تحلیلی بر عوامل خودکشی

خودکشی در سنین پایین ترکمن​نيوز – يادداشت – لازم است بدانیم هرچه میزان احساس خودکارآمدی فرد بالاتر باشد موقعیت های تنش زای زندگی را بیشتر به عنوان چالش تلقی کرده و در مقابل هرچه خودکارآمدی پایین تر باشد موقعیت های مختلف زندگی را به عنوان تهدید تلقی و خود را ناتوان از مقابله با آن ها تصور خواهد کرد.

این پدیده نقش بسیار مهم در شکل گیری حالت های ادراک، ترس از مواجهه و مقابله با رخدادهای غیرِ قابل پیش بینی و تنش زای زندگی دارد که به طور کلی سبب ناامیدی شده و اختلالات روانی نظیر افسردگی که در بسیاری از موارد منجر به خودکشی خواهد شد ایفا می کند.
از نظر اندیشمندان حوزه روانشناسی هرچند افراد منزوی و افسرده گاها سعی دارند خود را با خودزنی و آسیب های جسمی جسور و نترس جلوه دهند پنداشته می شود که این اشخاص جسارت و کارایی لازم به جهت مواجهه با مشکلات عادی را نیز نداشته و به دلیل احساس ضعیف بودن از انجام کارها و مقابله با مسائل، حالت بهت زدگی و یا تلنبار کردن مشکلات، انزوا و ایجاد نگرانی برای اطرافیان در درجات مختلفی سلامت روحی خانواده و نزدیکان خود را نیز به سرعت تخریب می کنند.
و اما روش های اصلاح فکری این عزیزان در جنگ و یا بی اعتنایی با طرز تفکر آنان نخواهد بود چراکه قدم اول باید آنان را نیازمند راهنمایی دیده و با ارائه مشاوره های تخصصی،ریشه یابی معضلات،آموزش مهارت های زندگی و چگونگی مقابله با نابسامانی ها، ادخال و تلفیق، آنان را در جریان منظمی از زندگی قرار داد که این بی شک مثمرثمر ترین شیوه درمان افسردگی و پیشگیری از خودکشی خواهد بود.
در پایان خواهشمندم بیماران افسردهِ اطراف خود را جدی گرفته و با معرفی آنان به کانون های مشاوره آمار خودکشی و سرخوردگی در جامعه را به حداقل برسانیم.

نویسنده: فهیمه مقیسه

 

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۵۶

۲۱ تیر ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک