کردی 300x168 - درخواست انجمن زبان کردی برای تأسیس سازمان زبان کردی در ترکیهترکمن نیوز:  سخنگوی انجمن زبان کردی در اظهاراتی خواستار تأسیس سازمان زبان کردی در ترکیه شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ سخنگوی انجمن زبان کردی که پس از جلسه این انجمن در مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرده بود در اظهاراتی عنوان کرد: «اقدامات کوچک و اصلاحاتی که در چند سال اخیر در راستای زبان و فرهنگ کردی برداشته شده است فاقد هر گونه پایه حقوقی است. به همین دلیل فرهنگ و زبان کردی از سوی جریان های مختلف به خصوص جریان های نژادپرستانه و تبعیض گرایانه مورد تعرض و حمله قرار گرفته و نادیده گرفته می شود. این اقدامات و تحولات زمینه ساز تنش در جامعه بوده و روابط میان مردم را مسموم می کند».

به نوشته روزنامه دیوار، جزیری در ادامه اظهارات خود خاطرنشان کرد: «همانگونه که در توافقات بین المللی نیز به شکل صریح و آشکاری اعلام شده است حقوق زبان و هویت جز حقوق اساسی به حساب آمده و با تکیه بر این حقوق سیاست های همگون سازی به هیچ عنوان مناسب عصر حاضر نیست. انجمن زبان کردی نیز در راستای شناسایی این حقوق و فرهنگ و زبان کردی حرکت می کند. در همین چارچوب و با تکیه بر حقوق بین المللی و توافقاتی که ترکیه نیز آن را امضا کرده است خواستار ایجاد سازمان زبان کردی و تبدیل زبان کردی به عنوان زبان آموزش و تعلیم – تربیت از دوره ابتدایی تا دانشگاه هستیم».

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۲۲

۲۴ شهریور ۱۳۹۹

کد خبر :

82624

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک