ذهن های ساده و بسیط

تحصیلی 1 300x193 - دردسرهای نداشتن مدرک تحصیلیتورکمن نیوز: انسان گاهی اوقات با صحنه هایی روبرو می شود که جز حیرت و شگفتی معنای دیگری ندارد.

من تاکنون حدود ۱۵ بار به خاطر نوشته هایم به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی و دادگاه احضار و بازجویی شدم. گاه صحبت‌های بسیار دوستانه و برادرانه با من داشتند و گاه سخنان عتاب و خطاب آلود شنیدم.

اما همه ی اینها یک وجه مشترک داشتند و آن کنجکاوی در مورد مدرک تحصیلی من بود. من گاهی اوقات می‌گفتم مدرکم سوم راهنمایی است و گاه می گفتم مدرکم پنجم ابتدایی است و گاه می‌گفتم درس نخواندم و فقط سواد خواندن نوشتن دارم. من قصدم گمراه کردن طرف مقابل نبود. همه ی اینها یک معنی داشت که مدرکی در کار نیست و بدون مدرک هم می‌شود معلومات کسب کرد و اظهار وجود کرد.

من فکر می‌کردم این یک امر ساده و پیش پا افتاده و باور پذیر است و هرگز فکر نمی‌کردم مورد چون و چرا قرار گیرد و شک و تردید و ابهام ایجاد کند. حالا بعضی از کسانی‌که در این خصوص اظهار تعجب می‌کردند جایگاه حساسی در بعضی تصمیم گیری‌ها دارند. من حالا از تعجب آنها تعجب می‌کنم نکند اینها در تصمیم‌های مهم و حیاتی هم اینگونه با ذهن‌های ساده و بسیط تصمیم می گیرند. من یک بار که طرف مقابلم با عتاب و خطاب به من گفت: تو سوادی نداری و درس نخواندی. به او در مقام دفاع از خود گفتم: درست است من درس نخواندم و مدرک ندارم ولی سواد خواندن نوشتن دارم من با همین سواد اندک می توانم کتاب بخوانم و تاکنون پانصد جلد کتاب خواندم و هنوز هم کم بیش می خوانم. اودر جواب من گفت: تو پنج هزار جلد کتاب هم خوانده باشی برایم فرق نمی کند. من هم در جواب او گفتم: من این را برای فخر فروشی نمی‌گویم چون شما مرتب می‌گویی سواد ندارم بخاطر آن گفتم و گرنه هیچ ادعایی ندارم و کاری را که من می‌کنم هزاران نفر دیگر هم می‌کنند و بلکه صد برابر بهتر از منهم انجام می‌دهند.

من فامیل‌های زیادی دارم همه هم تحصیلاتشان از من بیشتر است بعضیهایشان مدرکشان مهندسی و بعضی دکترا ست. من همیشه به آنها نزدیکی می‌کنم و هنگامی‌که آنها حضور دارند لب به سخن نمی‌گشایم تا احترامشان حفظ شود. گاهی اوقات از آنها سئوال می کنم تا چیزی بیاموزم. ولی هیچ موقع صحبت‌های آنها در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی به معلوماتم چیزی نیفزوده است. بعضی اوقات جواب‌هایی که می دادند بسیار مضحک و خنده دار بودند. من قصد تحقیر کسی را ندارم آنها انسان‌های بسیار خوب و مهربان و دوست داشتنی هستند ولی معلوم می‌شود بعد از اینکه صاحب مدرک شدند سراغ و کتاب و مجله نرفته‌اند خیال کردند همین مدرک کافی است. البته از حق نباید گذشت آنها در رشته‌های تحصیلی خودشان حرف‌های برای گفتن دارند اما در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زیاد دستشان پر نیست.

اما آنچه مهم است انسان برای کسب علم و دانش از زمان تولد تا زمان مرگ باید کتاب بخواند و همیشه در راه باشد و فکر نکند به مقصد رسیده است و بیشتر هم باید فکر بکند و بیندیشد و تامل بکند. یک بارهم در مورد حجاب بحث می‌کردیم طرف مقابل از پشت میزبا عتاب به من گفت: مگر تو آخوندی؟ من هم در جواب گفتم: مگر همه  آخوندها صاحب علم و دانشند؟ مگر همه‌ی کسانی که علوم سیاسی خوانده‌اند سیاستمدارند؟ همه کسانی‌که فلسفه خوانده‌اند فیلسوفند؟ مگر همه کسانی‌که عرفان خوانده‌اند عارفند؟ تمام امامان جمعه در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر می‌کنند مگر همه درس علوم سیاسی خوانده‌اند؟

این مشکلات برای همه ما وجود دارد. ولی در عین حال آخوند سیاستمدار و فیلسوف هم کم نداریم که با کار و کوشش و زحمت به دست آورده است. همچنین پزشکان و مهندسان دین شناس. همه چیز به زحمات انسان بستگی دارد شاید مدرک به تنهایی کفایت نکند. آن هم در کشوری که بعضی رشته‌های مهم‌اش که با جان انسان‌ها سر و کار دار با سهمیه وارد می‌شوند. یا در پایتختش فروش پایان نامه را جار می‌زنند خیلی نباید به مدرک اهمیت داده شود. من احساسم این است خیلی از مسئولان تصمیم‌گیر دیدی مکانیکی به مسائل دارند. از تاثیر و عمق و ژرفای تصمیمی که می‌گیرند چندان آگاه نیستد و یکی از دلایلی که مشکلات ما حل نمی‌شود شاید ناشی از همین نگاه به غایت ساده و سطحی و بدون فکر اندیشه باشد.

✍️ امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۶

۰۱ دی ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک