه اقتصادی وجود ندارد؛ لذا بایستی اولویت اول ایجاد اشتغال باشد تا از معضلات اجتماعی همچون معضل بزرگ حاشیه نشینی شهرها و مهاجرت روستاییان جلوگیری بعمل آید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان یکی از راهکارهای مبارزه با تمامی این معضلات را تغییر در وضعیت حال حاضر دانست و گفت: کشت غلات در اراضی کشاورزی به صورت سنتی در این منطقه غیر اقتصادی بوده به طوری که هر ساله هزینه ای بابت شخم و شیار، بذر و کود جهت کشاورزی در منطقه می شود که در صورت بارش باران برداشتی صورت گیرد و در غیر این صورت تنها هزینه ها باقی می ماند در حالی که می توان با هماهنگی دفتر نباتات علوفه ای جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی در قالب علوفه کاری با گونه هایی همچون اترپیلکس و خارشتر در عرصه های کشاورزی کشت و ایجاد درآمد مناسب نمود این در حالی است که در دیگر نقاط کشور آزمایش خود را پس داده است و حتی از گیاه خارشتر شیره ترنجبین که از نیش زدن یک زنبور به این گیاه استخراج می شود که دارای ارزش اقتصادی بالایی است ضمن اینکه با پرورش خارشتر می توان پرورش شتر نیز انجام داد به طوری که هر خانوار تنها با داشتن ۵ شتر می تواند از پس هزینه های خانواده خود بر آید به طوری که هر شتر تنها یک پنجم یک راس گاو علوفه مصرف می کند. در صورت روی آوردن مردم به این سمت و سوی مشکلات ریزگردها در منطقه نیز حل خواهد شد که چه بسا بسیاری از این ریزگردها از همین اراضی کشاورزی بلند می شوند و از طرفی دیگر این عامل باعث ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در منطقه می¬شود.قزلسفلو در این زمینه افزود در صورتی که فردی قصد کشت گونه های علوفه ای را در اراضی خود داشته باشد بذر و بوته آن توسط اداره منابع طبیعی تامین خواهد شد و این افراد می توانند با هزینه پایین اقدام به این عمل نمایند.
در پایان جلسه رئیس شورای آی تمر به بیان تجربیات خود در زمینه پرورش شتر پرداختند که طبق اظهارات ایشان از هر نفر شتر تنها با فروش شیر شتر حدود ۷۰۰ هزار تومان کسب درآمد می کند به طوری که از ۱۰ شتری که پرورش داده است چهار شتر آن شیر ده می باشند که از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می باشد.

 

 

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۰:۱۴

۲۱ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

40089

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک