بردی محمدوف 300x198 - درگذشت قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهوری ترکمنستان تایید یا تکذیب رسمی نشده استتورکمن نیوز: در حالی که دو روز از اعلام مرگ ناگهانی قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهوری ترکمنستان می‌گذرد هنوز از طرف هیچ یک از اخبار رسمی ترکمنستان این موضوع تایید یا تکذیب نشده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  قربانقلی بردی محمدوف ۶۲ ساله، از ۲۱ دسامبر ۲۰۰۶ رئیس جمهور ترکمنستان شد و تا کنون ۱۳ سال از مدت تصدی پست ریاست جمهوری دائم العمر وی می گذرد.

وی در ۲۹ ژوئن سال ۱۹۵۷ در روستای گوگ تپه در حومه عشق آباد به دنیا آمد. او در سال ۱۹۷۹ از دانشکده دندانپزشکی انیستیوی وزارت امورخارجه ترکمنستان با مدرک فوق لیسانس در رشته دندانپزشکی فارغ‌التحصیل شده و سپس دکترای خود را در تخصص بهداشت اجتماعی دریافت نمود.

پس از مرگ نیازوف، بر اساس قانون اساسی اداره کشور پس از مرگ یا برکناری رئیس جمهور برعهده شورای امنیت ملی می‌باشد و گمان می‌رفت عوض گلدی آتایف که ریاست شورای امنیت ملی را بر عهده داشت به قدرت برسد ولی ناگهان پرونده‌های جنایی آتایف گشوده و از صفحه قدرت کنار زده شد و شانس به دست گرفتن قدرت را از دست داد.

در ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۶ قربان قلی بردی محمداف در مجلس شورای ملی با حمایت اکثریت نمایندگان نامزدی خود را برای تصدی ریاست جمهوری ترکمنستان اعلام و در ۱۱ فوریه سال ۲۰۰۷ با بدست آوردن ۸۹٫۲۳ ٪ کل آراء به عنوان دومین رئیس جمهور ترکمنستان انتخاب شد.

مرگ مشکوک دومین رئیس جمهور دائم العمر جمهوری ترکمنستان

در دو روز گذشته که اخبار متناقض و غیر موثق از مرگ ناگهانی و مشکوک وی منتشر شده است هنوز هیچ خبرگزاری به صورت رسمی موضوع را تایید یا تکذیب نکرده است.

بر اساس گزارشات رسیده وی با خانواده در تعطیلات بوده است که در اثر مسمومیت با زهر به اورژانس منتقل شده و بعد از عملیات امداد به کما رفته است و پس از مدت کوتاهی در اخبار غیر رسمی و شبکه های اجتماعی مرگ وی منتشر شد.

در اخبار دیگر آمده است بردی محمدوف در اثر نارسایی حاد کلیه فوت کرده است.

از طرفی سفیر ترکمنستان در روسیه در مصاحبه با خبرگزاری روسی Tass (تاس) موضوع مرگ رئیس جمهوری ترکمنستان را کاملا تکذیب کرده است.

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز در سال ۲۰۰۶ در زمان مرگ صفرمراد نیازف به مدت چند هفته اعلام درگذشت رئیس جمهور سابق ترکمنستان به تعویق افتاد تا کشور بتواند جایگزینی مناسب برای تورکمن باشی در نظر بگیرند.

تا این ساعت با وجود این همه شایعات رئیس جمهور ترکمنستان در رسانه های رسمی حضور نیافته تا شخصا به این شایعات خاتمه دهد.

همچنین بر اساس اخبار شبکه‌های اجتماعی به دست آمده از سردار بردی محمدوف۱ و رشید مردوف۲ به عنوان نامزدهای جانشینی و تصدی ریاست جمهوری ترکمنستان به گوش می‌رسد.

با این تجربه و با توجه به اعلام نشدن رسمی تکذیب مرگ بردی محمدوف درصد درگذشت وی تقویت می شود و نخبگان ترکمنستان در حال حاضر موضوع را انکار خواهند کرد تا اینکه تصمیم بگیرند جانشین وی چه کسی خواهد شد.

امنیت و ثبات کشور دوست و همسایه ترکمنستان که کشوری مستقل و بی طرف است برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت به سزایی دارد، چرا که این کشور از افغانستان مرز طولانی دارد و بی ثباتی مرزی این دو کشور اصلی ترین دغدغه ایران نیز محسوب می گردد.

علاوه بر آن با توجه به ذخایر عظیم نفتی و گازی و دسترسی به دریای خزر موضوع استراتژیک بودن کشور جمهوری ترکمنستان را بیش از پیش پر اهمیت می سازد که از طرف کشورهای غربی ناامنی در مرزهای ایران نیز مورد توجه است.

گزارش از: یاشار نیازی

۱- سردار بردی محمدوف؛ ۳۶ ساله فرزند ارشد رییس جمهور قربانقلی بردی محمدوف  معاون استاندار آخال و نماینده پارلمان ترکمنستان در مجلس این کشور است.

۲- رشید عوض گلدیویچ مردوف؛ معاون اول رئیس جمهور ترکمنستان و از بانفوذترین سیاستمداران در ترکمنستان شناخته می‌شود.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۴

۰۱ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

58008

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک