کشف خمره سفالی قرون اولیه اسلامی در کردکویمیراث فرهنگی-ترکمن نیوز-  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: یک عدد خمره سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی در حوالی شهرستان کردکوی کشف شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  به نقل از میراث فرهنگی گلستان، سارا اخون اظهار کرد: این اتفاق روز گذشته زمانی روی داد که یکی از کشاورزان منطقه در حال شخم زمین زراعی خود جهت انجام فعالیت های کشاورزی بود که بلافاصله به محض رویت این ظرف سفالی، نیروی انتظامی و اداره میراث فرهنگی را از این امر مطلع کرد.

وی افزود: با اعلام گزارش و کارشناسان میراث فرهنگی استان با حضور در منطقه مورد نظر، عملیات آزادسازی، مستند نگاری، حفاظت اولیه و انتقال این خمره سفالی به موزه باستان شناسی گرگان صورت پذیرفت.

اخوت ادامه داد: بر طبق مطالعه صورت گرفته اولیه، کاربرد این خمره ها که محل ذخیره آذوقه بوده، بر اساس فرم شناسی و تزئینات نقش کنده روی بدنه آن قابل مقایسه با خمره های سفالی به دست آمده از لایه ۸ ترنگ تپه و متعلق به قرون میانی اسلامی است.

معاون میراث فرهنگی گلستان بیان کرد: مرمت و وصالی قسمت های شکسته این خمره و همچنین تهیه پرونده ثبت این محوطه باستانی دوران اسلامی در فهرست آثار ملی، از دیگر اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان در این زمینه خواهد بود.

این خمره سفالی که با نقوش متعلق قرون اولیه اسلامی در عمق ۱/۵ متری کشف شده بود، با هماهنگی امین اموال اداره کل میراث فرهنگی استان به موزه باستان شناسی گرگان منتقل شد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۰۳

۲۴ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

37798

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک