خودنمایی گلستان با رنگین کمانی از اقوام در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گلستان-ترکمن نیوز-  برخی از افراد برای سفر علاوه بر طبیعت به فرهنگ شناسی و مردم شناسی نیز علاقه‌مند هستند استان گلستان با رنگین کمانی از اقوام می‌تواند هدف این دسته از گردشگران باشد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ از شمال تا جنوب و از شرق تا غربش هر نقطه‌ای سخن از آداب و فرهنگ مردم این سرزمین دارد از کرد، لر، بلوچ گرفته تا قوم ترکمن، که آشنایی با فرهنگ قوم ترکمن می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد شهرستان آق قلا یکی از شهرستان‌های استان گلستان است که اغلب مردمانش از قوم ترکمن هستند.

استان گلستان نمونه‌ای از اتحاد و برادری اقوام در ایران پهناور است اگر به گلستان سفر کردید شهرستان آق قلا با فرهنگ زیبای قوم ترکمن پذیرای شما مسافران است.
خودنمایی گلستان با رنگین کمانی از اقوام در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی
سفری به تاریخ با پل تاریخی آق قلا
فرماندار آق قلا گفت:شهرستان تاریخی آق قلا که تاریخ آن به سال هزار و ۲۰ هجری قمری و زمان شاه عباس صفوی برمی گردد، در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی گرگان و در کنار رودخانه گرگان رود قرار گرفته است.
ضمیر افزود: دلیل نام گذاری این شهرستان که اغلب ساکنان آن از قوم ترکمن هستند وجود قلعه‌ای بنام اسپی دژ است که برای حفاظت استرآباد (گرگان کنونی) احداث شده بود.

وی افزود: دو بخش این قلعه که رود گرگان آن را از هم جدا می‌کرد با پلی به هم وصل می‌شد که همان پل تاریخی موجود در مرکز شهر آق قلاست که در حال حاضر تنها بخش باقی مانده از این اثر باستانی است.

ضمیر فرماندار شهرستان آق قلا گفت: پل آق قلا یادگار تاریخی، ۸۰۰ ساله است که قدمت آن به دوران صفویان بر می‌گردد، این پل تاریخی دارای تزیینات آجری زیبایی است که به عنوان یکی از بی نظیرترین آثار تاریخی ایران در آق قلا شناخته می‌شود.
خودنمایی گلستان با رنگین کمانی از اقوام در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی
سوغات شهرستان آق قلا
بخش جذاب و شیرین هر سفر تجربه مزه‌های جدید و تازه است با سفر به این شهرستان می‌توانید ازغذا‌های سنتی آن از جمله بورک، پشمه، بولامه و قاتلما کامتان را شیرین کنید.

همچنین چکدرمه مشهورترین غذای بندر ترکمن و آق‌قلا است که به آن چکدیرمه یا چگدیرمه هم می‌گویند و به طور سنتی در دیگی به نام «قازان» پخته می‌شود.

مواد تشکیل دهنده اصلی چکدرمه گوشت، برنج، پیاز و رب گوجه فرنگی است که ماهی و مرغ را هم می‌توان جایگزین گوشت قرمز در این غذا کرد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آق قلا  گفت: برای سوغات نیز می‌توانید از قالیچه اصیل ترکمن، لباس‌های زیبا ، روسری‌های بلند ترکمنی و زیور آلات ترکمنی برای عزیزانتان به یادگار ببرید.

قرنجیک ادامه داد: برای دیدن صنایع دستی زیبا و غذا‌های خوشمزه می‌توانید به نوروزگاه‌های این شهرستان بروید که آماده پذیرایی از مسافران هستند.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آق قلا گفت:نوروزگاه‌هایی را در شهرستان آق قلا برای آشنایی مسافران با فرهنگ و سنت‌های قوم ترکمن آماده کرده ایم تا محیطی شاد و به یاد ماندنی را برای گردشگران رقم بزنیم.

وی گفت: مراسم‹‹ذکر خنجر››روز شنبه سوم فروردین ماه در مجموعه سوارکاری شهرستان، محل برگزاری جشنواره نوروزگاه و دهکده گردشگری شهرستان آق قلا برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد:ذکر خنجر نوعی آئین نمایش هنری رایج در میان ترکمن‌هاست این مراسم که به طور دسته جمعی و با لباس محلی و خنجر بر کمر صورت می‌گیرد، حالتی ذکر گونه و عارفانه دارد که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد.

قرنجیک افزود:برای سهولت مسافران در انتخاب مقصد گردشگری، برگه‌هایی با اطلاعات شهرستان از جمله جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و نقشه تهیه کرده ایم تا به سهولت در دسترس هموطنان ما قرار گیرد.

با سفر به این شهرستان می‌توانید در کنارخانواده با آداب و فرهنگ مردم ترکمن آشنا شوید مردمی سفره دار و مهمان نواز که در شمال شرقی گرگان منتظر شما گردشگران هستند.
گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز
منبع:yjc
انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۵

۰۹ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

50180

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک