برق 300x200 - خیز ازبکستان برای افزایش 1.9 برابری تولید برق تا سال 2030ترکمن نیوز:  ازبکستان برنامه‌ریزی کرده تا سال ۲۰۳۰ میلادی تولید برق در این کشور را ۱٫۹ برابر تا ۱۲۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون کیلووات ساعت افزایش دهد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ازبکستان برنامه‌ریزی کرده تا سال ۲۰۳۰ میلادی تولید برق در این کشوررا ۱٫۹ برابر تا ۱۲۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون کیلووات ساعت افزایش دهد.

نمایندگان وزارت انرژی ازبکستان اعلام کردند این کشور مصوبه تامین انرژی برق برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ میلادی را به تصویب رسانده است.

بر اساس این مصوبه برنامه ریزی شده ظرفیت تمام نیروگاه‌های برقی این کشور ۲٫۳ برابر تا ۲۹٫۳ گیگابایت افزایش و مصرف گاز طبیعی ۲۷ درصد از ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ متر مکعب تا ۱۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یابد.

علاوه بر این این کشور برنامه‌ریزی کرده هدر رفت برق را تا ۲٫۳۵ درصد و در موقع توزیع تا ۶٫۵ درصد کاهش دهد.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۹ میلادی نیروگاه‌های ازبکستان ۶۱ میلیارد و ۶۴۰ میلیون کیلووات ساعت برق تولید کردند که این نسبت به سال قبل ۱٫۳ درصد کمتر است.

در حال حاضر در ازبکستان دو شرکت اصلی تولیدکننده برق فعالیت می‌کنند که شرکت سهامی «ازبک انرگو» شامل نیروگاه‌های برق حرارتی ۹۰ درصد تولید کل برق کشور را و شرکت سهامی «ازبک هیدروانرگو» شامل ۳۷ نیروگاه برق آبی حدود ۱۰ درصد برق را تولید می‌کنند.

طی سال‌های استقلال از ۳۷ نیروگاه فعال فقط ۷ نیروگاه برق آبی جدید برای بهره برداری رسیده است. بقیه در بازده زمانی ۳ تا ۸ دهه گذشته احداث شده است.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۰۸

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74577

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک