پمپئو :

Davi IRAN 5Sh 300x194 - دعوی ایران علیه آمریکا، مداخله در حق حاکمیت کشور برای از سرگیری تحریمهاستآمریکا و اروپا- ترکمن نیوز- درخواست ایران علیه آمریکا در دادگاه بررسی می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، دادگاه بین المللی دادگستری ملل متحد روز دوشنبه برای بررسی دعوی مقامات ایران علیه آمریکا در خصوص احیای تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران تشکیل جلسه داد.

ایران آمریکا را متهم به نقض پیمان دوستی و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی می کند که توسط دو کشور در سال ۱۹۵۵ به امضا رسید. ایران درخواستی در خصوص اقدامات موقت حفاظتی ارائه داد که در زمان انتظار برای تصمیم دادگاه به ایران کمک می کند حقوق آن کشور در قالب پیمان حفظ شود.

جلسات دادگاه با ارائه دعوی ایران و از جمله درخواست از آمریکا در خصوص خودداری از اقدامات آتی که به نقض مفاد پیمان مذکور بیانجامد و موجب آسیب به منافع ایران شود، آغاز شد.

سپس، نماینده ایران اعلام کرد که ایران چاره دیگری نداشت به غیر از درخواست رسیدگی به این موضوع در دادگاه. به ویژه با توجه به اقدامات آمریکا و لفاظی تهاجمی آن کشور در رابطه با تحریمات. به گفته وی اعلامیه آمریکا در باره خروج از برجام و احیای تحریم ها آشکارا گویای نقض تعهدات از سوی واشنگتن است.

وزیر خارجه آمریکا متذکر شد که ایالات متحده قصد دارد قاطعانه از حقوق خود در دادگاه علیه دعوی بی اساس ایران دفاع کند.

در تاریخ ۸ ماه مه ۲۰۱۸ ترامپ در اقدامی یکجانبه از برجام خارج شد.

در ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

 

منبع: ir.sputniknews.com

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۳۹

۰۵ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

33866

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک