خسارت 983 میلیارد ریالی سیلاب به بخش کشاورزی گنبدکاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس گفت: بارندگی های سیل آسا در روزهای پایانی سال گذشته و سیلاب های ناشی از آن که به آبگرفتگی وسیع مزارع و خسارت به تاسیسات این بخش منجر شد، بر اساس آخرین برآوردها در مجموع مبلغ ۹۸۲ میلیارد و ۸۸۲ میلیون ریال خسارت برجای گذاشت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛غلامعلی نورا روز شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: در بخش زراعی، به مزارع گندم، جو و کلزا در سطح ۵۳ هزار و ۳۰۰ هکتار به مقدار ۴۰ درصد خسارت وارد شد که مبلغ ریالی آن ۵۰۸ میلیارد و ۸۶۱ میلیون ریال است.
وی افزود: باران سیل آسا به ۳۵۰ هکتار از باغات و ۳۵۰ هکتار کشت های زیرپلاستیک به ترتیب ۵۰ و ۸۰ درصد خسارت وارد کرد که برآورد ریالی آسیب های وارده به این دو بخش ۳۳۷ میلیارد و ۵۲۱ میلیون ریال است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس خسارت وارده به گلخانه در سطح پنج هزار مترمربع، یک واحد پرورش شتر مرغ و دو واحد مرغداری را از ۳۰ تا ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: هشت میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال مجموع خسارت وارده به این سه بخش است.
وی گفت: بر اثر بارندگی های سیل آسا به دو واحد دامداری صنعتی و سنتی ۵۰ راسی و ۱۰۰راسی از ۲۰ تا ۱۰۰درصد با برآورد چهار میلیارد ریال خسارت وارد شد
نورا از تخریب جاده بین مزارع به طول ۱۲۰ کیلومتر و چهار دهنه پل، کانال آبیاری و زهکشی به طول ۲۰۰ کیلومتر و ۲۰ مورد ایستگاه پمپاژ و موتور پمپ به میزان ۸۰ درصد را از دیگر خسارت های باران های سیل آسای چند روز گذشته به بخش کشاورزی گنبد اعلام کرد و گفت: در مجموع ۱۲۴ میلیارد ریال نیز به این بخش ها آسیب وارد شده است.
بارندگی های بسیار شدید در روزهای پایانی سال گذشته ، موجب پرآبی رودخانه های شرق گلستان و سرریز سدهای گلستان و بوستان شد که به ورود سیلاب ناشی از طغیان گرگانرود به حدود یک چهارم از شهر گنبد و تعدادی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گنبدکاووس شد که علاوه بر بخش کشاورزری، آسیب های سنگینی نیز در بقیه بخش ها برجای گذاشت.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق گلستان واقع است و با حدود ۱۶۵ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان های برتر استان و کشور در تولیدات بخش کشاورزی است.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۴۱

۰۳ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

49708

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک